Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ovaska äimistelee: Miksi ministeri haluaa tukea hyvätuloisten uusia autoja, mutta ei pienituloisten käytettyjä?

31.8.2026 16:03
Lue lisää 
Hallitusneuvottelut
Vuonna 2015 Juha Sipilän oikeana kätenä toimineen Riina Nevamäen roolin nähdään olleen erityisen merkittävä hallitusneuvotteluissa ja luottamuksen rakentamisessa. Kuvassa Sipilä ja Nevamäki marraskuussa 2015. (Kuva: Lehtikuva / Martti Kainulainen)

Hallituksen muodostamisen säännöissä on puutteita, Sitran raportti osoittaa – "ollaan perimätiedon varassa", sanoo Sipilää avustanut Riina Nevamäki

Juha Sipilän oikea käsi Riina Nevamäki kehuu entistä päämiestään tehokkaaksi ja korostaa luottamuksen rakentamisen merkitystä hallitusneuvotteluissa
Lauri Heikkilä 9.2.2021 11:32, muokattu 9.2.2021 20:04
a– a+
Hallitusneuvottelut

Hallitusta muodostettaessa toimitaan lähinnä luottamuksen pohjalta, Sitralle Suomen hallitusneuvotteluista raportin kirjoittanut Lia Heasman sanoo.

Miten Suomeen muodostetaan hallitus? – Selvitys hallituksen muodostamisprosessista –raportti osoittaa, että hallinnolliselta kannalta katsoen säännöt Suomen hallituksen muodostamiseen vaativat selkeytystä.

– Kun valitaan hallitustunnustelija, ainoa dokumentti hänen valinnastaan on eduskuntaryhmän pääsihteerin pitämä muistio. Entä jos kaksi eri ryhmittymää valitsee kumpikin omat tunnustelijansa? raportin toinen kirjoittaja, Sitran vanhempi neuvonantaja ja entinen SDP:n ministeri ja kansanedustaja Jouni Backman kysyy.

– Ainakaan minulle ei ole selvinnyt missään vaiheessa, miten ristiriita ratkaistaan.

Jos puolueiden tai laajempien ryhmittymien välillä tulee epäselvyyttä vaalituloksen ollessa lähellä tasatulosta, ja jos vaikkapa joku esittää epäilyjä vilpillisestä tuloksesta tällaisessa tilanteessa, ei välttämättä ole selvää, miten edetään.

Sitran raportissa kuvataan hallituksen muodostamisprosessia vuosien 2011, 2015 ja 2019 hallitusneuvottelujen pohjalta. Yllätykseksi tekijät mainitsevat sen, kuinka vähän neuvottelujen kulkua on dokumentoitu.

– Eräs neuvotteluihin osallistunut kertoikin, että käytännössä hallitusohjelma on ainoa neuvotteluista jäävä dokumentti, Heasman sanoo.

Puolueiden toiminnassa on myös selviä eroja. Kuudesta suurimmasta puolueesta vain keskusta ei valmistaudu hallitusneuvotteluihin ennen vaaleja, kun taas muut näkevät sen tärkeänä.

Haastattelujen pohjalta selkeä tulos on, että hallitustunnustelijoiden niin sanotuilla oikeilla käsillä on äärimmäisen merkittävä rooli neuvotteluissa.

Raportin julkistustilaisuudessa tiistaina puhuivat kaikki mainittujen neuvottelujen oikeat kädet, Jyrki Kataisen (kok.) avustajana 2011 toiminut Jussi Kekkonen, Juha Sipilän (kesk.) oikea käsi Riina Nevamäki (2015) ja Antti Rinnettä (sd.) tukenut Kari Anttila (2019).

Erityisen merkittävänä pidetään Nevamäen roolia vuonna 2015.

– Tällainen selvitys on erittäin tärkeä, sillä hallitusneuvottelujen järjestelyissä ollaan oltu perimätiedon varassa. Etenkin epäselvissä tilanteissa tarvitaan selkeitä käytäntöjä, Nevamäki kiittää.

– Luottamuksen merkitystä ei voi korostaa liikaa. Luottamus perustuu vaalitulokseen sekä siihen luottamukseen, jonka hallituksenmuodostaja rakentaa ympärilleen. Suomessa on hyvä kulttuuri, sillä täällä puolueet haluavat kunnioittaa vaalitulosta ja edetä sen mukaisesti.

Myös Kekkonen ja Anttila korostavat luottamuksen merkitystä.

– Merkitystä alleviivaa myös nykyinen rikkonaisempi puoluekannatus. Aiemmin riitti, että kahdella suurella puolueella oli noin sata kansanedustajaa. Nyt tarvitaan entistä parempaa kommunikaatiota useamman puolueen välille. Jos tämä ei onnistu, se kostautuu neuvotteluissa, kokoomuksen Kekkonen toteaa.

– Myös politiikan ja virkamiestyön tulee pitää yllä hyvää vuoropuhelua. Nyt uhkana on, että yhteistä tahtotilaa ei synny, kun poliitikot pelkäävät virkamiesten tontille menoa ja virkamiehet haluavat pysyä ulkona politiikasta. Tästä syntyy hylkimisreaktioita, SDP:n Anttila harmittelee.

Nevamäki pitää sääntöjen lisäksi myös pelivaraa tärkeänä.

– Perimätiedolla on yhä paikkansa. Olen antanut itseni ymmärtää, että perustuslain tekijät halusivatkin antaa tietyn vapauden toteuttaa vaalitulosta ja kansanvaltaa hallitusta muodostettaessa.

– Myös yhteiskunnallisella ilmapiirillä on merkitystä. Vuosina 2011 ja 2015 oli vaikeaa päättää asioista, sillä Suomessa oli suurta pettymystä poliittiseen päätöksentekoon. Toisaalta into uudistaa oli suurta, Nevamäki kertoo.

Juha Sipilää Nevamäki kehuu tehokkkaaksi.

– Hän käytti kaiken ajan heti vaalien (2015) jälkeen maksimaalisesti hyödyksi. Valtiovarainministeriö kiikutti alle viikossa dokumenttinsa keskustan puoluetoimistolle, ja tämän pohjalta neuvottelujen tueksi saatiin tilannekuva valmiiksi alle tunnissa.

Lue myös

Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin

Porlammin mottitaistelu käytiin päivälleen 85 vuotta sitten
31.8.2026 22:00

Yllättävä tieto: Tällainen liikunta ei välttämättä vähennä muistisairauksien riskiä

Vapaa-ajan liikunta liittyy pienempään muistisairauksien riskiin, mutta työssä tapahtuva tai työmatkaliikunta eivät välttämättä...
31.8.2026 21:31

Ingrid Alexandra aiheutti talvella äläkän – Kuka on tuore kruununprinsessa?

22-vuotias Norjan prinsessa Ingrid Alexandra joutui viime perjantaina isojen mullistusten keskelle. Hän menetti...
31.8.2026 21:03

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut perustuslaki

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Harvinainen mahdollisuus USA:ssa avasi Aleksi Eskelisen silmät: ”Suomessa ei ole ymmärretty vallan hajauttamisen ideaa”
Uutiset | 30.8.2026 12:01
Viljo Heino haavoittui talvisodassa jalkaan – Juoksi silti EM-kultaa sotien jälkeen
Uutiset | 30.8.2026 21:46
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32
Karmiva paljastus Euroopan ohjuksista: ”Ylittää kriittisen tason”
Uutiset | 29.8.2026 22:02
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Uusimmat

Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Yllättävä tieto: Tällainen liikunta ei välttämättä vähennä muistisairauksien riskiä
Uutiset | 31.8.2026 21:31
Ingrid Alexandra aiheutti talvella äläkän – Kuka on tuore kruununprinsessa?
Uutiset | 31.8.2026 21:03
Jo yli 900 kuollutta löydetty Nepalissa ja Tiibetissä – Yksi suomalainen yhä kateissa
Uutiset | 31.8.2026 18:50
Monia ammattikorkeakouluja uhkaa uusi lakko
Uutiset | 31.8.2026 18:48
Mies avioitui lapsen kanssa, raiskasi yli viiden vuoden ajan ja kaappasi lopulta lapset – Hovioikeus kovensi tuomiota
Uutiset | 31.8.2026 18:44
Poliisi epäilee: Mies murhasi toisen kolarissa ja toisen tulipalossa
Uutiset | 31.8.2026 18:34
Koskettavat kuvat – Kuningattaret kävelivät käsi kädessä kuningas Haraldin arkun perässä
Uutiset | 31.8.2026 18:25
Putin ja Xi tapasivat – Aloittivat heti keskustelut
Uutiset | 31.8.2026 18:17
Trump: Yhdysvallat vastaa Iranin Lähi-idässä tekemiin iskuihin
Uutiset | 31.8.2026 17:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32
Harvinainen mahdollisuus USA:ssa avasi Aleksi Eskelisen silmät: ”Suomessa ei ole ymmärretty vallan hajauttamisen ideaa”
Uutiset | 30.8.2026 12:01
Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana
Uutiset | 28.8.2026 10:14

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Yllättävä tieto: Tällainen liikunta ei välttämättä vähennä muistisairauksien riskiä
Uutiset | 31.8.2026 21:31
Ingrid Alexandra aiheutti talvella äläkän – Kuka on tuore kruununprinsessa?
Uutiset | 31.8.2026 21:03
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen matkailijaveroesitys ampuu ohi maalin 
Mielipide | 31.8.2026 14:22
Lukijalta: Lapin naisia tarvitaan Noora Nampajärven taakse
Mielipide | 31.8.2026 13:45
Lukijalta: Katse esiopetukseen
Mielipide | 31.8.2026 13:27
Lukijalta: Vain kansan todellisuus on oikea pohja todelliselle kehitykselle
Mielipide | 31.8.2026 13:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste