Venäjän iskut surmasivat yli kymmenen ihmistä Kiovan seudulla – Zelenskyi: Venäjä tähtää siviili-infraan ja aikoo jatkaa
Venäjän iskut Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan ja sen lähialueille surmasivat yön aikana yli kymmenen ihmistä. Asiasta kertovat paikalliset viranomaiset.
Presidentti Volodymyr Zelenskyi kertoo viestipalvelu X:ssä, että iskuissa Kiovaan ja sen lähialueille kuoli ainakin 13 ihmistä ja noin 40 haavoittui.
Zelenskyin mukaan kyseessä oli massiivinen isku, jota Venäjä on valmistellut pitkään. Zelenskyin mukaan Venäjä iski lennokein, risteilyohjuksin ja ballistisin ohjuksin tavoitteenaan tuhota mahdollisimman paljon siviili-infrastruktuuria.
Zelenskyin mukaan iskuissa vaurioitui useita asuinrakennuksia sekä muun muassa lastensairaala ja koulu.
Zelenskyin mukaan Venäjä panostaa ballistisiin ohjuksiin ja aikoo jatkaa iskuja myös tulevaisuudessa. Presidentti toisti viestissään myös jälleen toiveensa saada Ukrainan liittolaisilta lisää ilmatorjuntakalustoa siviilien turvaamiseen.
Ukrainalaislehti Kyiv Independentin mukaan iskut alkoivat hieman puolen yön jälkeen ja vaaran kerrottiin olevan ohi kello kahdeksan jälkeen aamulla. Pian kuitenkin taas varoitettiin venäläisistä ohjuksista.
Viranomaisten mukaan Venäjän mittava ohjusiskujen sarja osui esimerkiksi myös varastoihin. Kiovan alueella vaurioitui teollinen laitos, kertoi alueen kuvernööri Tymur Tkatshenko.
Kiovan pormestari Vitali Klitshkon mukaan huomenna Kiovassa vietetään surupäivää uhrien muistolle.
Venäjä ja Ukraina ovat molemmat kiihdyttäneet pitkän kantaman iskujaan toisiaan vastaan viime aikoina. Venäjä on tehnyt iskuja lähes päivittäin, mutta myös Ukraina on tehnyt vastaiskuja Venäjälle entistä useammin.
Moskovan pormestari Sergei Sobjanin sanoi, että 250 lennokkia suuntasi yöllä kohti Venäjän pääkaupunkia, mutta ne torjuttiin hyvän matkaa ennen kaupunkiin saapumista.
Yölliset iskut valpastuttivat myös sotilasliitto Natoon kuuluvia Ukrainan naapurimaita.
Puolan asevoimien komentaja kertoi, että maan ilmavoimat ja ilmapuolustus aktivoitiin Ukrainan rajalla mahdollisten ilmatilaloukkausten varalta.
Romanian puolustusministeriö kertoi tutkajärjestelmien havainneen yöllä kohteita maan ilmatilassa lähellä Ukrainan rajaa. Kaksi espanjalaista Nato-hävittäjää sekä Romanian ilmavoimien helikopteri nousivat ilmaan. Ministeriön mukaan maan ilmatilaan saapunut lennokki putosi asumattomalle alueelle maan itäosassa.