Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen

16.10.2026 14:17
Lue lisää 
Perustulokokeilu
Kelan tutkimuspäällikön Signe Jauhiaisen mukaan perustulokokeiluun osallistuneet olivat tyytyväisempiä elämäänsä ja kokivat vähemmän psyykkistä kuormittuneisuutta kuin vertailuryhmänsä. (Kuva: Vesa Moilanen/lehtikuva)

Perustulokokeilun lopullinen tulos: Työllisyysvaikutukset jäivät vähäisiksi, mutta tukea saaneiden hyvinvointi parantui – "Tämän perusteella ei voida sanoa, toimisiko koko kansan perustulo"

Samuli Vänttilä 6.5.2020 13:45, muokattu 6.5.2020 14:47
a– a+
Perustulokokeilu

Kaksivuotisen perustulokokeilun työllisyysvaikutukset jäivät lopulta melko vähäisiksi, arvioi johtava tutkija Kari Hämäläinen Valtion taloudellisesta tutkimuskeskuksesta.

Perustulokokeilu toteutettiin Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aikana vuosina 2017 ja 2018. Kokeilun laajemmista tuloksista kerrottiin keskiviikkona suorassa videolähetyksessä.

Hämäläisen mukaan 560 euroa kuussa perustuloa saaneiden työllisyys parani kokeilun aikana noin kuudella päivällä. Keskimäärin perustuloa saaneet olivat töissä 78 päivää. Se oli hieman enemmän kuin vertailuryhmällä.

Työllisyysvaikutuksia tuli etenkin kokeilun toisena vuotena, mutta silloin vaikutusten arviointia sotki vuonna 2018 käyttöön otettu aktiivimalli.

Niin paljoa perustulo ei kuitenkaan työllistymistä lisännyt, että sitä voisi Hämäläisen mielestä pitää merkittävänä. Hänen mukaansa toteutetun kokeilun perusteella ei voida sanoa, toimisiko kaikille suomalaisille suunnattu perustulo käytännössä.

– Tässä jäi auki se, mitä työlliset tekisivät, jos he saisivat perustuloa, ja se, miten verotus vaikuttaisi asiaan.

Ihmisten kokemaan hyvinvointiin perustulo kuitenkin vaikutti monella tavalla. Perustuloa saaneet kokivat hyvinvointinsa vertailuryhmää paremmaksi.

Kelan tutkimuspäällikön Signe Jauhiaisen mukaan perustuloa saaneet olivat tyytyväisempiä elämäänsä ja kokivat vähemmän psyykkistä kuormittuneisuutta, masennusta, alakuloa ja yksinäisyyttä. He kokivat myös toimeentulonsa ja taloudellisen hyvinvointinsa paremmaksi.

Luottamus yhteiskuntaan, toisiin ihmisiin ja omaan tulevaisuuteen oli sekin paremmalla tolalla.

Jauhiaisen mukaan etenkin masennuksen kohdalla ero oli iso vertailuryhmään verrattuna. Hän kuitenkin painotti, että kyselytutkimuksen perusteella on vaikea vetää yksiselitteisiä johtopäätöksiä siitä, mikä hyvinvointiin kaikkein ratkaisevimmin vaikutti.

– Kyse voi olla esimerkiksi siitä, että kokeiluun osallistuneet tiesivät olevansa erityisasemassa. Aktiivimallin leikkuri on myös voinut osua juuri verrokkiryhmään. Toki hyvinvointia on voinut parantaa myös perustulo, hän pohti.

Perustuloa saaneiden erilaiset elämäntilanteet vaikuttivat myös siihen, miten he kokeilun kokivat, painotti tohtorikoulutettava Laura Tarkiainen Helsingin yliopistosta.

Hän oli mukana tekemässä perustuloa saaneiden haastattelututkimusta, johon osallistui 81 perustulon saajaa.

Tarkiaisen mukaan kokemukset perustulon vaikutuksista olivat hyvin moninaisia. Osa koki, ettei perustulo muuta mitään, osa koki sen helpottavan työllistymistä,  osa tunsi sen aiheuttavan painostavaa tunnetta, osa näki mahdollisuuden toteuttaa itselleen tärkeitä asioita kuten opiskelua, jotkut hyödynsivät sen esimerkiksi omaisten auttamiseen.

Paljon vaikutti se, sattuiko elämässä osumaan kohdalle muita isoja asioita kuten vaikkapa läheisen ihmisen kuolema tai lapsen syntymä. Myös haastateltavien erilaiset kokeilua edeltäneet lähtökohdat vaikuttivat työllistymiseen.

– Vaikutukset olivat hyvin vaihtelevia, Tarkiainen painotti.

Taide- ja kulttuurialalla vaikutukset olivat kuitenkin Tarkiaisen mukaan erittäin myönteisiä. Siellä perustulon koettiin helpottavan työllistymistä.

Lue myös

Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat

Lokakuussa 1946 Nürnbergin pääoikeudenkäynti saatiin päätökseen. Kansallissosialistisen eli natsi-Saksan korkeimmista johtajista 12 sai...
16.10.2026 22:15

Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin

Toisen maailmansodan ilmasodassa brittiläinen Hawker Hurricane muistetaan ennen kaikkea saavutuksistaan taistelussa Englannista kesällä...
16.10.2026 21:36

Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen

Suomen Yrittäjien liittokokous valitsi perjantaina järjestön uudeksi puheenjohtajaksi Stina Siikosen. 42-vuotias Siikonen on salolainen...
16.10.2026 17:52

Aihetunnisteet

kela perustulo sosiaaliturva työllisyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen
Uutiset | 16.10.2026 17:52
Zelenskyi pyysi EU-mailta 70 miljardin euron lisärahoitusta
Uutiset | 16.10.2026 17:26
Senaatti-kiinteistöt: Tilaajalla ei ole itsenäistä oikeutta tarkastaa rikosrekistereitä
Uutiset | 16.10.2026 16:39
Paavin toipuminen etenee – sunnuntain rukous mahdollista myös sairaalasta
Uutiset | 16.10.2026 16:36
Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Suomen Yrittäjien puheenjohtajaksi Stina Siikonen
Uutiset | 16.10.2026 17:52
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste