Kurvinen penää SDP:ltä vastauksia: "Lindtman ei voi kaarrella ja kierrellä loputtomiin"
SDP:n Antti Lindtmania varjostavat yhä enemmän kysymykset hänen johtamansa puolueen talouspolitiikan linjasta, katsoo keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen.
– Lindtmanin mukaan SDP on velkajarrun takana. Silti yhä useampi demarien silmäätekevä on livennyt sen takaa – sekä nykyisestä että mahdollisesta uudesta puoluejohdosta. Siksi pitää kysyä, mitä suomalainen saa, jos äänestää SDP:tä? Vähemmän velkaa vai enemmän velkaa?
Kurvisen mukaan on selvää, että verotus kiristyy ”roppakaupalla”, jos SDP pääsee päättämään talouspolitiikasta ensi vuoden eduskuntavaalien jälkeen.
– Veroa veron perään Lindtmanhan tarjoili ratkaisuksi, kun hän männä viikonloppuna iltapäivälehdessä julkisti puolueensa esityksiä. Se tietää itkua ja hammastenkiristystä niin palkansaajalle kuin pienyrittäjällekin.
Kurvinen ihmettelee kuitenkin, miten Lindtman aikoo hoitaa loput talouden sopeuttamisurakasta. Keskustaryhmyri varoittaa, ettei kasvua ja työpaikkoja synny, jos Suomesta tehdään ”suoranainen verohelvetti”.
– Lindtman ei voi kaarrella ja kierrellä loputtomiin. Ennen vaaleja vastauksia on kerrottava. Ihmisillä on oikeus tietää, mikä on SDP:n linja velkaan ja veroihin ja talouspolitiikassa ylipäätään.

Kurvisen mielestä Lindtmanin tulisi lisäksi kertoa, kelpaako SDP:lle hallituskumppaniksi vasemmistoliitto, joka ei ole sitoutunut velkajarruun.
– Kelpaako Lindtmanille Minja Koskelan linja? Onko vastaus vassareiden kutsuun kyllä vai ei? Jos kelpaa, se tarkoittaa, että myöskään SDP ei ole velkajarrun takana.