Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kierrätys

Tiedätkö, mitä vanhoille sähkölaitteille pitäisi oikeasti tehdä?

8.7.2026 21:45
Lue lisää 

HS: Saarikko luonnehtii Luodon tuhkarokkotapausta erittäin vakavaksi

Perhe- ja peruspalveluministeri vetoaa vanhempiin: rokottakaa lapsenne
Suomenmaa, STT 30.11.2018 11:11, muokattu 30.11.2018 11:55
a– a+
Tuhkarokko

Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) luonnehtii Twitterissä Luodon tuhkarokkotapausta erittäin vakavaksi, koska tartunta löytyi alueelta, jossa rokotekattavuus on erittäin matala.

– Pienelle potilaalle pikaista paranemista. Muistutus koko sydämestäni: äidit ja isät, rokottakaa lapsenne, hän vetoaa Twitterissä .

Helsingin Sanomien haastattelussa Saarikko kertoo, että rokotekattavuuden pitäisi olla noin 95 prosenttia, jotta leviämimisriski olisi mahdollisimman pieni, mutta alueella, josta tuhkarokkotapaus todettiin, rokotekattavuus on selvästi alhaisempi.

Saarikko toivookin, että vanhemmat luottaisivat lääketieteen ammattilaisiin sekä suomalaiseen rokoteohjelmaan ja rokottaisivat lapsensa.

Saarikko kertoo olevansa vahva suomalaisen rokotejärjestelmän puolustaja, mutta ei kannata rokotuspakkoa.

Hän uskoo neuvolajärjestelmään ja toivoo, että vanhemmille kerrottaisiin ensin tautien haitoista eikä rokotehaitoista.

Saarikon mukaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on pitkään tehnyt töitä rokotekielteisyyden taltuttamiseksi.

Saarikko muistuttaa Helsingin Sanomissa myös, että lastensa rokottamisesta kieltäytyvät vanhemmat tekevät samalla valinnan myös jonkun toisen lapsen tai aikuisen puolesta, koska kaikki eivät esimerkiksi terveydellisten syiden takia voi ottaa rokotetta.

THL kertoi torstaina, että Pohjanmaalta Luodon kunnasta todettiin tuhkarokkotartunta esikouluikäisellä lapsella. THL uskoo lapsen altistuneen tuhkarokolle ulkomaanmatkalla.

Lapsi oli rokottamaton. Hänellä on sisaruksia, jotka ovat nyt saaneet rokotuksen.

Taudille altistuneisiin kuuluvat muun muassa lapsen perhe ja perheen lähipiiriä. Lisäksi lapsi on ollut tartuttavuusaikana ainakin päiväkodissa, Kokkolan sairaalan päivystyksessä sekä Risöhällin rukoushuoneella pidetyissä seuroissa ja pyhäkoulussa.

Altistuneiden määrästä ei vielä ole tarkkaa tietoa.

– En uskalla sanoa, montako heitä on. Joku arvio oli, että siellä (tapahtumissa) oli satakunta, ehkä 200 korkeintaan, mutta ihan tarkkaa tietoa tästä määrästä ei ole, THL:n erityisasiantuntija Mia Kontio sanoo.

Tapaus vahvistui tuhkarokoksi puolen päivän maissa tänään, sanoo infektioylilääkäri Marko Rahkonen Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soitesta. Altistuneita on kartoitettu siitä asti, kun epäilys tuhkarokosta heräsi eilen.

– Meillä ei ole tarkkaa määrää altistuneista. Ensi sijassa yritämme seuloa tiedossa olevista ne, joilla ei välttämättä ole tarvittavaa suojaa ja jotka ovat toimenpiteiden tarpeessa, Rahkonen sanoo.

Tartunnan jäljitykseen osallistuvat Vaasan ja Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirit, kuntien tartuntatautihenkilökunta sekä valtakunnallisesti THL.

Rahkosen mukaan altistuneiden määrä selviää lähipäivinä.

Sekä Kontio että Rahkonen painottavat, että jos epäilee esimerkiksi lapsen sairastuneen tuhkarokkoon, on tärkeää olla ensin puhelimitse yhteydessä omaan terveydenhoitoyksikköön.

Yksikön on tärkeää osata varautua potilaan saapumiseen, koska tuhkarokkopotilaita hoidetaan aina eristyksessä taudin korkean tarttuvuuden takia.

MPR-rokotuskattavuus Luodossa on vain 75 prosenttia, Kontio kertoo. Kattavuus lasketaan aina tietylle syntymäkohortille, ja uusin luku koskee vuonna 2015 syntyneitä. Koko Suomessa kattavuus on noin 95 prosenttia eli tarpeeksi muodostaakseen laumasuojan.

THL muistuttaa tuhkarokon olevan poikkeuksellisen tarttuva sairaus. Se tarttuu huoneilman välityksellä ja tartuntaan voi riittää samassa tilassa oleskelu.

Tartunnasta ensioireiden alkuun kestää yleensä 9–11 vuorokautta.

Tuhkarokkoon sairastuneen ensioireita ovat korkea kuume ja hengitystieoireet. Ihottuma alkaa 3–5 vuorokauden kuluttua, ja kestää runsaan viikon.

Jälkitauteina voi ilmaantua bakteerin aiheuttama keuhkokuume tai harvinainen aivotulehdus.

Lue myös

Lääkäri: Luodon esikoulussa ainakin 10 rokottamatonta lasta

Koulut tänään auki normaalisti tuhkarokkotapauksesta huolimatta
30.11.2018 10:36

Rukoushuoneliitto LFF:n puheenjohtaja: Emme ota kantaa rokotuksiin, ne ovat jokaisen yksityisasia

Rukoushuoneliitto LFF:n puheenjohtaja Jens Björklund sanoo STT:lle, että liitosta ei ole oltu yhteydessä...
30.11.2018 17:15

Pääministeri Sipilä vetoaa vanhempiin: Rokottakaa lapsenne – Keskustanuoret vaatii pakollisuutta

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) vetoaa v Sipilä sanoo, ettei pakkorokotuksista ole tässä vaiheessa vielä...
30.11.2018 16:27

Aihetunnisteet

rokotukset tuhkarokko

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Tiedätkö, mitä vanhoille sähkölaitteille pitäisi oikeasti tehdä?
Uutiset | 8.7.2026 21:45
Trump Ankarassa: Grönlanti on suuri ongelma
Uutiset | 8.7.2026 11:51
Keskustan Kulmuni ja vasemmistoliiton Kyllönen vaativat pohjoisen huomioimista, kun EU uudistaa ajoneuvolainsäädäntöä
Uutiset | 8.7.2026 16:59
Kuivuus jatkuu, vaikka lähes koko Suomeen saadaan sateita
Uutiset | 7.7.2026 15:56
Aiotko laittaa lapsille altaan parvekkeelle? – Vakuutusyhtiö tyrmää
Uutiset | 7.7.2026 22:46
Viilennyslaitteissa vahinkovaara, jota ei aina tajua
Uutiset | 8.7.2026 21:10
Ei sittenkään yksinäinen susi – ihmisellä vahva vaikutus evoluutioon
Uutiset | 7.7.2026 23:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40

Uusimmat

”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Turpoavatko jalkasi lämpimällä? – PLL: Tällaisissa tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 9.7.2026 22:15
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Tietynlaiset autoiluriidat yleisimpiä yhden ikäluokan pariskunnilla
Uutiset | 9.7.2026 21:13
Onko hevosen ohittaminen autoilijan vai ratsastajan vastuulla? – Toimintatavat kannattaa opiskella
Uutiset | 9.7.2026 20:55
Iran: Yhdysvallat iski lähelle ydinvoimalaa
Uutiset | 9.7.2026 16:59
Kyberhyökkäysten määrä on kasvussa
Uutiset | 9.7.2026 16:00
Droonit jäädyttivät Ukrainan sodan rintamalinjan
Uutiset | 9.7.2026 15:37
Viivästynyt esitys palkka-avoimuudesta eteni viimein eduskuntaan
Uutiset | 9.7.2026 14:21
Turkkilaislehti: Erdogan lahjoitti kaikille Nato-johtajille revolverin ja ammuksia
Uutiset | 9.7.2026 14:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Turpoavatko jalkasi lämpimällä? – PLL: Tällaisissa tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 9.7.2026 22:15
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52
Lukijalta: Julkisten organisaatioiden ei pidä ottaa osaa arvolatautuneisiin kampanjoihin
Mielipide | 3.7.2026 11:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste