Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 

HS: Saarikko luonnehtii Luodon tuhkarokkotapausta erittäin vakavaksi

Perhe- ja peruspalveluministeri vetoaa vanhempiin: rokottakaa lapsenne
Suomenmaa, STT 30.11.2018 11:11, muokattu 30.11.2018 11:55
a– a+
Tuhkarokko

Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) luonnehtii Twitterissä Luodon tuhkarokkotapausta erittäin vakavaksi, koska tartunta löytyi alueelta, jossa rokotekattavuus on erittäin matala.

– Pienelle potilaalle pikaista paranemista. Muistutus koko sydämestäni: äidit ja isät, rokottakaa lapsenne, hän vetoaa Twitterissä .

Helsingin Sanomien haastattelussa Saarikko kertoo, että rokotekattavuuden pitäisi olla noin 95 prosenttia, jotta leviämimisriski olisi mahdollisimman pieni, mutta alueella, josta tuhkarokkotapaus todettiin, rokotekattavuus on selvästi alhaisempi.

Saarikko toivookin, että vanhemmat luottaisivat lääketieteen ammattilaisiin sekä suomalaiseen rokoteohjelmaan ja rokottaisivat lapsensa.

Saarikko kertoo olevansa vahva suomalaisen rokotejärjestelmän puolustaja, mutta ei kannata rokotuspakkoa.

Hän uskoo neuvolajärjestelmään ja toivoo, että vanhemmille kerrottaisiin ensin tautien haitoista eikä rokotehaitoista.

Saarikon mukaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on pitkään tehnyt töitä rokotekielteisyyden taltuttamiseksi.

Saarikko muistuttaa Helsingin Sanomissa myös, että lastensa rokottamisesta kieltäytyvät vanhemmat tekevät samalla valinnan myös jonkun toisen lapsen tai aikuisen puolesta, koska kaikki eivät esimerkiksi terveydellisten syiden takia voi ottaa rokotetta.

THL kertoi torstaina, että Pohjanmaalta Luodon kunnasta todettiin tuhkarokkotartunta esikouluikäisellä lapsella. THL uskoo lapsen altistuneen tuhkarokolle ulkomaanmatkalla.

Lapsi oli rokottamaton. Hänellä on sisaruksia, jotka ovat nyt saaneet rokotuksen.

Taudille altistuneisiin kuuluvat muun muassa lapsen perhe ja perheen lähipiiriä. Lisäksi lapsi on ollut tartuttavuusaikana ainakin päiväkodissa, Kokkolan sairaalan päivystyksessä sekä Risöhällin rukoushuoneella pidetyissä seuroissa ja pyhäkoulussa.

Altistuneiden määrästä ei vielä ole tarkkaa tietoa.

– En uskalla sanoa, montako heitä on. Joku arvio oli, että siellä (tapahtumissa) oli satakunta, ehkä 200 korkeintaan, mutta ihan tarkkaa tietoa tästä määrästä ei ole, THL:n erityisasiantuntija Mia Kontio sanoo.

Tapaus vahvistui tuhkarokoksi puolen päivän maissa tänään, sanoo infektioylilääkäri Marko Rahkonen Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soitesta. Altistuneita on kartoitettu siitä asti, kun epäilys tuhkarokosta heräsi eilen.

– Meillä ei ole tarkkaa määrää altistuneista. Ensi sijassa yritämme seuloa tiedossa olevista ne, joilla ei välttämättä ole tarvittavaa suojaa ja jotka ovat toimenpiteiden tarpeessa, Rahkonen sanoo.

Tartunnan jäljitykseen osallistuvat Vaasan ja Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirit, kuntien tartuntatautihenkilökunta sekä valtakunnallisesti THL.

Rahkosen mukaan altistuneiden määrä selviää lähipäivinä.

Sekä Kontio että Rahkonen painottavat, että jos epäilee esimerkiksi lapsen sairastuneen tuhkarokkoon, on tärkeää olla ensin puhelimitse yhteydessä omaan terveydenhoitoyksikköön.

Yksikön on tärkeää osata varautua potilaan saapumiseen, koska tuhkarokkopotilaita hoidetaan aina eristyksessä taudin korkean tarttuvuuden takia.

MPR-rokotuskattavuus Luodossa on vain 75 prosenttia, Kontio kertoo. Kattavuus lasketaan aina tietylle syntymäkohortille, ja uusin luku koskee vuonna 2015 syntyneitä. Koko Suomessa kattavuus on noin 95 prosenttia eli tarpeeksi muodostaakseen laumasuojan.

THL muistuttaa tuhkarokon olevan poikkeuksellisen tarttuva sairaus. Se tarttuu huoneilman välityksellä ja tartuntaan voi riittää samassa tilassa oleskelu.

Tartunnasta ensioireiden alkuun kestää yleensä 9–11 vuorokautta.

Tuhkarokkoon sairastuneen ensioireita ovat korkea kuume ja hengitystieoireet. Ihottuma alkaa 3–5 vuorokauden kuluttua, ja kestää runsaan viikon.

Jälkitauteina voi ilmaantua bakteerin aiheuttama keuhkokuume tai harvinainen aivotulehdus.

Lue myös

Lääkäri: Luodon esikoulussa ainakin 10 rokottamatonta lasta

Koulut tänään auki normaalisti tuhkarokkotapauksesta huolimatta
30.11.2018 10:36

Rukoushuoneliitto LFF:n puheenjohtaja: Emme ota kantaa rokotuksiin, ne ovat jokaisen yksityisasia

Rukoushuoneliitto LFF:n puheenjohtaja Jens Björklund sanoo STT:lle, että liitosta ei ole oltu yhteydessä...
30.11.2018 17:15

Pääministeri Sipilä vetoaa vanhempiin: Rokottakaa lapsenne – Keskustanuoret vaatii pakollisuutta

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) vetoaa v Sipilä sanoo, ettei pakkorokotuksista ole tässä vaiheessa vielä...
30.11.2018 16:27

Aihetunnisteet

rokotukset tuhkarokko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapset muistuttavat pelkällä olemassaolollaan, mikä elämässä on tärkeintä, sanoo Hilkka Kemppi
Uutiset | 10.5.2026 9:01
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste