Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
YK

Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas

17.10.2026 11:03
Lue lisää 
SDP
SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi (vas.), varapuheenjohtajat Pinja Perholehto, Niina Malm, puheenjohtaja Antti Lindtman ja varapuheenjohtaja Nasima Razmyar SDP:n puoluekokouksessa Tampereella 24. toukokuuta 2026. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Lindtman räimi linjapuheessaan perussuomalaisia: pelotelleet kaikki suomalaiset

STT / Sanna Nikula 25.5.2026 14:18, muokattu 25.5.2026 14:48
a– a+
SDP

Suomen Eurooppa-politiikka ansaitsee perinpohjaisen tuuletuksen ja uudistuksen, sanoo SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman. Lindtman nosti Eurooppa-politiikan esiin linjapuheessaan puoluekokouksen päätteeksi.

Hänen mukaansa perussuomalainen puolue on jo liian kauan jarruttanut Suomen linjaa ja profiilia Eurooppa-asioissa.

– Perussuomalaisten leikittely euro- tai EU-erolla ja EU-skeptisyydellä tarkoittaa, että Suomi asemoidaan ojan ja pientareen – ei valtatien – puolelle, kun EU-asioista päätetään, Lindtman sanoi.

Samalla se tarkoittaa Suomen vaikutusvallan rajaamista, kun EU:n tulevasta seitsemän vuoden rahanjaosta päätetään. Suomen etu unohtuu.

Lindtman vetosi puheessaan kaikkiin EU-myönteisiin puolueisiin laajan yhteistyön ja uuden EU-aktiivisuuden puolesta. Erityisesti kokoomuslaisilta hän sanoi toivovansa, että puolue lähtisi uudelleen rakentamaan Suomen aktiivista linjaa tehokkaamman unionin rakentamiseksi.

Lindtman nosti esiin myös kansainväliset sopimukset. Hän sanoi, että Suomen pitää politiikassaan lujasti puoltaa monenkeskistä kansainvälistä sopimista, tasaveroista yhteistyötä ja konfliktien rauhanomaista ratkaisemista.

Sosialidemokraatit sitoutuvat hänen mukaansa esimerkiksi tekemään työtä sen hyväksi, että Suomi voisi jälleen saada paikan YK:n turvallisuusneuvostossa.

Lindtman korosti, että Suomen menestys on perustunut siihen, että yhteisillä pelisäännöillä on ollut enemmän painoa kuin yksittäisen johtajan päähänpistoilla.

– Suomen paikka ei ole koskaan ollut vahvimman oikeuden maailmassa. Maailma tarvitsee edelleen Yhdistyneitä kansakuntia. Tarvitsemme paikan, jossa riidat ratkaistaan neuvottelemalla eikä voimalla.

Lindtman kuvaili myös energiapolitiikan olevan turvallisuuspolitiikkaa. Maailma voi muuttua nopeasti, yksi kapea salmi ja yksi äkkiväärä päätös, ja energian hinta heiluu koko maailmassa.

– Siksi ajatus siitä, että turvallisuutta tai tulevaisuutta rakennetaan pitämällä kiinni fossiilitaloudesta ja lupaamalla halpaa bensaa, on absoluuttisen väärä ja tuhoon tuomittu.

Oikeistopopulismin lupaus roikkua kiinni vanhassa maailmassa on vaarallinen, Lindtman sanoi. Se tarjoaa pysähtymistä ja lisää riippuvuutta, kun maailma liikkuu eteenpäin.

Nuorten tulevaisuudenuskon romahtaminen on Lindtmanin mielestä velkaantumistakin huolestuttavampaa.

Hän sanoi, että leikkaussaksien esittelyyn keskittyneet perussuomalaiset ovat onnistuneet pelottelemaan kaikki suomalaiset.

– Vastakkainasettelusta, muukalaiskammoisuudesta, epätasa-arvosta, syrjinnästä ja pelosta syntyi ensin hallitusohjelma ja vähitellen siitä on syntynyt kaikkien hallituspuolueiden yhteinen henkinen ilmapiiri.

Lindtman sanoi pääministeri Petteri Orpon (kok.) arvioineen väärin, että hallitusvastuu kesyttäisi perussuomalaiset.

– Toisin kävi, käenpoika otti koko pesän haltuunsa ja työntää maltillisia pesänrakentajia vähitellen ulos. Kokoomus ei kesyttänyt perussuomalaisia. Persut kesyttivät kokoomuksen.

Perussuomalainen jarru valtasi Lindtmanin mukaan koko hallituksen EU-politiikkaa myöten, hiljensi talouskasvun ja jähmetti Suomen.

– Työelämän turvaa heikennetään, perusteettomia pätkätöitä lisätään. Raskaussyrjinnän riski kasvaa. Tasa-arvo ei etene, se taantuu, Lindtman latasi.

– Moni nainen kysyy, mihin katosi sivistysporvarillinen kokoomus.

Hänen mukaansa nyt on aika vapauttaa perussuomalainen jarru.

– Suomi tarvitsee laaja-alaista yhteistyötä. Halua rakentaa maata yhdessä.

Lue myös

Kaikkonen: Hallituksen bensapaketti on syksyn isoin floppi

Keskustajohtajan mukaan ratkaisu ei näy suurimmalle osalle suomalaisista arjessa mitenkään.
17.10.2026 14:04

Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa

Ex-pääministeri kertoi suhtautuvansa nihkeästi velkajarruun.
17.10.2026 13:53

Tekoäly-yhtiö Anthropic ehdottaa Yhdysvalloille lakia, joka sen mukaan rajoittaisi tekoälyä

Esitys antaisi estää tekoälymallin vapauttamisen tai käytön vain, jos ennakoitavat vahingot olisivat rahallisesti hyvin korkeita tai kymmenien ihmisten henki tai terveys vaarantuisi.
17.10.2026 13:20

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Puoluebarometri: Suomalaiset suhtautuvat myönteisimmin SDP:hen ja keskustaan – Orpon hallitukselle vaalikauden heikoin tulos
Uutiset | 16.10.2026 12:41
Kurvinen lyttäsi Ylellä hallituksen bensasovun: ”Arvosana on hylätty”
Uutiset | 16.10.2026 10:37
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Lehti: Ukraina jatkoi drooni-iskuja venäläisiin teollisuuslaitoksiin
Uutiset | 16.10.2026 8:54
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Kaikkonen: Hallituksen bensapaketti on syksyn isoin floppi
Uutiset | 17.10.2026 14:04
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Tekoäly-yhtiö Anthropic ehdottaa Yhdysvalloille lakia, joka sen mukaan rajoittaisi tekoälyä
Uutiset | 17.10.2026 13:20
Metsäkato laski alimmalle tasolle lähes neljään vuosikymmeneen Brasilian Amazonilla
Uutiset | 17.10.2026 13:05
Israelilaiset siirtokuntalaiset pahoinpitelivät Washington Postin kuvaajan
Uutiset | 17.10.2026 12:47
Trumpin vastustajat järjestävät lauantaina tuhansia mielenosoituksia USA:ssa
Uutiset | 17.10.2026 12:37
Essayah Ylellä: Hallituksen bensasopu ”siedettävä”
Uutiset | 17.10.2026 11:50
Asunnottomuus koskettaa entistä moninaisempia ihmisryhmiä – kasvu jatkuu kolmatta vuotta putkeen
Uutiset | 17.10.2026 11:17
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas
Uutiset | 17.10.2026 11:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen: Hallituksen bensapaketti on syksyn isoin floppi
Uutiset | 17.10.2026 14:04
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Tekoäly-yhtiö Anthropic ehdottaa Yhdysvalloille lakia, joka sen mukaan rajoittaisi tekoälyä
Uutiset | 17.10.2026 13:20
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste