Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kyberturvallisuus

EU kiristää kyberturvaa – Huawei ja muita kiinalaisyrityksiä voi joutua kieltolistalle

20.1.2026 17:18
Lue lisää 
Arki
Myös astianpesukonetta täytyy huoltaa säännöllisesti. (Kuva: Maria Seppälä)

Kuinka usein astianpesukoneen sihti pitää puhdistaa? – Asiantuntija antaa selvän nyrkkisäännön

Astianpesukone täytyy myös pestä säännöllisesti, Marttaliiton Taru Karonen sanoo
Samuli Vänttilä 8.12.2024 10:00, muokattu 8.12.2024 20:03
a– a+
Arki

Sen me kaikki löydämme joka päivä edestämme: tiskit. Likaiset astiat täytyy jaksaa puhdistaa joko astianpesukoneessa tai käsin.

Arjen kiireessä kuitenkin helposti unohtuu, että itse pesuväline täytyy myös säännöllisesti puhdistaa.

Tiskiharjan kohdalla riittää säännöllinen pesu kuumalla vedellä ja astianpesuaineella. Harja kannattaa myös säännöllisesti vaihtaa uuteen.

Astianpesukoneesta täytyy muistaa puhdistaa sihti säännöllisesti. Myös koko kone täytyisi pestä aika ajoin.

Mutta kuinka usein? Ja miten se parhaiten tehdään?

– Hyvä nyrkkisääntö sihdin puhdistamiseen on noin kerran kuussa, sanoo Marttaliiton asiantuntija Taru Karonen Suomenmaalle.

Paljon riippuu Karosen mukaan siitä, kuinka usein astianpesukonetta käyttää. Moni joutuu pestä yhden koneellisen joka päivä, toisille riittää kaksi pesua viikossa.

Kerran kuussa tehtävä tarkistus on Karosen mukaan kuitenkin helppo muistaa. Hän vinkkaa kirjoittamaan kalenteriin esimerkiksi joka kuukauden ensimmäisen päivän kohdalle A-kirjaimen, joka muistuttaa sihdin puhdistamisesta.

– Tietenkin sitä sihtiä kannattaa aina tyhjennyksen yhteydessä vähän vilkaista, että onko siihen jäänyt mitään isompaa. Puhdistusta voi tehdä sitten sitä mukaa. Silti puhdistaisin sihdin vähän perusteellisemmin kerran kuussa.

Astianpesukoneen huoltoväli riippuu paljon siitä, kuinka usein konetta käytetään. KUVA: Maria Seppälä

Sihdin päältä kannattaa ensimmäiseksi poistaa suurimmat roskat bio- tai sekajätteeseen.

Sen jälkeen sihti on syytä irrottaa. Karosen mukaan monissa malleissa tiskikoneen alakori täytyy ensin poistaa, jotta sihtiin pääsee käsiksi. Joissakin malleissa myös alin suihkuvarsi täytyy ottaa ensin pois.

– Sihdissä on yleensä jokin kahva, jonka vieressä näkyy nuoli. Nuolen suuntaan kääntämällä sihti irtoaa, Karonen kertoo.

Hän kehottaa irrottamaan kaikki sellaiset osat, mitkä käyttöohjeen mukaisesti on saatavissa irti. Yleensä siitä on irrotettavissa putkilomainen siivilä ja laakea pohjasuodatin.

– Yleensä ne on suunniteltu aika intuitiivisiksi, eli niissä ei joudu juurikaan mitään ylimääräistä vääntelemään tai kääntelemään.

Osat pestään lämpimällä vedellä ja käsitiskiaineella. Pesussa voi käyttää tiskiharjaa tai sientä.

Karonen vinkkaa kurkkaamaan myös aukkoon, josta sihti on poistettu. Sinne on joskus saattanut kertyä likaa, joka on syytä myös puhdistaa.

Pesun jälkeen osat laitetaan takaisin paikoilleen. Karonen kehottaa noudattamaan valmistajan ohjeita ja varmistamaan, että osat napsahtavat kunnolla kiinni.

Samassa yhteydessä kannattaa pyyhkiä kostealla koneen täyttöaukon tiivisteet ja kannen reunat. Niihin kun pääsee helposti valumaan jäämiä ruoista ja juomista.

Kunnon pesu astianpesukoneeseen kannattaa tehdä Karosen mukaan 3–4 kertaa vuodessa käyttöasteen mukaan.

Tällöin kone pestään kuumalla ohjelmalla tyhjänä. Pesun tarkoitus on irrottaa koneesta ja sen putkistoista lika- ja kalkkisaostumia.

Koneen pesuun voi ostaa kaupasta siihen erikseen tarkoitettuja aineita.

Karonen suosittelee tekemään pesun kuitenkin sitruunahapolla. Sitä löytää tavallisesta ruokakaupasta, yleensä maustehyllystä. Sitruunahappo on myrkytön ja lisäaineeton. Se irrottaa saostumia hyvin tehokkaasti.

– Sitruunahappokäsittely ei oikeastaan vaadi mitään sen kummempaa kuin annostelun ja pesuohjelman valitsemisen, Karonen sanoo.

Myös tiskikoneen liitosputket on syytä tarkistaa säännöllisesti. KUVA: Petra Pöyliö

Sitruunahappoa laitetaan 2–3 ruokalusikallista pesuaineen annostelulokeroon. Pesuohjelmaksi riittää 60–65 asteen pesu. Jotkut käyttävät vielä kuumempiakin ohjelmia, jos sellaisia koneessa on.

Kun pesuohjelma on pyörinyt, laitetaan annostelukokeroon tavallista astianpesuainetta. Sen jälkeen kone laitetaan uudestaan tyhjänä käyntiin samalla pesuohjelmalla. Tällöin sitruunahapon irrottamat saostumat ja muut liat peseytyvät kunnolla pois.

– Joissain koneissa on mahdollista keskeyttää sitruunahappopesu ennen kuivauksen alkamista. Tällöin irronneet saostumat voi pyyhkiä pois kostealla rätillä ennen kuin kuivausohjelma kuivattaa niitä takaisin kiinni koneen osiin. Mutta tämä vaihe ei ole välttämätön, Karonen summaa.

Koneen pesemisen yhteydessä on hyvä tarkistaa liitosputkien kunto. Myös koneen alla oleva vesitiivis alusta on syytä tarkistaa. Näin voidaan pienentää vesivahinkojen riskiä.

Sihdin puhdistaminen ja koko tiskikoneen peseminen ovat Karosen mukaan tärkeitä työvaiheita siksi, että ne pidentävät koneen käyttöikää.

Säännöllisesti tehdyt huoltotoimenpiteet pitävät koneen paremmassa kunnossa. Tällöin se kestää toimintakuntoisena myös pidempään.

Jos huolto- ja puhdistustoimet unohtuvat, alkaa kone usein helposti haisemaan.

Seuraus voi olla myös se, että astiat eivät enää puhdistu niin hyvin. Juomalasit saattavat jäädä sameiksi tai laikukkaiksi, astioihin saattaa jäädä ruoka-ainejäämiä.

– Astianpesukone on yleensä vähän enemmän rahaa vaativa hankinta. Siinäkin mielessä kannattaa huolehtia sen kunnosta hyvin, ettei joudu liian tiheään vaihtamaan konetta.

Usein kysytty kysymys on myös se, mitä astianpesukoneessa saa pestä ja mitä ei.

Karosen mukaan suurin osa kodin arkikäytössä olevista astioista voi hyvin pestä koneessa.

Käsinpesua vaativat usein erilaiset juhla-astiat. Esimerkiksi kultareunaiset ja käsinmaalatut kahvikupit asetteineen on parempi pestä käsin. Kultaukset ja maalaukset saattavat helposti kulua koneessa pois.

Myös kevyet ja ohuet kristallilasit vaativat usein käsinpesun. Konepesussa ne voivat helposti rikkoontua.

Hopeisien aterimien laittamista koneeseen Karonen ei myöskään suosittele. Ne voivat pesussa tummua.

Koneeseen ei kannata myöskään laittaa tinasta, pronssista, kuparista, messingistä tai alumiinista valmistettuja astioita. Ne eivät sovellu pestäviksi vahvasti emäksisellä pesuaineella.

– Ajattelen, että kaikki tällaiset harvemmin käytettävät astiat jaksaa pestä käsin silloin, kun niitä käytetään, Karonen sanoo.

Astianpesukoneeseen ei kannata hänen mukaansa laittaa myöskään puisia ja valurautaisia astioita.

Suurin osa elintarvikekäyttöön tarkoitetuista muoviastioista sen sijaan soveltuu konepesuun, mutta niissäkin on syytä olla tarkkana. Jos muoviastia vääntyy tai hapristuu pesukoneessa, kannattaa se pestä jatkossa käsin.

Lue myös

Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista

Punamulta oli kivikauden ihmisille paljon muutakin kuin pelkkää punaista väriä, paljastaa suomalaistutkimus. Punamultaa saatettiin...
20.1.2026 22:39

Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia

Ruokakauppaketju Lidl kertoo ottavansa isossa osassa myymälöistään käyttöön uuden toiminnon, jossa asiakas voi...
20.1.2026 22:15

Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä

Korkea kolesteroli on monen suomalaisen ongelma, ja sitä luonnehditaan usein jopa kansansairaudeksi. Korkea...
20.1.2026 22:01

Aihetunnisteet

arki elämä Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Synkkä varoitus: Rajavaltio valumassa Putinin syliin
Uutiset | 19.1.2026 22:02
Trumpilla uusi saari kiikarissa – ärjyy briteille: ”Suurta typeryyttä”
Uutiset | 20.1.2026 12:15
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Soul reagoi ydinuhkaan: ”Hirviöohjuksia”
Uutiset | 19.1.2026 21:32
Honkonen vaatii kokoomuksen Limnelliä eroamaan puolustusvaliokunnasta – ”Toiminta näyttää muuttuvan yhä härskimmäksi”
Uutiset | 20.1.2026 11:46
AFP:n lähde: Kanada ei aio maksaa jäsenyydestä Trumpin Gaza-rauhanneuvostossa
Uutiset | 19.1.2026 17:50
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13

Uusimmat

Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä
Uutiset | 20.1.2026 22:01
Tutkimus: Ihosyöpärokotteesta lupaavia tuloksia
Uutiset | 20.1.2026 21:56
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
USA:n Syyria-lähettiläs: Yhdysvaltojen ja kurdien liittolaisuus Isisiä vastaan on muuttunut tarpeettomaksi
Uutiset | 20.1.2026 18:54
Carney: USA:n johtama sääntöpohjainen järjestelmä on tullut tiensä päähän
Uutiset | 20.1.2026 18:15
Poliisi etsii Niuvanniemen sairaalasta kadonnutta miestä, ei tule lähestyä
Uutiset | 20.1.2026 17:29
Asiantuntija: Tilanne Trumpin Grönlanti-aikeiden pyörityksessä on kaoottinen 
Uutiset | 20.1.2026 17:26
Macron Davosissa: ”Emme saa alistua passiivisesti vahvimman oikeudelle”
Uutiset | 20.1.2026 17:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15
Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
21:03, 20/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0020/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0.8 mm 80% 25 Km/h 82 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0021/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 1 mm 100% 30 Km/h 83 % 1001 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0021/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.83 mm 83% 19 Km/h 83 % 1000 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0021/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.36 mm 36% 21 Km/h 78 % 996 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0021/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 1 mm 100% 23 Km/h 91 % 993 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaistutkimus toi uutta tietoa kivikauden ihmisten haudoista
Uutiset | 20.1.2026 22:39
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Viisi helppoa kotikonstia auttaa hallitsemaan liian yleisen sairauden riskiä
Uutiset | 20.1.2026 22:01
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35
Lukijalta: Paikallistaloudesta huoltovarmuuteen – keskustan on tehtävä tietoinen valinta
Mielipide | 20.1.2026 12:30
Lukijalta: Alaikäisten vankien määrän kasvu on hälytysmerkki koko yhteiskunnalle
Mielipide | 20.1.2026 12:23
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste