Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Lindtman: SDP:n eduskuntaryhmä antoi al-Taeelle poikkeuksellisen ohjeistuksen, miten kansanedustajana tulee toimia

”Ohjeistus annettiin, koska hän oli aiemmin ryhmälle epärehellinen”
Sanna Nikula - STT 16.8.2019 13:27, muokattu 16.8.2019 14:14
a– a+
SDP

SDP:n eduskuntaryhmä on antanut ohjeistuksen kansanedustaja Hussein al-Taeelle siitä, miten tämän tulee jatkossa kansanedustajana käyttäytyä. Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman kertoi asiasta tiedotustilaisuudessa.

Lindtmanin mukaan ryhmälle oli tärkeää, että al-Taee on sanoutunut irti vanhoista kirjoituksistaan ja pyytänyt niitä anteeksi.

– Kirjoitukset eivät ole jatkuneet millään tavalla al-Taeen tultua osaksi SDP:n toimintaa, Lindtman sanoi ja lisäsi keskustelun olleen perusteellinen ja tarpeellinen.

SDP:n eduskuntaryhmä keskusteli al-Taeen tilanteesta tänään kesäkokouksessaan. Aiemmin ryhmän oli määrä kuulla al-Taeeta vasta syysistuntokauden alussa syyskuun alkupuolella.

Al-Taee ei aiemmassa selvityksessään ollut eduskuntaryhmälle rehellinen. 

– Ohjeistus annettiin hänelle nimenomaan tästä syystä, että hän ei aiemmin ollut rehellinen, sanoi Lindtman.

 Al-Taee lupasi noudattaa ohjeistusta. Tällaisen ohjeistuksen antaminen ei ole Lindtmanin mukaan mitenkään tavallista.

– En ole elämässäni aikaisemmin saanut tällaista ohjeistusta, eikä niitä ole montaa annettu. Se kokemus oli riittävä ravistelu tulevaisuutta ajatellen, al-Taee vastasi, kun häneltä kysyttiin, oliko ohjeistus riittävä seuraus hänen mielestään.

Al-Taee arvioi selviänsä tästä parhaiten sillä, että hän jatkaa työtään.

– Moni kollega sanoi keskustelun jälkeen, että pää pystyyn ja yhteistyöllä eteenpäin. Moni halasi. Liikutuin. Se että ihmiset olivat niin empaattisia, lisäsi sitä tuskan määrää, jota olin heille aikaisemmin aiheuttanut.

Al-Taeen mukaan moni myös puhui suunsa puhtaaksi, mitä oli asioista ajatellut.

Al-Taee on ollut esillä vanhojen, herjaavien Facebook-kirjoitustensa takia. Kirjoituksissa hän puhui epäkorrektisti muun muassa sunnimuslimeista, homoista, somaleista ja juutalaisista. Hän on pyytänyt kirjoituksiaan anteeksi.

Valtakunnansyyttäjänvirasto on toukokuussa pyytänyt poliisia selvittämään, onko al-Taeen Facebook-kirjoituksista syytä aloittaa esitutkinta. Päätöstä esitutkinnan aloittamisesta ei ole vielä tehty. 

– Antaa viranomaisten tehdä rauhassa työnsä, kommentoi Lindtman mahdollista esitutkintaa.

Al-Taee joutui keväällä ensin sairaalahoitoon ja sen jälkeen pitkälle sairauslomalle masennuksen takia. 

– Kyllä minua edelleen painaa se virhe, minkä tein. Minun ei olisi pitänyt salata. Olisi pitänyt sanoa, että nämä ovat minun tekstejäni, mutta en tunnista itseäni niistä. Jos voisin palata taakse päin, sanoisin noin. Minun olisi pitänyt avoimesti kertoa, että tämä on minun taustani, hän kertoi STT:lle sairauslomalta palatessaan.

Al-Taee kertoi olleensa taannoin aivan häkeltynyt, kun vanhat kirjoitukset pulpahtivat julkisuuteen.

– Ajattelin, että se Hussein ei ole enää olemassa, joka joskus nuo kirjoitti. En osannut istua alas ja ajatella, hän perusteli tuolloin asian salaamista. 

Al-Taeelta kysyttiin nyt, tuleeko vielä jotain uutta ilmi hänen menneisyydestään. Hän sanoi, että jokaisesta löytyy jotakin, kun elämä pilkotaan palasiksi ja järjestellään uudestaan erilaisin sanakääntein.

– Minulla ei ole mitään pelkoja siitä, että tuolla olisi nyt jotakin, joka omatoimisesti vaikeuttaisi työtäni. Ei ole luurankoja, mutta ei se tarkoita sitä, etteikö tuolla olisi ihmisiä, jotka mielellään nyt jotakin keksisivät ja kirjoittaisivat. Teot puhukoot puolestaan.   

Lue myös

Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?

Kun uutisissa kerrotaan rannikoita lähestyvästä tuhoisasta luonnonvoimasta, käytetty termi vaihtelee sen mukaan, missä...
14.9.2026 22:36

Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan

Puolustusliitto Naton tulisi aloittaa niin aggressiivinen harjoitustoiminta Kaliningradin lähialueilla, että Venäjän presidentti Vladimir...
14.9.2026 22:02

Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia

Huhtikuussa 1940 Itämeren pinnalla lipui aavemainen näky. Saksalaiset hinaajat vetivät perässään valtavaa, harmaata...
14.9.2026 21:20

Aihetunnisteet

al-taee sdp. lindtman

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Reuters: Nato sai Venäjän kiinni rysän päältä – merikaapeleiden sabotaasisuunnitelma paljastui
Uutiset | 12.9.2026 16:59
Pata porisemaan: Yllättävä apu rasvamaksaan voi löytyä kaupan hyllyltä
Uutiset | 12.9.2026 21:07
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Kiinan Xi kehottaa Brics-maita osallistumaan rakentavasti konfliktien ratkaisuun
Uutiset | 12.9.2026 14:40
Poliisi yhytti mopoilijan kanssa kuolettavasti kolaroineen tukkirekan kuljettajan
Uutiset | 12.9.2026 16:19
Sodan järisyttävät seuraukset paljastuvat: ”Järjetöntä haaskausta”
Uutiset | 11.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Kokouksessa haukotuttaa, vaikka nukuit hyvin? Hyvä terveys: Lääkäri kertoo, mistä on kyse
Uutiset | 14.9.2026 21:18
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Pörssisähkö on tiistaiaamuna kallista
Uutiset | 14.9.2026 19:03
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Presidentti Trumpin mukaan vahva ja älykäs presidentti riittää tekoälyn kontrolloimiseen
Uutiset | 14.9.2026 17:49
”Onhan tämä aikamoinen soppa” – Ruotsissa hallitustunnusteluihin käydään ilman selvää voittajaa
Uutiset | 14.9.2026 17:20
Ukrainalaistutkija Maksym Kyiak uskoo, että Ukrainalle voi aueta parempi mahdollisuus vaikuttaa Venäjän sotahaluihin
Uutiset | 14.9.2026 16:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hurrikaani, taifuuni, sykloni – miksi samalla ilmiöllä on kolme eri nimeä?
Uutiset | 14.9.2026 22:36
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22
Lukijalta: Ojitettujen soiden ennallistamisella on kaksi astetta
Mielipide | 14.9.2026 16:01
Lukijalta: Ihmisen tekemän puolustamisesta
Mielipide | 14.9.2026 15:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste