Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustanaiset: Kotihoidon tukea pitää kehittää, ei lakkauttaa

24.8.2026 10:47
Lue lisää 
Urheilu
Prinssi William kuvaili Twitterissä rangaistuspotkukilpailussa tullutta häviötä sydäntäsärkeväksi ja onnitteli Italian maajoukkuetta. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / ADRIAN DENNIS )

EM-tappio särki prinssi Williamin sydämen – Italian jalkapallovoitto sai britit surumielelle

Juhlivat Italialaiset tulvivat kaduille EM-finaalin jälkimainingeissa. Roomassa raikuivat jalkapallomestaruuden kunniaksi autojen torvet ja ilotulitteet.
STT – Arttu Mäkelä 12.7.2021 6:17, muokattu 12.7.2021 8:54
a– a+
Urheilu

Britanniassa kuninkaalliset ja poliitikot ovat ottaneet osaa kansan vaikerointiin karvaan jalkapallon EM-tappion jälkimainingeissa.

Italian jalkapallovoittoa on kommentoinut muun muassa Englannin jalkapalloliiton puheenjohtaja prinssi William, joka oli katsomossa seitsemänvuotiaan poikansa prinssi Georgen kanssa.

William kuvaili Twitterissä rangaistuspotkukilpailussa tullutta häviötä sydäntäsärkeväksi ja onnitteli Italian maajoukkuetta.

–  Olette päässeet kaikki niin pitkälle, mutta valitettavasti päivämme ei koittanut tällä erää. Voitte kaikki pitää päänne pystyssä ja olla ylpeitä itsestänne, William viestitti Englannin joukkueelle.

Niin ikään Wembleyssä ottelua seurannut Britannian pääministeri Boris Johnson puolestaan arvioi omassa tviitissään brittijoukkueen pelanneen sankarimaisesti.

Entinen pääministeri Theresa May arvioi Twitterissä joukkueen kohottaneen henkeä toistuvien koronavirussulkujen ja -rajoitusten jäljiltä. Lisäksi hän ylisti muun muassa joukkueen taituruutta ja omistautumista maalleen.

Brittilehti Guardianin otsikossa arvioitiin Englannin voiton olleen ”niin lähellä”. Times puolestaan linjasi rangaistuspotkujen evänneen Englannin unelman. Daily Telegraph arvioi tappion tekevän kipeää.

Muotoilujen synkeydestä huolimatta brittilehdiltä riitti poliitikoiden ja kuninkaallisten tavoin ylistäviä sanoja Englannin joukkueelle.

Italia palasi jalkapallon miesten Euroopan mestariksi 53 vuoden tauon jälkeen. Se kukisti Lontoossa pelatussa EM-loppuottelussa isäntämaa Englannin rangaistuspotkukilpailun jälkeen 3–2.

Ratkaisu tuli, kun Englannin viides laukoja Bukayo Saka epäonnistui vuorollaan Italian maalivahti Gianluigi Donnarumman onnistuessa torjunnassaan.

Englannin päävalmentaja Gareth Southgate kehotti pelin jälkeen joukkuetta hyödyntämään Italia-tappiosta tulleen kärsimyksen polttoaineena tulevalle menestykselle.

Italiassa jalkapallofanit lähtivät kaduille juhlimaan maansa Euroopan mestaruutta. Maan pääkaupungin Rooman keskustassa raikasi ilotulitteista syntyneen savupilven keskellä sumutorvien ja autojen äänitorvien konsertti.

Italian kapteeni Giorgio Chiellini kuvaili voiton jälkeistä tunnetta uskomattomaksi. Hänen mukaansa aina toukokuun lopulta lähtien ilmassa on ollut merkkejä jostain taianomaisesta.

Italia on voittanut neljä maailmanmestaruutta, mutta otti vasta toisen EM-kisavoittonsa. Edellinen Euroopan mestaruus oli vuodelta 1968.

Maajoukkueen päävalmentaja Roberto Mancini antoi italialaislehti Gazzetta dello Sportin mukaan voiton jälkeen ensimmäisen haastattelunsa Italian yleisradioyhtiö Raille.

–  Tämä on tärkeä voitto koko kansalle ja kaikille faneille. Me olemme onnellisia. Toivon, että he juhlivat, hän viestitti italialaisille jalkapallofaneille.

Mancinin joukkue palaa Roomaan juhlimaan voittoaan, vaikka italialaispelaajat vaikuttivat alkujaan olleen täysin valmistautumattomia siihen, mitä heitä Lontoossa odotti.

Englannin haukkuvat tukijoukot tarjosivat vierasjoukkueelle vihamielisen ilmapiirin. Wembleyn solvauksista sakea ilma ja Englannin päävalmentajan tekemät taktiset valinnat vaikuttivat yllättäneen italialaiset.

Italia on voittanut neljä maailmanmestaruutta, mutta otti vasta toisen EM-kisavoittonsa. Edellinen Euroopan mestaruus oli vuodelta 1968.

–  Se on meidän! Jalkapallo tuli kotiin, kirjoitti italialaislehti Corriere dello Sport.

Lehti kirjoitti myös sosiaalisessa mediassa kiertävästä Italian presidentin Sergio Mattarellan kuvasta, jossa presidentti kannustaa Italian maajoukkuetta.

Corriere dello Sportin julkaisemissa kuvissa näkyy, kuinka italialaiset juhlivat voiton jälkeen kadulla punaisten hätäsoihtujen kajossa. Osa ihmisistä ilakoi kadulla ilman paitoja ja monet heiluttavat Italian punavalkovihreitä lippuja.

Fanit olivat tulvineet loppuvihellyksen jälkeen fanialueilta lippuihin kääriytyneinä ja kerääntyneet Venezian aukiolle yhdistyneen Italian ensimmäisen kuninkaan Viktor Emanuel II:n muistomerkin juurelle.

Italialaislehti Corriere della Sera kirjoitti sunnuntaina: ”Sodan jälkeisen Italian suurimman tragedian jälkeen, italialaiset hymyilevät jälleen.” EM-kuninkuus palaa Italiaan kolme vuotta sen jälkeen, kun Italian jalkapallomaajoukkue jäi MM-kisojen ulkopuolelle ensimmäistä kertaa 60 vuoteen.

–  Emme voi voittaa kaikkea, Piero-niminen fani kertoi uutistoimisto AFP:lle.

Teknisesti suuret kokoontumiset on kielletty, mutta vaikea oli estää nuoria ja vanhoja kohtaamasta sen jälkeen, kun kuukausien koronasulut ovat rajoittaneet rajulla otteella ihmisten sosiaalista elämää. Poliisi tarkkaili kuitenkin juhlintaa.

Fanijoukoissa ei juuri näkynyt kasvomaskeja. Niiden käyttöä ei ole vaadittu ulkotiloissa enää kesäkuun lopun jälkeen. Alkujaan oli ollut myös keskusteluja mahdollisen jättimäisen kisanäytön asentamisesta, mutta delta-muunnoksen aiheuttaman tartuntapiikin pelossa ideaa ei toteutettu.

Italialaiset toivoivat viikonlopulta Englannista kaksoisvoittoa, mutta serbialainen tennistähti Novak Djokovic päihitti italialaisen Matteo Berrettinin Wimbledonissa. Djokovic otti samalla kuudennen Wimbledon-voittonsa ja kaikkiaan 20. Grand Slam -voittonsa.

Wimbledon-tappiosta huolimatta Italialla on ollut ainakin Euroopan tasolla menestyksekäs vuosi, sillä jalkapallomestaruuden lisäksi Italia vei myös Euroviisuvoiton. Italialainen Måneskin-yhtye voitti toukokuussa viisufiinalin kappaleellaan Zitti E Buoni.

Tuoreet menestystarinat ovat tuoneet tarvittua hengähdystaukoa koronapandemian kovasti kurittamaan Välimeren valtioon. Italia oli ensimmäinen koronaviruksesta kovasti kärsinyt Euroopan maa. Pandemian aikana maassa on kirjattu yli 128  000 koronaan liittyvää kuolemaa.

51-vuotias Pierluigi de Amicis arvioi jalkapallomestaruuden olevan ”pelastus puolentoista vuoden pandemian, kärsimyksen ja kuoleman jälkeen”.

–  Toivottavasti deltamuunnos ei pilaa kaikkea, hän lisää.

Lue myös

Juhlivat Italialaiset tulvivat kaduille EM-finaalin jälkimainingeissa – Roomassa raikuivat jalkapallomestaruuden kunniaksi autojen torvet ja ilotulitteet

Italiassa jalkapallofanit lähtivät kaduille juhlimaan maansa Euroopan mestaruutta. Maan pääkaupungin Rooman keskustassa raikasi ilotulitteista...
12.7.2021 3:18

Aihetunnisteet

englanti Italia jalkapallo Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Näistä syistä Pluton pitäisi olla edelleen planeetta
Uutiset | 23.8.2026 21:00
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Kebab-kojulta armeijan leipiin? – Nato-maassa yllättävä kampanja
Uutiset | 23.8.2026 19:02
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30

Uusimmat

Demarien linjaukset metsälaista ovat vahingollisia, sanoo Hilkka Kemppi – ”Keskusta ei romuttaisi”
Uutiset | 24.8.2026 10:58
Keskustanaiset: Kotihoidon tukea pitää kehittää, ei lakkauttaa
Uutiset | 24.8.2026 10:47
Varoitus diplomaateille: ”Tekoäly voi saada aikaan laajaa tuhoa”
Uutiset | 24.8.2026 10:16
Kuolemaan johtaneesta etälamauttimen käytöstä aloitettu esitutkinta – poliisin voimankäyttöä selvitetään
Uutiset | 24.8.2026 9:58
Ulkoministeriön väistyvä valtiosihteeri ehdottaa: Suojelupoliisi ulkoministeriön ohjaukseen
Uutiset | 24.8.2026 9:58
Yle: Uutta tietoa Orpon hallituksen epäsuosiosta
Uutiset | 24.8.2026 9:35
Euroopan johtajia kokoontuu Rovaniemelle syyskuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:27
Joka neljäs ohittaa hirvivaaramerkin hiljentämättä – Hirvikolarin riski on suurin syys-lokakuussa
Uutiset | 24.8.2026 9:07
Uusi-Seelanti yrittää kieltää sosiaalisen median nuorilta
Uutiset | 24.8.2026 9:03
Havainnot valkoposkihanhien poikasista vähenivät
Uutiset | 24.8.2026 8:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Varapuheenjohtaja Markku Siponen linjaa keskustan vaalitavoitteen –”Tarvitsemme rohkeutta tehdä valintoja”
Uutiset | 23.8.2026 9:10
Maalausyrittäjä: Alan ahdinko vain syveni, kun hallitus heikensi kotitalousvähennystä – Palautus ei auta
Uutiset | 23.8.2026 15:00
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Demarien linjaukset metsälaista ovat vahingollisia, sanoo Hilkka Kemppi – ”Keskusta ei romuttaisi”
Uutiset | 24.8.2026 10:58
Keskustanaiset: Kotihoidon tukea pitää kehittää, ei lakkauttaa
Uutiset | 24.8.2026 10:47
Varoitus diplomaateille: ”Tekoäly voi saada aikaan laajaa tuhoa”
Uutiset | 24.8.2026 10:16
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Puoluejohdolla ryhdistäytymisen paikka
Mielipide | 24.8.2026 9:59
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste