Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kulmuni ja vasemmistoliiton Kyllönen vaativat pohjoisen huomioimista, kun EU uudistaa ajoneuvolainsäädäntöä

8.7.2026 16:59
Lue lisää 
Päijät-Häme
Päijät-Hämeen keskustanaiset vaihtoivat kuulumisia soteasioissa ennen syyskokouksen alkua. Piirin puheenjohtajan Eevakaisa Lehtosalo-Lönnbergin kanssa keskustelivat Seija Aakala Hollolasta, kansanedustaja Hilkka Kemppi Asikkalasta sekä aluevaaliehdokas Elina Luukka Padasjoelta. (Kuva: Petri Görman)

Päijät-Hämeen piirikokouksessa luotiin henkeä ja askelmerkkejä aluevaaleihin: "Se on meistä itsestämme kiinni"

Petri Görman 26.11.2021 11:30, muokattu 26.11.2021 13:40
a– a+
Päijät-Häme

Orimattilan Jymylinnaan kokoontuneita päijäthämäläisiä piirikokousedustajia pohdituttivat erityisesti tammikuun aluevaalit ja niiden ehdokasasettelu.

Syyskokouksessa keskusteltiin vilkkaasti, kuinka sosiaali- ja terveyspalvelut tulisi järjestää alueella tulevaisuudessa.

Päijät-Hämeessä asetettiin 58 ehdokasta aluevaaleihin. Tavoitteena on saada 86 ehdokkaan laajuinen lista kokoon.

Useampi kokenut päijäthämäläinen politikko oli lupautunut mukaan aluevaaliehdokkaaksi. Lahdesta ehdokkaaksi asettuu muun muassa ex-kansanedustaja Martti Talja sekä Hollolasta Seija Aakala.

Keskusta tavoittelee 15 000 ääntä aluevaaleissa Päijät-Hämeessä. Tällä tuloksella olisi mahdollista saada 10 edustajaa aluevaltuustoon.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Juha Pylväs oli etäyhteyden turvin läsnä syyskokouksessa, koska miehen oli yllättänyt flunssa. Kansanedustajan mukaan hallituksen yhteistyö on ollut töyssyistä ja melko vaikeaa.

– Se on meistä itsestämme kiinni, kuinka keskusta menestyy tammikuun aluevaaleissa. Galluptutkimusten välittämä viesti on otettava vakavasti, vaikka luottamus mitataan vasta aluevaaleissa.

Pylväs muistutti, että aluevaaleissa päätetään, millaisia suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelut ovat tulevaisuudessa ja miten ne tuotetaan.

– Samalla aluevaalit on puolueellemme mahdollisuus uuteen nousuun.

Aluevaalien myötä on mahdollisuus tasa-arvoistaa ihmisten välisiä ja maan osien välisiä eroja.

– Oikealta ajetaan voimakasta keskittämismallia Suomeen ja tämän vaihtoehdon takana seisovat kokoomus ja perussuomalaiset. Keskustalaisten vaihtoehto on koko maan tasapuolinen kehittäminen.

Pylväs muistutti, että tavallisen ihmisen tulee uudistuksen myötä yhdellä yhteydenotolla oikeaaikaisesti hoitoon.

– Sekä ammatillista että korkeakoulutusta pitää olla siellä, missä on nuoria. Koulutuksen hajauttaminen helpottaa samalla pulaa osaavista työntekijöistä.

Päijät-Hämeen piirin puheenjohtajan Eevakaisa Lehtosalo-Lönnbergin mukaan puolueen linja aluevaaleissa on palveluiden turvaaminen ja koko maan kehittäminen.

– On tärkeää muistaa, että sote-uudistuksen tarkoituksena on palveluiden jalkauttaminen, ei palveluiden keskittäminen. Lisäksi Sote-uudistuksen tarkoituksena on perustason vahvistaminen, ei erikoissairaanhoidon vahvistaminen.

Puheenjohtajan totesi, että jokaisessa kunnassa on jatkossakin sosiaali- ja terveysasema, jossa lähipalvelut voi saada sujuvasti ja nopeasti.

– Sotealan henkilöstön työhyvinvointia pitää kehittää ja henkilöstön saatavuutta parantaa. Digitalisaatio ja liikkuvat palvelut on otettava tehokkaasti käyttöön, myös kotiintuotavat palvelut ovat tulevaisuutta.

Ensihoidon ja pelastuslaitoksen yhteistyön on oltava Lehtosalo-Lönnbergin mielestä saumatonta ja sujuvaa.

– Uudistuksessa tulee turvata sopimuspalokuntien edellytykset eikä yhtään paloasemaa pidä lakkauttaa.

Sote-uudistuksella yksinkertaistetaan hallintoa ja voidaan vakauttaa julkista taloutta puheejohtajan visioissa.

– Kustannusten kasvua voidaan hillitä parhaiten panostamalla lähipalveluihin, nopeuttamalla hoitoon pääsyä sekä ennaltaehkäisemällä sairauksia.

Kansanedustaja Hilkka Kemppi muistutti, että Marinin hallitus saanut liikkeelle isoja reformeja, joita edelliset hallitukset eivät ole jenneet tekemään.

– Joissain asioissa punamulta on kuitenkin onnistunut. Soteuudistus, perhevapaauudistus ja  yhteisöverokannan eriyttämien ovat esimerkkejä rakenteellisista uudistuksista.

Soteuudistus on suuri aluepoliittinen ja tuloeroja tasaava uudistus vuodikymmeniin.

– Valtiovarainministeriön laskelmien mukaan Päijät-Häme saa 49 miljoonaa euroa lisärahaa uudistuksen mukana. Sen osalta pitää olla tarkkana, että se näkyy ennalta ehkäisevien palvelujen sekä peruspalvelujen vahvistumisena.

Päijät-Häme on saanut noottia mielenterveyspalvelujen ja varhaisen tuen puuttumisesta.

– Näihin ongelmiin on pystyttävä haastamaan lisäresurssien avulla.

Keskustan sotestrategi Juha Rehula oli Päijät-Hämeen syyskokouksessa Hollolan Maakansan paikallisyhdistyksen edustajana. (Kuva: Petri Görman)

Keskustan sotestrategi Juha Rehula oli myös paikalla syyskokouksessa. Tällä kertaa mies oli Hollolan Maakansan paikallisyhdistyksen edustajan roolissa, eikä hän osallistunut yhteenkään sotekeskusteluun.

Piirin puheenjohtajana jatkaa Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg Sysmästä ja varapuheenjohtajina valittiin jatkamaan Atte Savelainen Iitistä ja uutena Kaarina Suhonen Lahdesta.

Piirikokous linjasi Keskustan tavoitteita tuleviin aluevaaleihin seuraavasti:

Keskustan Päijät-Hämeen piiri haluaa pitää myös pienten kuntien puolta. Aluevaalit tammikuussa 2022 ovat tärkeimmät vaalit, sillä niissä päätetään Päijät-Hämeen maakunnan jokaisen asukkaan sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista, mutta myös näiden alojen henkilökunnan tulevaisuudesta.

Hyvinvointialueiden on alusta lähtien huolehdittava, että lähipalvelut säilyvät laadukkaina ja laaja-alaisina. Keskusta kannattaa sitä, että jokaisessa kunnassa on sote-palvelupiste sekä vähintään nykyisen laajuinen pelastustoimi sopimuspalokuntineen. 

Päijät-Hämeessä ongelma on ammattitaitoisen henkilöstön pula, joka koskee erityisesti sosiaali- ja terveysalaa sekä vanhustenhoitoa.

Keskusta edellyttää, että alueen sote- ja pelastustoimen henkilöstövajauksen täyttämiseksi ryhdytään nopeisiin toimiin koulutuksen aloituspaikkojen, ja opetuksen sekä opiskelijoiden tuen resurssien lisäämiseksi.

Vanhusten hoidon ja asumispalveluiden yksiköihin pitää myös palkata riittävästi avustavaa henkilöstöä tukitehtäviin, jolloin hoitoalan ammattilaiset voivat keskittyä hoito- ja hoivatyöhön. 

Sote-uudistuksen edetessä henkilöstön hyvinvointiin, toimintakykyyn ja toimintaympäristön kehittämiseen on kiinnitettävä erityistä huomiota. Hyvä johtaminen ja henkilöstön täydennyskoulutusmahdollisuudet sekä ajanmukaiset työvälineet toimivat vetovoimatekijöinä.

Käytännön työ on sote-alan ammattilaisten työtä, mutta aluevaaleilla valittavat päättäjät ohjaavat kehittämisen suuntaviivat ja päättävät valtionrahoituksen jakamisesta toimintayksiköiden kesken.

Päijät-Hämeen Keskusta nimesi syyskokouksessaan aluevaaleihin seuraavat 58 ehdokasta:

Asikkala:
Satu Jaatinen, yrittäjä
Kari Karjalainen, eläkeläinen
Sari Kolsi, OTK, KTK
Saana Kunttu, matkailun ohjelmapalvelujen tuottaja
Tarja Tornio, LUK, maatilayrittäjä 

Hartola:
Taija Glad, sosiaaliohjaaja,sosionomi
Jeremias Sankari, kirkkoherra 

Heinola:
Markus Anttila, insinööri
Pekka Kantanen, eläkeläinen
Mika Mäentalo, vanhempi rikoskonstaapeli, luottamusmies
Ritva Paarvala, sosionomi, lastenhoitaja
Riikka Suutari, maatalousyrittäjä 

Hollola:
Seija Aakala, perushoitaja
Mika Halme, yrittäjä, KTM
Tuomo Isokuortti, agrologi, kuljetusalan ammattilainen
Riku Korpela, yrittäjä
Eeva Lapinsuo, terveydenhoitaja
Keijo Penttilä, suntio
Esa Skyttä, fysioterapeutti, yrittäjä
Sanni-Maria Tiihonen, vs. luokanopettaja, opiskelija
Kati Pölönen, luokanopettaja KM  

Iitti:
Houni Reijo, paloinsinööri, maanviljelijä
Ikonen Veikko, eläkeläinen
Lonka Merja, maatalous- ja pitopalveluyrittäjä
Mertakorpi Siiri, kansanedustajan avustaja, VTM
Niinipuu Maria, maatalousyrittäjä,
Salminen Mika, tekninen valvoja
Savelainen Atte, yrittäjä, toimitusjohtaja 

Kärkölä:
Tuomas Nummela, maanviljelijä, agrologi 

Lahti:
Santeri Ala-Röyskö, hallintotieteiden ylioppilas
Laura Hahl, lähihoitaja
Miina Harmaala, sairaanhoitaja-ensihoitaja, yrittäjä
Timo Hennala, omaishoitaja, sosionomi
Arja Hyytiä, hallintotieteiden maisteri, fysioterapeutti
Markku Karjula, myyntipäällikkö
Hanna-Kaisa Kyyrönen, export manager
Kari Känkänen, maanviljelijä, eläkeläinen
Oona Löytänen, opiskelija,
Matti Nupponen, kunnallisneuvot, sairaanhoitopiirin johtaja eläkkeellä
Tero Meriluoto, lähihoitaja
Lasse Pakkanen, sähköteknikko
Esa Rajala, ostoinsinööri
Kaarina Suhonen, sairaanhoitaja YAMK
Martti Talja, professori, erikoislääkäri
Seeli Toivio, musiikin tohtori, muusikko
Piia Uotinen, virka-apulaisrehtori, KM
Jyrki Virtanen, yrittäjä
Vesa-Matti Virtanen, luomuviljelijä, yrittäjä

Orimattila:
Ari Anttila, maaseutuyrittäjä, tieisännöitsijä
Kai Koskinen, järjestelmänvalvoja
Riitta Lonka, parturi-kampaaja, yrittäjä Tero Nieminen, taksiyrittäjä Marko Suuronen, viljanostaja 

Padasjoki:
Elina Luukka, fysioterapeutti, yrittäjä
Simo Gran, yrittäjä 

Sysmä:
Paula Ijäs, sairaanhoitaja AMK, ensihoitaja
Veikko Kotolahti, yrittäjä, eläkeläinen
Eevakaisa Lehtosalo-Lönnberg, luokanopettaja 

Korjattu 26.11. klo 13.39 piirin varapuheenjohtajaksi valitun Atte Savelaisen sukunimi. Aiemmin sukunimenä oli virheellisesti Kotaluoto.

Lue myös

Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille

Tasan 85 vuotta sitten Suomen armeijan ylipäällikkö sotamarsalkka C. G. E. Mannerheim antoi...
8.7.2026 21:00

Ehdit vielä kylvää puutarhassa

Yrttejä ja salaattia voi kasvattaa pienessäkin tilassa. Kukkaloistoa kaipaavallekin löytyy vaihtoehtoja.
8.7.2026 20:50

Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä

Europarlamentaarikkojen vaikuttavuutta mittaava EU Matrix on julkaissut MEP vaikuttavuusindeksin. Analyysissa mitataan europarlamentaarikkojen poliittista vaikuttavuutta....
8.7.2026 17:32

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Trump Ankarassa: Olin hyvin pettynyt Natoon
Uutiset | 7.7.2026 16:44
Etnan purkautuminen aiheutti lentokaaoksen Sisiliassa
Uutiset | 6.7.2026 16:29
Häkkänen: Suomikin aikoo hankkia oman GlobalEye-valvontakoneen
Uutiset | 7.7.2026 13:25
Kuivuus jatkuu, vaikka lähes koko Suomeen saadaan sateita
Uutiset | 7.7.2026 15:56
Merenkulkuviranomainen: Useampaan öljytankkeriin isketty Hormuzinsalmella
Uutiset | 7.7.2026 17:35
Aiotko laittaa lapsille altaan parvekkeelle? – Vakuutusyhtiö tyrmää
Uutiset | 7.7.2026 22:46
Trump Ankarassa: Grönlanti on suuri ongelma
Uutiset | 8.7.2026 11:51
Sukunimen vaihtoon helpotusta
Uutiset | 7.7.2026 21:30
Monacon pommi-iskusta epäilty ukrainalaisnainen löytyi kuolleena
Uutiset | 7.7.2026 13:55
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40

Uusimmat

Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
Venezuelan järistyksissä kuolleiden määrä nousi lähes 3 700:aan
Uutiset | 8.7.2026 17:01
Keskustan Kulmuni ja vasemmistoliiton Kyllönen vaativat pohjoisen huomioimista, kun EU uudistaa ajoneuvolainsäädäntöä
Uutiset | 8.7.2026 16:59
Trump uhkaa Yhdysvaltojen iskevän kovaa Iraniin tulevana yönä
Uutiset | 8.7.2026 16:42
Nato lupaa tukea Ukrainaa tänä vuonna 70 miljardilla
Uutiset | 8.7.2026 16:08
AFP:n lähde: Trump sanoi Yhdysvaltojen haluavan pysyä Natossa
Uutiset | 8.7.2026 16:05
Rutte: Nato on vahvempi kuin koskaan
Uutiset | 8.7.2026 16:04
Stubb Nato-huippukokouksesta: Myönteinen ilmapiiri, myös Trumpin puheissa
Uutiset | 8.7.2026 16:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52
Lukijalta: Lapsiperheköyhyydessä radikalisoitumispommi
Mielipide | 6.7.2026 14:50
Lukijalta: Yksinasuvien arkea ei saa enää sivuuttaa
Mielipide | 6.7.2026 14:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste