Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Norja

Kuningas Haraldin hautajaiset hiljensivät koko Norjan

9.9.2026 17:38
Lue lisää 
Historia
CIA:ta on maaliskuusta 2021 johtanut William Joseph Burns. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

75 vuotta sitten: CIA:n menneisyydestä löytyy natseja, seksikuvilla kiristystä, huumekauppaa ja diplomaattisia selkkauksia

Susanna Luikku 25.7.2022 22:00, muokattu 26.7.2022 14:33
a– a+
Historia

Yhdysvaltain keskustelutiedustelupalvelu CIA (Central Intelligence Agency) syntyi 75 vuotta sitten sodanaikaisen strategisen tiedustelun palvelun jatkeeksi. CIA perustettiin 26. heinäkuuta 1947 kenraalimajuri William J. Donovanin ehdotuksesta. Ensimmäinen päämaja oli pääkaupunki Washingtonissa.

CIA:n tehtävä oli ja on se mikä tiedustelupalvelun yleensä: kerätä ja analysoida tiedustelutietoja ulkomaisista hallituksista, järjestöistä ja yksilöistä, ja raportoida niitä maan hallituksen eri osille.

Tiedustelupalvelun ensimmäiseksi johtajaksi valittiin amiraali Roscoe H. Hillenkoetter, joka osallistui merivoimissa muun muassa Normandian maihinnousuun, haavoittui Japanin hyökkäyksessä Pearl Harbouriin ja palveli Korean sodassa.

Myöhemmistä johtajista tunnetuimpia olivat Allen W. Dulles (1953-1961), Richard Nixonin Watergate-skandaalin aikana vuonna 1973 vain puoli vuotta toimessa ollut James Schlesinger ja tuleva presidentti George H.W. Bush (1976-1977). Myös USA:n ex-ulkoministeri Mike Pompeo johti CIA:ta, vuosina 2017-2018. Häntä seurasi tehtävässä ensimmäinen nainen kautta aikojen, pitkän uran CIA:ssa tehnyt Gina Haspel.

CIA käyttää eri maissa toimivia asiamiehiä eli agentteja ja vakoilusatelliitteja, kuunteluasemia ja muita tiedustelukeinoja. Se toimii Kansallisen turvallisuusneuvoston alaisuudessa ja on sitä kautta USA:n kongressin valvonnassa, mutta toimii huomattavan laajoilla itsenäisillä valtuuksilla verrattuna vaikkapa Suomen sotilastiedusteluun.

Keskustiedustelupalvelun lisäksi Yhdysvalloilla on muitakin tiedustelupalveluita, kuten eri puolustushaaroilla ja digitaalista tiedustelua harjoittava NSA. Liittovaltion poliisi FBI keskittyy rikollisuuden torjuntaan.

CIA oli alkujaan vahvasti kylmän sodan ajan luomus, ja sen toimintaa on arvioitu kriittisesti myöhemmin. Toisaalta historiasta on paljastunut tapahtumia, joita olisi pidetty fiktioon liian kliseisinä ja epäuskottavina.

Yksi tällainen oli ensimmäisen CIA:n tiedustelu-upseerin ujuttaminen Neuvostoliittoon vuonna 1953. Vaivalla toteutettu operaatio lässähti lähes alkuunsa, kun KGB:n eversti vietteli miehen, otti valokuvia ja sai näin välineet kiristää tätä.

CIA:ta on syytetty sekaantumisesta muiden maiden sisäpolitiikkaan sekä huumekauppaan. Tutkijoiden mukaan CIA on tukenut ja auttanut huumekauppiaita ja rahoittanut niistä saaduilla rahoilla salaisia operaatioitaan, joihin ei Yhdysvaltain lain mukaan ole lupa antaa valtion avustusta.

Virallisia syytteitä ei ole nostettu kuin yksittäisiä henkilöitä vastaan, mutta myös Yhdysvaltain huumekauppaa vastaan taistelevat eri virastot ovat myöntäneet, että CIA:lla on voinut olla kytköksiä lähinnä Latinalaisen Amerikan ja aiemmin Kaukoidän huumeparoneihin.

Vuonna 1954 CIA kaatoi Guatemalan vasemmistolaisen hallituksen. Sitä seurasi sotilasdiktatuuri ja verinen, yli 30 vuotta kestänyt sota, jossa kuoli 200 000 ihmistä. CIA tuki aktiivisesti myös muun muassa Irania saahin Reza Pahlavin hallintoa.

Myöhempien todisteiden mukaan CIA yritti useaan otteeseen murhata Kuuban kommunistidiktaattori Fidel Castron. Tiedustelupalvelu toimi aktiivisesti myös muun muassa Vietnamin ja Afganistanin sodissa, mikä on toki sen tehtäväkin.

Jonkinlaista kohtalon ivaa voi nähdä siinä, että CIA:n tuki auttoi afgaanisissejä sodassa neuvostomiehittäjiä vastaan – sissejä, joiden aateperillisistä osaltaan kehkeytyi sittemmin Osama Bin Ladenin johtama ääri-islamistinen terrorijärjestö Al-Qaida.

CIA oli kiinnostunut Suomesta kylmän sodan kuumimpina vuosina. Professori Kimmo Rentolan mukaan CIA:n vuoden 1972 raportista voi päätellä, että sen tietolähteitä Suomessa olivat sosiaalidemokraattinen ministeri Väinö Leskinen sekä myöhemmin diplomaatti Max Jacobson ja keskustapoliitikko Johannes Virolainen.

Kyseessä ei ollut laiton tai edes asiaton toiminta: Rentolan mukaan vaikuttajat vain pitivät yhteyttä idän lisäksi läntisiin tahoihin. Kansainvälisissä tehtävissä oli 1960-1970-luvulla vaikea työskennellä ilman, että tapasi Helsingissä olleita eri tahojen tiedusteluvirkailijoita.

Yksi CIA:lle hankalimmista kysymyksistä oli tiedustelupalvelun rooli natsirikollisten pääsyssä Yhdysvaltoihin. Olot toisen maailmansodan jälkeen olivat Euroopassa paikoin kaoottiset, mutta oikeusministeriössä vuonna 2006 valmistuneen raportin päätelmä on, että USA:n tiedusteluviranomaiset järjestivät joillekin merkittävissä asemissa olleille natseille tietoisesti pääsyn maahan, vaikka hyvin tiesivät heidän taustansa.

”Amerikasta, joka ylpeili olevansa vainottujen turvasatama, tuli – pienemmässä mittakaavassa – myös vainoajien turvasatama”, sanotaan raportissa.

Oikeusministeriö kieltäytyi ensin julkaisemasta raporttia ja taipui julkisuuslakien perusteella antamaan siitä sitten vain sensuroidun version. The New York Times sai koko raportin käsiinsä ja julkaisi sen pohjalta laajan jutun syksyllä 2010.

Raportin mukaan CIA oli päästänyt ”maksimissaan muutamia tuhansia” natsirikollisia maahan tietoisina näiden tekemisistä ja suojellut heitä, koska he työskentelivät joko sen tai esimerkiksi USA:n aseteollisuuden palveluksessa.

Uutena esimerkkeinä raportissa nostettiin esiin Adolf Eichmannin apuna juutalaisten tuhoamissuunnitelmia laatinut Otto Von Bolschwing, joka työskenteli CIA:lle aina vuoteen 1981. Tuolloin oikeusministeriö sai selville Von Bolschwingin menneisyyden ja haki karkotusta, mutta Von Bolschwing ehti kuolla ennen sitä.

Toinen esimerkki oli Mittelwerkin asetehdasta Natsi-Saksassa johtanut Arthur Rudolph. Hän pääsi Yhdysvaltoihin vuonna 1945 rakettialan asiantuntijana ja teki pitkän ja menestyksekkään uran NASA:ssa, vaikka maahanmuuttovirasto vaati hänet karkottamistaan jo vuonna 1949.

Lopulta Rudolph joutui syytteeseen, mutta marraskuussa 1983 hän teki oikeusministeriön kanssa sopimuksen, että vastineeksi syytesuojasta hän luopuu ”vapaaehtoisesti” Yhdysvaltain kansalaisuudesta ja muuttaa Länsi-Saksaan.

Natseihin liittyy myös raportista salattu, vuonna 1997 Yhdysvaltain ja Sveitsin välillä puhjennut kiista. Amerikkalaistutkijat olivat tuolloin löytäneet ”ratkaisevat todisteet” siitä, että Sveitsi oli ostanut natsien juutalaisilta holokaustiuhreilta varastamaa kultaa. Läheskään kaikkea juutalaisilta anastettua kultaa, taideaarteita ja muuta omaisuutta ei ole koskaan löydetty.

Elokuvalliselta kuulostaa myös MK-Ultra eli CIA:n vuodesta 1953 noin 1960-luvun lopulle toiminut salainen ohjelma, jonka tarkoituksena oli tutkia hypnoosiin ja aivopesuun perustuvia tekniikoita.

Kokeita tehtiin LSD:llä (jota tosin käytettiin 1960-luvulla laillisesti muun muassa psykiatristen potilaiden hoitokeinona) ja muilla huumeilla. Koehenkilöt eivät aina tienneet asiasta tai olleet antaneet suostumustaan testeihin.

MK-Ultrassa yhteistyötä CIA:n kanssa tekivät ainakin 44 collegea ja yliopistoa, 15 tutkimussäätiötä tai lääketieteen alan yritystä, tusina sairaalaa ja kolme vankilaa.

CIA:n tuolloinen johtaja Richard Helms määräsi MK-Ultraa koskevat asiakirjat tuhottaviksi vuonna 1973, jolloin ohjelma virallisesti lopetettiiin. Tutkimukset siitä perustuivatkin lähinnä todistajien haastatteluihin, eikä niitä voitu kaikilta osin varmistaa todeksi.

Kaikesta huolimatta CIA on säilyttänyt yhteiskunnallisen hyväksyttävyytensä ja tietyn tarunhohteisuutensakin valtaosan päättäjistä ja kansalaisista silmissä.

Tiedustelupalvelun katsottiin etenkin kylmän sodan ympäristössä ja sittemmin terrorismin vastaisessa taistelussa olevan osa suurvallan turvallisuuspolitiikkaa ja salaisine operaatioineen sen tarpeellinen jatke, vaikka kritiikki toimintatapoja kohtaan voimistui jo 1960-luvun vasemmistoväritteisessä kuohunnassa.

2000-luvun CIA:ta vastustavia tahoja tosin löytyy yhtä lailla äärioikeistolaisista joukoista, joiden keskuudessa salaliittoteoriat tiedustelupalvelun ja FBI:n maan omiinkin kansalaisiin kohdistuvasta urkinnasta ja pakkokeinoista ovat suosittuja.

Nykyisin CIA:n päämaja on nimeltään George Bush Center for Intelligence ja se sijaitsee Langleyssä, Virginian osavaltiossa. Tiedustelupalvelulla on noin 21 500 työntekijää ja sen budjetti on yli 53 miljardia dollaria. CIA:ta on pian puolitoista vuotta johtanut William Joseph Burns.

Lähteitä: Ilta-Sanomat, Kansan Uutiset, Tim Weiner: CIA: Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelun historia (Otava, 2010), The New York Times.

Lue myös

OP: Asuntojen hintojen nousu alkaa ensi vuonna

OP Pohjola ennustaa, että asuntojen hinnat kääntyvät kolmen prosentin nousuun ensi vuonna. Tänä...
10.9.2026 0:01

Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon

Sanojen hakeminen kesken lauseen on yksi ikääntymisen yleisimmistä kognitiivisista vaivoista. Tutkijoiden mukaan se...
9.9.2026 21:39

Sotilasilmailu | Ceaușescun "korppikotka" näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus

Kylmän sodan ilmailuhistoria muistetaan usein supervaltojen pröystäilevänä kilpajuoksuna, jossa Yhdysvallat ja Neuvostoliitto kehittivät...
9.9.2026 21:08

Aihetunnisteet

al-qaida CIA Historia KGB kylmä sota Neuvostoliitto Terrorismi tiedustelupalvelu Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Ulkopolitiikasta repesi hallituksessa avoin riita – ”Valtonen sooloilee taas kerran”
Uutiset | 9.9.2026 10:13
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

OP: Asuntojen hintojen nousu alkaa ensi vuonna
Uutiset | 10.9.2026 0:01
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Fortumin ja rakennusyhtiöiden kurssit huimaan nousuun Google-uutisista
Uutiset | 9.9.2026 18:55
EU-komissio: Lyhytvuokraus on pahentanut asuntopulaa monissa kaupungeissa
Uutiset | 9.9.2026 18:08
Britannian lennonjohtojärjestelmä takkuili edelleen, kyseessä ei ollut kyberisku
Uutiset | 9.9.2026 18:01
Useisiin aluksiin iskettiin Persianlahden alueella – öljyn hinta pomppasi
Uutiset | 9.9.2026 17:48
Savola: Suomen on muutettava varautumistaan – ”Droonit ovat muuttaneet taistelukenttää perusteellisesti”
Uutiset | 9.9.2026 17:44
Kuningas Haraldin hautajaiset hiljensivät koko Norjan
Uutiset | 9.9.2026 17:38
EU:lta yli sadan miljoonan tukipaketti Espanjalle Ceutan kriisin vuoksi
Uutiset | 9.9.2026 17:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
OP: Asuntojen hintojen nousu alkaa ensi vuonna
Uutiset | 10.9.2026 0:01
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaiset elintarviketuottajat vähittäiskaupan rahoittajia
Mielipide | 9.9.2026 14:48
Lukijalta: Syy Pisa-luisuun on yksinkertainen
Mielipide | 9.9.2026 13:51
Lukijalta: Koulu ei ole viihdesirkus tylsyyttä vastaan
Mielipide | 9.9.2026 13:45
Lukijalta: Väestömyrskyssä tarvitsemme toisiamme
Mielipide | 9.9.2026 13:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste