Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle

21.4.2026 11:18
Lue lisää 
Eduskuntavaalit
Kokoomuksen kansanedustajat Ben Zyskowicz ja Timo Heinonen sekä kristillisdemokraattien kansanedustaja Sari Essayah eduskunnan täysistunnossa kesäkuussa. (Kuva: Lehtikuva/Anni Agren)

Lähes kaikki kansanedustajat kertoneet jatkoaikeistaan – keskustan nimekkäiden edustajien luopuminen voi tutkijan mukaan näkyä vaalituloksessa: "Kokenut henkilö helpottaa äänestysvalintaa"

STT-Ilkka Hemmilä 18.9.2022 9:01, muokattu 18.9.2022 12:40
a– a+
Eduskuntavaalit

Hallituspuolueiden kansanedustajat ovat oppositiota useammin päättäneet jättää eduskunnan ensi kevään vaaleissa.

STT:n selvityksen mukaan 22 nykyistä kansanedustajaa ei varmasti tavoittele jatkokautta.

Tiedossa olevista luopujista peräti 17 edustaa hallituspuolueita. Niillä on siis joukossa selvä yliedustus oppositioon nähden. Politiikan tutkija Hanna Wass Helsingin yliopistosta ei pidä tilannetta yllättävänä.

–  Hallituspuolueen edustajat joutuvat perustelemaan omille äänestäjille kompromisseja ja hankalia ratkaisuja, Wass sanoo.

Myös viime vaalien alla eniten ääniä jäi Ylen silloisen selvityksen mukaan rannalle silloisten hallituspuolueiden edustajilta.

Ensi kevään aikeita kartoittava selvitys kattaa lähes kaikki istuvat kansanedustajat. Vain 19 nykyedustajaa ei ole ilmoittanut aikeistaan julkisuudessa tai vastannut STT:n kyselyyn. Tämä joukko jakautuu tasaisesti hallituksen ja opposition välillä. Kaiken kaikkiaan ainakin 159 kansanedustajaa haluaa jatkaa Arkadianmäellä. Kaikkia heistä puolueet eivät ole vielä virallisesti nimenneet ehdokkaiksi.

Jos keskiarvoon on luottaminen, luopujia pitäisi ilmaantua vielä lisää. Tilastokeskuksen yliaktuaari Sami Fredriksson kertoo, että viime vuosikymmenen vaaleissa paikkansa itse jätti 33–37 edustajaa.

Keskiarvoon pääseminen edellyttäisi sitä, että viimeisistä arpojista puolet päättäisi jäädä rannalle. Muussa tapauksessa eduskunnan paikoista käydään poikkeuksellisen tiukka kisa vanhojen edustajien kesken.

Eniten luopujia on tiedossa keskustan riveistä. Kuusi puolueen nykyistä kansanedustajaa on ilmoittanut, ettei tavoittele jatkokautta ensi keväänä.

Puolueen tilannetta vaikeuttaa, että luopujat ovat erittäin tunnettuja. Joukossa ovat muun muassa entiset pääministerit Juha Sipilä ja Matti Vanhanen sekä entiset ministerit Anu Vehviläinen ja Jari Leppä. Myös Hannakaisa Heikkinen ja Juha Pylväs ovat jättämässä Arkadianmäen. Kuusikko keräsi viime vaaleissa eri puolilta Suomea yhteensä peräti 50  000 ääntä, jotka etsivät nyt uutta poliittista kotia.

Äänestyskäyttäytymiseen perehtynyt väitöskirjatutkija Veikko Isotalo Helsingin yliopistosta sanoo, että suositun ehdokkaan luopuminen voi haitata puolueen kannatusta kyseisessä vaalipiirissä. Näin voi käydä varsinkin, jos äänestäjät ovat kokeneet äänestävänsä henkilöä eivätkä puoluetta.

–  Jos puolueelta monia kokeneita nimiä jättää eduskunnan, kyllä sillä voi olla vaikutuksia myös vaalitulokseen, Isotalo sanoo.

Isotalo huomauttaa, että Suomen vaalijärjestelmä korostaa henkilöitä. Tutkimusten mukaan istuvat kansanedustajat keräävät peräti 40 prosenttia puolueidensa äänistä, vaikka he muodostavat vain 10 prosenttia kaikista ehdokkaista.

–  Tunnettu ja kokenut henkilö helpottavat äänestysvalinnan tekemistä.

Keskustan kuusikolla tulee ensi keväänä eduskunnassa täyteen yhteensä 107 edustusvuotta. Yhtä syytä luopumishaluihin voi etsiä juuri poliittisen uran pituudesta. Joukosta puolet nousi eduskuntaan ensi kerran 1990-luvulla. Isotalo näkee keskustan jatkavan sukupolvenvaihdosta, joka alkoi jo viime vaaleissa.

Silloin puolueen pitkäaikaisista sotureista eduskunnan jättivät esimerkiksi Seppo Kääriäinen, Sirkka-Liisa Anttila, Timo Kalli ja Tapani Tölli. Tulos oli keskustalle katastrofaalinen. Pääministerivastuussa ollut puolue menetti 18 paikkaa.

Isotalo ei kuitenkaan ennustaisi suoraan vaalitulosta luopujien listoista. Hän odottaisi ennemmin tietoa siitä, mitkä teemat nousevat vaaleissa esille. Hän huomauttaa, että viime vaaleissa keskusta sai myös läpi useita nuoria ensikertalaisia.

Äänten periyttäminen ei kuitenkaan ole helppoa, sillä tutkimusten mukaan 40 prosenttia äänestäjistä suosii ehdokasta ennemmin kuin puoluetta.

Helsingin yliopiston yleisen valtio-opin dosentti Hanna Wass Helsingissä arvioi eläkeputken poistamisen olleen katkeraa kalkkia monelle vasemmiston äänestäjälle. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Pääministeripuolue SDP:n riveissä on tiedossa viisi kansanedustajaa, joita jatkokausi ei kiinnosta. He toivat puolueelle viimeksi yhteensä 30  000 ääntä. Joukkoon kuuluvat entiset ministerit Erkki Tuomioja ja Jukka Gustafsson, jotka eivät tosin viime vaaleissa enää olleet demarien suurimpia äänimagneetteja.

Viisikkoon saattaa liittyä myös Krista Kiuru, joka on hakenut Porin kaupunginjohtajaksi. Valinta tarkoittaisi, että SDP menettäisi toisen ääniharavansa tiukasti kilpaillussa Satakunnan vaalipiirissä. Kiuru ei vastannut STT:lle jatkoaikeistaan.

Suhteellisesti paljon luopujia riittää myös vasemmistoliitossa. Puolueen 15 edustajan ryhmästä kolme eli joka viides ei tavoittele jatkokautta.

–  Eläkeputken poistaminen on varmasti ollut katkeraa kalkkia monelle vanhemmalle vasemmiston äänestäjälle, Wass pohtii.

Vihreät menettää niin ikään kolme edustajaa. Perussuomalaisista ja kokoomuksesta näyttämön jättää kummastakin ainakin kaksi ja kristillisistä yksi.

Kantaansa panttaavissa erottuvat perussuomalaiset. Tom Packalén, Mika Niikko ja viime vaalien äänikuningas Jussi Halla-aho eivät vastanneet tiedusteluun. Ritva Elomaa ja viimeksi varasijalta eduskuntaan selviytynyt konkari Toimi Kankaanniemi kertoivat edelleen harkitsevansa asiaa.

Myös kokoomuskonkari Ben Zyskowicz (kok.) pohtii vielä ratkaisuaan. Arkadianmäellä vuodesta 1979 yhtäjaksoisesti istunut Zyskowicz on kertonut harkitsevansa eduskunnan jättämistä terveytensä vuoksi.

–  Päätän ehdokkuudesta kohdaltani lokakuun loppuun mennessä, Zyskowicz toteaa.

Wass huomauttaa, että siinä ei ole sinänsä uutisarvoa, että pitkän uran tehneet edustajat luopuvat paikastaan terveyden tai muun henkilökohtaisen syyn nojalla. Zyskowiczin ohella tällä vaalikaudella on uutisoitu esimerkiksi Matti Vanhasen terveydentilasta. Juha Pylväs on kertonut jättävänsä eduskunnan lähipiirin kuuluvan henkilön vakavan sairastapauksen vuoksi.

Nykyministereistä ratkaisuaan pohtii Tytti Tuppurainen (sd.). Hanna Sarkkinen (vas.) ei puolestaan kommentoinut asiaa. Eduskunnan jättävä Jari Leppä on jo luopunut ministerin tehtävästä.

Lisäksi kahdella edustajalla on jatkohaluja, joiden toteutuminen ei ole varmaa.

Keskustan luopujien joukkoon saattaa liittyä lappilainen Mikko Kärnä, joka ei suostu asettumaan ehdolle samassa piirissä Paavo Väyrysen kanssa. Puolueeseen palannut konkariedustaja on esittänyt Ukrainan sodasta Venäjän näkökulmaa myötäileviä kommentteja.

–  Pidän ehdokkuuttani epätodennäköisenä missään muussakaan piirissä, mutta harkitsen vielä erilaisia pyyntöjä. Joka tapauksessa tähtään eurovaaleihin 2024, Kärnä kertoo.

Puolueelleen päänsärkyä aiheuttaa myös Wille Rydman (kok.). Rydman erosi kokoomuksen eduskuntaryhmästä kesällä, kun useat naiset syyttivät häntä sopimattomasta käytöksestä Helsingin Sanomien artikkelissa. STT:lle Rydman sanoo lähtökohtaisesti tavoittelevansa jatkokautta. Helsingin kokoomus ei ole ainakaan toistaiseksi nimennyt häntä ehdokkaaksi.

Aivan oma kysymyksensä kaikille edustajille on se, antavatko kansalaiset heille jatkomandaatin. Vaikka viime vuosikymmenen vaaleissa keskimäärin 165 edustajaa on asettunut uudelleen ehdolle, jatkokaudelle on päässyt keskimäärin 120 edustajaa. Vaali-iltana luopujat tietävät kohtalonsa, mutta kymmenille jaetaan pettymyksiä.

Lue myös

He jättävät eduskunnan ensi keväänä

–  Nykyisistä kansanedustajista 22 on ilmoittanut, ettei aio olla ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa....
18.9.2022 9:02

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit Keskusta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä
Uutiset | 21.4.2026 19:25
STT:n tiedot: Valtionhallintoon pohdittavana kymmenien miljoonien säästöt – yt-uhka päälle suurimmalle osalle hallinnonaloista
Uutiset | 21.4.2026 18:36
Orpo vaitonainen kehysriihen tilanteesta
Uutiset | 21.4.2026 17:56
Valtonen uskoo Ukrainan tukilainan ja Venäjä-pakotteiden etenevän tällä viikolla
Uutiset | 21.4.2026 16:49
Ministeriöt: Verkot pois Kyrönjoesta ja mereltä, pyöriäiset menevät niihin
Uutiset | 21.4.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Missä viipyvät vesisateet?
Mielipide | 21.4.2026 13:41
Lukijalta: Lähihoitajan osaamista tulee hyödyntää psykiatrisen potilaan hoidossa
Mielipide | 21.4.2026 13:38
Lukijalta: Ensimmäinen työpaikka ratkaisee
Mielipide | 21.4.2026 13:01
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste