Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina

16.7.2026 13:57
Lue lisää 
Historia
CIA:ta on maaliskuusta 2021 johtanut William Joseph Burns. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

75 vuotta sitten: CIA:n menneisyydestä löytyy natseja, seksikuvilla kiristystä, huumekauppaa ja diplomaattisia selkkauksia

Susanna Luikku 25.7.2022 22:00, muokattu 26.7.2022 14:33
a– a+
Historia

Yhdysvaltain keskustelutiedustelupalvelu CIA (Central Intelligence Agency) syntyi 75 vuotta sitten sodanaikaisen strategisen tiedustelun palvelun jatkeeksi. CIA perustettiin 26. heinäkuuta 1947 kenraalimajuri William J. Donovanin ehdotuksesta. Ensimmäinen päämaja oli pääkaupunki Washingtonissa.

CIA:n tehtävä oli ja on se mikä tiedustelupalvelun yleensä: kerätä ja analysoida tiedustelutietoja ulkomaisista hallituksista, järjestöistä ja yksilöistä, ja raportoida niitä maan hallituksen eri osille.

Tiedustelupalvelun ensimmäiseksi johtajaksi valittiin amiraali Roscoe H. Hillenkoetter, joka osallistui merivoimissa muun muassa Normandian maihinnousuun, haavoittui Japanin hyökkäyksessä Pearl Harbouriin ja palveli Korean sodassa.

Myöhemmistä johtajista tunnetuimpia olivat Allen W. Dulles (1953-1961), Richard Nixonin Watergate-skandaalin aikana vuonna 1973 vain puoli vuotta toimessa ollut James Schlesinger ja tuleva presidentti George H.W. Bush (1976-1977). Myös USA:n ex-ulkoministeri Mike Pompeo johti CIA:ta, vuosina 2017-2018. Häntä seurasi tehtävässä ensimmäinen nainen kautta aikojen, pitkän uran CIA:ssa tehnyt Gina Haspel.

CIA käyttää eri maissa toimivia asiamiehiä eli agentteja ja vakoilusatelliitteja, kuunteluasemia ja muita tiedustelukeinoja. Se toimii Kansallisen turvallisuusneuvoston alaisuudessa ja on sitä kautta USA:n kongressin valvonnassa, mutta toimii huomattavan laajoilla itsenäisillä valtuuksilla verrattuna vaikkapa Suomen sotilastiedusteluun.

Keskustiedustelupalvelun lisäksi Yhdysvalloilla on muitakin tiedustelupalveluita, kuten eri puolustushaaroilla ja digitaalista tiedustelua harjoittava NSA. Liittovaltion poliisi FBI keskittyy rikollisuuden torjuntaan.

CIA oli alkujaan vahvasti kylmän sodan ajan luomus, ja sen toimintaa on arvioitu kriittisesti myöhemmin. Toisaalta historiasta on paljastunut tapahtumia, joita olisi pidetty fiktioon liian kliseisinä ja epäuskottavina.

Yksi tällainen oli ensimmäisen CIA:n tiedustelu-upseerin ujuttaminen Neuvostoliittoon vuonna 1953. Vaivalla toteutettu operaatio lässähti lähes alkuunsa, kun KGB:n eversti vietteli miehen, otti valokuvia ja sai näin välineet kiristää tätä.

CIA:ta on syytetty sekaantumisesta muiden maiden sisäpolitiikkaan sekä huumekauppaan. Tutkijoiden mukaan CIA on tukenut ja auttanut huumekauppiaita ja rahoittanut niistä saaduilla rahoilla salaisia operaatioitaan, joihin ei Yhdysvaltain lain mukaan ole lupa antaa valtion avustusta.

Virallisia syytteitä ei ole nostettu kuin yksittäisiä henkilöitä vastaan, mutta myös Yhdysvaltain huumekauppaa vastaan taistelevat eri virastot ovat myöntäneet, että CIA:lla on voinut olla kytköksiä lähinnä Latinalaisen Amerikan ja aiemmin Kaukoidän huumeparoneihin.

Vuonna 1954 CIA kaatoi Guatemalan vasemmistolaisen hallituksen. Sitä seurasi sotilasdiktatuuri ja verinen, yli 30 vuotta kestänyt sota, jossa kuoli 200 000 ihmistä. CIA tuki aktiivisesti myös muun muassa Irania saahin Reza Pahlavin hallintoa.

Myöhempien todisteiden mukaan CIA yritti useaan otteeseen murhata Kuuban kommunistidiktaattori Fidel Castron. Tiedustelupalvelu toimi aktiivisesti myös muun muassa Vietnamin ja Afganistanin sodissa, mikä on toki sen tehtäväkin.

Jonkinlaista kohtalon ivaa voi nähdä siinä, että CIA:n tuki auttoi afgaanisissejä sodassa neuvostomiehittäjiä vastaan – sissejä, joiden aateperillisistä osaltaan kehkeytyi sittemmin Osama Bin Ladenin johtama ääri-islamistinen terrorijärjestö Al-Qaida.

CIA oli kiinnostunut Suomesta kylmän sodan kuumimpina vuosina. Professori Kimmo Rentolan mukaan CIA:n vuoden 1972 raportista voi päätellä, että sen tietolähteitä Suomessa olivat sosiaalidemokraattinen ministeri Väinö Leskinen sekä myöhemmin diplomaatti Max Jacobson ja keskustapoliitikko Johannes Virolainen.

Kyseessä ei ollut laiton tai edes asiaton toiminta: Rentolan mukaan vaikuttajat vain pitivät yhteyttä idän lisäksi läntisiin tahoihin. Kansainvälisissä tehtävissä oli 1960-1970-luvulla vaikea työskennellä ilman, että tapasi Helsingissä olleita eri tahojen tiedusteluvirkailijoita.

Yksi CIA:lle hankalimmista kysymyksistä oli tiedustelupalvelun rooli natsirikollisten pääsyssä Yhdysvaltoihin. Olot toisen maailmansodan jälkeen olivat Euroopassa paikoin kaoottiset, mutta oikeusministeriössä vuonna 2006 valmistuneen raportin päätelmä on, että USA:n tiedusteluviranomaiset järjestivät joillekin merkittävissä asemissa olleille natseille tietoisesti pääsyn maahan, vaikka hyvin tiesivät heidän taustansa.

”Amerikasta, joka ylpeili olevansa vainottujen turvasatama, tuli – pienemmässä mittakaavassa – myös vainoajien turvasatama”, sanotaan raportissa.

Oikeusministeriö kieltäytyi ensin julkaisemasta raporttia ja taipui julkisuuslakien perusteella antamaan siitä sitten vain sensuroidun version. The New York Times sai koko raportin käsiinsä ja julkaisi sen pohjalta laajan jutun syksyllä 2010.

Raportin mukaan CIA oli päästänyt ”maksimissaan muutamia tuhansia” natsirikollisia maahan tietoisina näiden tekemisistä ja suojellut heitä, koska he työskentelivät joko sen tai esimerkiksi USA:n aseteollisuuden palveluksessa.

Uutena esimerkkeinä raportissa nostettiin esiin Adolf Eichmannin apuna juutalaisten tuhoamissuunnitelmia laatinut Otto Von Bolschwing, joka työskenteli CIA:lle aina vuoteen 1981. Tuolloin oikeusministeriö sai selville Von Bolschwingin menneisyyden ja haki karkotusta, mutta Von Bolschwing ehti kuolla ennen sitä.

Toinen esimerkki oli Mittelwerkin asetehdasta Natsi-Saksassa johtanut Arthur Rudolph. Hän pääsi Yhdysvaltoihin vuonna 1945 rakettialan asiantuntijana ja teki pitkän ja menestyksekkään uran NASA:ssa, vaikka maahanmuuttovirasto vaati hänet karkottamistaan jo vuonna 1949.

Lopulta Rudolph joutui syytteeseen, mutta marraskuussa 1983 hän teki oikeusministeriön kanssa sopimuksen, että vastineeksi syytesuojasta hän luopuu ”vapaaehtoisesti” Yhdysvaltain kansalaisuudesta ja muuttaa Länsi-Saksaan.

Natseihin liittyy myös raportista salattu, vuonna 1997 Yhdysvaltain ja Sveitsin välillä puhjennut kiista. Amerikkalaistutkijat olivat tuolloin löytäneet ”ratkaisevat todisteet” siitä, että Sveitsi oli ostanut natsien juutalaisilta holokaustiuhreilta varastamaa kultaa. Läheskään kaikkea juutalaisilta anastettua kultaa, taideaarteita ja muuta omaisuutta ei ole koskaan löydetty.

Elokuvalliselta kuulostaa myös MK-Ultra eli CIA:n vuodesta 1953 noin 1960-luvun lopulle toiminut salainen ohjelma, jonka tarkoituksena oli tutkia hypnoosiin ja aivopesuun perustuvia tekniikoita.

Kokeita tehtiin LSD:llä (jota tosin käytettiin 1960-luvulla laillisesti muun muassa psykiatristen potilaiden hoitokeinona) ja muilla huumeilla. Koehenkilöt eivät aina tienneet asiasta tai olleet antaneet suostumustaan testeihin.

MK-Ultrassa yhteistyötä CIA:n kanssa tekivät ainakin 44 collegea ja yliopistoa, 15 tutkimussäätiötä tai lääketieteen alan yritystä, tusina sairaalaa ja kolme vankilaa.

CIA:n tuolloinen johtaja Richard Helms määräsi MK-Ultraa koskevat asiakirjat tuhottaviksi vuonna 1973, jolloin ohjelma virallisesti lopetettiiin. Tutkimukset siitä perustuivatkin lähinnä todistajien haastatteluihin, eikä niitä voitu kaikilta osin varmistaa todeksi.

Kaikesta huolimatta CIA on säilyttänyt yhteiskunnallisen hyväksyttävyytensä ja tietyn tarunhohteisuutensakin valtaosan päättäjistä ja kansalaisista silmissä.

Tiedustelupalvelun katsottiin etenkin kylmän sodan ympäristössä ja sittemmin terrorismin vastaisessa taistelussa olevan osa suurvallan turvallisuuspolitiikkaa ja salaisine operaatioineen sen tarpeellinen jatke, vaikka kritiikki toimintatapoja kohtaan voimistui jo 1960-luvun vasemmistoväritteisessä kuohunnassa.

2000-luvun CIA:ta vastustavia tahoja tosin löytyy yhtä lailla äärioikeistolaisista joukoista, joiden keskuudessa salaliittoteoriat tiedustelupalvelun ja FBI:n maan omiinkin kansalaisiin kohdistuvasta urkinnasta ja pakkokeinoista ovat suosittuja.

Nykyisin CIA:n päämaja on nimeltään George Bush Center for Intelligence ja se sijaitsee Langleyssä, Virginian osavaltiossa. Tiedustelupalvelulla on noin 21 500 työntekijää ja sen budjetti on yli 53 miljardia dollaria. CIA:ta on pian puolitoista vuotta johtanut William Joseph Burns.

Lähteitä: Ilta-Sanomat, Kansan Uutiset, Tim Weiner: CIA: Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelun historia (Otava, 2010), The New York Times.

Lue myös

Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus

Kuluvan kuun 30. päivänä tulee kuluneeksi 85 vuotta siitä, kun Yhdistynyt kuningaskunta, tuttavallisemmin...
19.7.2026 21:00

Marsilla sittenkin tulinen menneisyys? – T&A: Marsissa saattaa olla selvästi enemmän arvomineraaleja

Suunnilleen 24 kilometrin syvyydestä Mars-planeetan sisältä on löytynyt rajakerros, jota korkeammalla on runsaasti...
19.7.2026 20:56

Tutkimus: Aivot eivät kehittyneetkään älyn takia

Tutkijat ovat päätyneet uudenlaiseen tulokseen ihmisen evoluution suhteen. He olettavat nyt, että ihmisen...
19.7.2026 20:13

Aihetunnisteet

al-qaida CIA Historia KGB kylmä sota Neuvostoliitto Terrorismi tiedustelupalvelu Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Kannattaako syöpää hoitaa päivällä vai yöllä? – Uudet tutkimustulokset osoittavat, että asialla on väliä
Uutiset | 18.7.2026 20:45
Suomalaisten sanotaan olevan mökkikansaa, mutta kuinka monella oikeasti on käytössään vapaa-ajan asunto?
Uutiset | 18.7.2026 18:00
Iäkkään sekavuus voi kertoa keuhkokuumeesta – PLL: Oireet voivat jäädä helposti tunnistamatta
Uutiset | 17.7.2026 21:30
Jämerä pommitus esti mantereiden muodostumisen Maapallon nuoruudessa
Uutiset | 17.7.2026 21:45
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Oletko kuullut etanadynamiitista? – Ratkaisu voi olla puutarhassa hyvin tehokas
Uutiset | 17.7.2026 20:55
Historia | Aikapommi roihahti Oulussa – vuoden 1916 jälkeen oltiin jo viisaampia
Uutiset | 18.7.2026 22:00
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Espanjan sisällissota opetti Hitlerille, miten maailmansota kannattaisi aloittaa – suomalaisveteraani muisteli olleensa ”pahantekokomppaniassa”
Uutiset | 17.7.2026 22:45
Tiedätkö, minkä kokoinen Suomen kauppalaivasto on?
Uutiset | 12.7.2026 22:00
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Uusimmat

Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Marsilla sittenkin tulinen menneisyys? – T&A: Marsissa saattaa olla selvästi enemmän arvomineraaleja
Uutiset | 19.7.2026 20:56
Tutkimus: Aivot eivät kehittyneetkään älyn takia
Uutiset | 19.7.2026 20:13
Metsähallitukselta väkevä puheenvuoro lokkien puolesta
Uutiset | 19.7.2026 19:51
Milloin on syytä epäillä MS-tautia? – PLL: Oireet voivat olla hyvin monenlaisia
Uutiset | 19.7.2026 19:00
Havainto linnuista: Syksy on jo saapunut
Uutiset | 19.7.2026 18:08
Miten taistella marjapensaiden oireilua vastaan? – ”Tuuhea kasvusto pysyy kasteen ja sateen jälkeen märkänä”
Uutiset | 19.7.2026 17:45
Essee: Vajaa vuosi vaaleihin – Ranskan politiikka polarisoituu ja ääripäät vahvistuvat
Uutiset | 19.7.2026 15:00
Epäiletkö rapuruttoa? – Toimi näin
Uutiset | 19.7.2026 14:30
Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Marsilla sittenkin tulinen menneisyys? – T&A: Marsissa saattaa olla selvästi enemmän arvomineraaleja
Uutiset | 19.7.2026 20:56
Tutkimus: Aivot eivät kehittyneetkään älyn takia
Uutiset | 19.7.2026 20:13
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Petteri Orpon tuntolevyn puhtaus?
Mielipide | 17.7.2026 15:25
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste