Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Maskikaupat
Tomi Lounema erosi Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtajan tehtävistä maskikohun seurauksena keväällä 2020. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Huoltovarmuuskeskuksen ex-johtajille ei syytteitä koronakevään epäonnistuneista maskikaupoista – syyttäjän mukaan kolmikko oli monin tavoin pakkoraossa

Kolmikkoa epäiltiin luottamusaseman väärinkäytöstä kaupoissa, joissa Suomeen tilattiin miljoonilla euroilla sairaalakäyttöön soveltumattomia suojaimia. Syyttäjän mukaan STM:ssä ja TEMissä oltiin tietoisia HVK:n ongelmista, mutta niihin ei puututtu.
STT–Henrietta Nyberg, Maria Rosvall ja Suomenmaa 4.11.2021 16:33, muokattu 4.11.2021 17:27
a– a+
Maskikaupat

Kolme Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) entistä johtajaa välttyy syytteiltä viime vuoden kevään maskikaupoissa. Entistä toimitusjohtajaa Tomi Lounemaa, hallintojohtaja Asko Harjulaa ja osastonjohtaja Jyrki Hakolaa epäiltiin luottamusaseman väärinkäytöstä liittyen HVK:n maaliskuussa 2020 tekemään, noin viiden miljoonan euron suojainhankintaan. Kaupoista nousi kohu, kun paljastui, etteivät maskit sovellu sairaalakäyttöön.

Syyttäjälaitos tiedotti torstaina, ettei syytteitä nosteta, koska ei ole todennäköisiä syitä epäillä entisiä johtajia rikoksesta.

Syyttäjän mukaan esitutkinnan perusteella Hakola ylitti toimivaltuutensa kauppojen sopimisessa ja Harjula ja Lounema hyväksyivät kauppoihin liittyviä laskuja tästä tietoisena.

Olosuhteet tapahtuma-aikaan olivat kuitenkin sellaiset, että syyttäjän mukaan kolmikolla saattoi ja sai olla käsitys, että heidän menettelynsä oli oikeutettua ja puolustettavaa terveydenhuollon romahtamisen estämiseksi. Syyttäjän mukaan myös heidän mahdollisuutensa toimia toisin olivat varsin rajalliset.

Tapahtumat saivat alkunsa, kun sosiaali- ja terveysministeriö (STM) teki HVK:lle viime vuoden helmi- ja maaliskuussa kaksi tukipyyntöä materiaalisesta varautumisesta koronaviruspandemian takia. Ennen toista tukipyyntöä Suomeen oli todettu poikkeusolot.

Syyttäjä huomioi, että koronakeväänä hengityssuojaimia tarvittiin kiireisesti eivätkä tavanomaiset hankintamenetelmät toimineet. Paine hankkia suojaimia oli ”valtava”.

–  Esitutkinta-aineistoon liitetyistä viesteistä ja annetuista kertomuksista on pääteltävissä, että päätökset hankinnoista on pitänyt tehdä tunneissa tai muuten kauppa ja tavara on menetetty — HVK:n sisältä on esitetty näkemys, ettei yhtään kauppaa olisi saatu aikaiseksi, jos (HVK:n) hankintaan liittyvää ohjeistusta olisi noudatettu, syyttäjä kirjoittaa syyttämättäjättämispäätöksessään.

Syyttäjän mukaan kiireeseen ja markkinatilanteeseen liittyneet ongelmat olivat HVK:n hallituksen sekä sosiaali- ja terveysministeriön ja työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) tiedossa. Siitä huolimatta haltuun saadusta aineistosta ei syyttäjän mukaan löydy viestiä, jossa nämä olisivat kehottaneet HVK:ta toimimaan toisin.

Syyttäjän mukaan HVK:n ja ministeriöiden tahtotilana oli hankkia suojaimia tiedossa olleista riskeistä huolimatta, jotta terveydenhuolto ei romahtaisi suojaimien puutteen vuoksi.

–  Lounema on kuulustelussaan todennut, että viesti ministeriöiden suunnalta on ollut lähinnä voimia ja jaksamista. Tilanne on jatkunut tällaisena aina siihen asti, kunnes julkisuuteen on tullut tietoa siitä, että suojainhankintoja on tehty (Onni) Sarmasteen ja tapahtumatiedoissa mainitun virolaisen yhtiön kanssa, syyttäjä kirjoittaa.

Lounema jätti tehtävänsä HVK:ssa viime vuonna maskikohun takia. Torstaina hän antoi tiedotteen, jossa kertoo olevansa syyttäjän ratkaisusta huojentunut ja tyytyväinen.

Lounema korostaa, että ennen koronapandemiaa HVK:n tehtävänä ei ollut toimia hankintaorganisaationa eivätkä hengityssuojaimet kuuluneet sen vastuulla oleviin varmuusvarastoitaviin tuotteisiin. Louneman mukaan sosiaali- ja terveysministeriö halusi suojainhankinnat valtion kontrolliin koska sairaanhoitopiirit ja erityisvastuualueet eivät olleet noudattaneet pandemiaohjeistusta ja hankkineet suojaimia riittävästi.

–  Tällaiseen tehtävään HVK:lla ei ollut resursseja eikä osaamista. Tästä huolimatta tehtävä annettiin HVK:lle, eikä HVK käytännössä voinut tehtävästä kieltäytyä, tiedotteessa sanotaan.

Louneman mukaan koronakevään poikkeusoloissa HVK oli käytännössä pakotettu oikaisemaan normaaliolojen hankintamenettelyistä, jotta suojainkauppoja olisi saatu tehtyä.

–  Suojainkaupoista piti sopia puhelimessa ja maksuehdot olivat myyjän sanelemat, muutoin kauppoja ei saatu tehtyä — Tämän kaiken HVK toi etenkin Louneman toimesta selkeästi ja jatkuvasti ministeriöiden ja HVK:n hallituksen puheenjohtajan tietoon. Toimintatapaan ei kenelläkään ollut huomautettavaa ennen ns. maskikohun puhkeamista.

Myös HVK julkaisi torstaina tiedotteen, jonka mukaan se tutustuu syyttäjän ratkaisun perusteluihin ja harkitsee sen pohjalta mahdollisesti tarpeellisia jatkotoimia.

HVK:n epäonniset maskikaupat tulivat julkisuuteen, kun Suomen Kuvalehti uutisoi sekavasta tilanteesta. Kävi ilmi, että maskeja oli tilattu noin 10 miljoonalla eurolla ulosottoveloissa olleelta Onni Sarmasteelta sekä talousrikoksista tuomitulta kauneusalan yrittäjältä Tiina Jylhältä.

Sarmasteen toimittamat maskit eivät HVK:n mukaan soveltuneet sairaalakäyttöön, ja se teki kaupasta tutkintapyynnön. Sarmaste taas on sanonut, ettei tilauksessa edes pyydetty sairaalatason maskeja. Jylhän tilaus jäi jumiin, koska virolainen pankki jäädytti Jylhälle siirretyt rahat.

Keskusrikospoliisi (KRP) kertoi elokuussa saaneensa valmiiksi oman esitutkintansa HVK:n suojainhankinnoista. KRP selvitti, onko HVK:ta erehdytetty hankkimaan hengityssuojaimia, jotka eivät täyttäneet niille asetettuja vaatimuksia.

Vyyhdin tässä haarassa epäillään kahta ihmistä törkeästä petoksesta. Poliisin mukaan he kiistävät syyllistyneensä rikokseen. Poliisi ei ole vahvistanut törkeästä petoksesta epäiltyjen nimiä, mutta Sarmaste on kertonut olleensa pidätettynä ja kiistävänsä kaikki rikosepäilyt.

Lue myös

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla

Suomen osuus maailman tavaraviennistä on puolittunut vuosien 2002–2024 aikana, kertoo Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan...
30.6.2026 0:01

Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa

Valtakunnallisen energiagallupin mukaan 64 prosenttia suomalaisista pitää aurinkovoiman lisäämistä tärkeänä Suomen sähköntuotannossa. Aurinkovoima...
29.6.2026 22:30

Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan

Sommen taistelun alkamisesta tulee keskiviikkona 1. heinäkuuta kuluneeksi tasan 110 vuotta. Vuonna 1916 elettiin...
29.6.2026 21:30

Aihetunnisteet

Huoltovarmuuskeskus HVK kasvomaskit Kotimaa maski maskikaupat Tomi Lounema

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste