Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä
Venäjän presidentti Vladimir Putin ja puolustusministeri Sergei Shoigu Moskovan Punaisella torilla voitonpäivän paraatin jälkeen viime torstaina. (Kuva: Natalia Kolesnikova / AFP / Lehtikuva)

Suomalaistutkija: Venäjän puolustusministeri Shoigun uusi tehtävä osoittaa, että Putin luottaa yhä vanhaan kaartiin

Uudella puolustusministeri Belousovilla ei ole minkäänlaista sotilastaustaa – ei ole edes suorittanut varusmiespalvelusta
STT / Niilo Simojoki 13.5.2024 13:27, muokattu 13.5.2024 19:04
a– a+
Venäjä

Venäjän pitkäaikaisen puolustusministerin Sergei Shoigun siirtämisessä maan turvallisuusneuvoston johtoon ei ollut kyse arvonalennuksesta, arvioi vanhempi tutkija Jussi Lassila Ulkopoliittisesta instituutista.

Hänen mukaansa nimitys kertoo pikemminkin siitä, että presidentti Vladimir Putin luottaa yhä vanhaan kaartiin ja pitää tärkeiden viranhaltijoiden uskollisuutta heidän pätevyyttään tärkeämpänä.

– Siirto Nikolai Patrushevin tilalle turvallisuusneuvoston johtoon osoittaa, että Shoigu on yhä Putinin luottamuksen arvoinen, Lassila kertoo STT:lle.

Hänen mukaansa Shoigun siirtoa kiinnostavampaa on se, mihin Patrushev lopulta päätyy. Lassilan mukaan tämä tuskin jää täysin virattomaksi, joskin yhtä vaikutusvaltaista paikkaa kun turvallisuusneuvoston johto on vaikea löytää.

Patrushevin osalta uusimmat henkilövaihdokset ovat herättäneet epäilyjä siitä, olisiko hänestä tullut jo liiankin vaikutusvaltainen ja siten uhka Putinille. Lassila ei oikein jaksa uskoa, että jo 72-vuotiaalla Patrushevilla olisi enää merkittäviä poliittisia intohimoja urallaan.

– Patrushev on kuitenkin ollut Putinin luottamies jo pitkään. He ovat tunteneet toisensa aina 1970-luvulta lähtien, Lassila kuvailee.

Varapääministerin ja taloustieteilijä Andrei Belousovin nimitys Shoigun seuraajaksi puolustusministeriön johtoon on Lassilan mukaan hieman yllättävää, mutta myös järkeenkäypää.

Ihmettelyä ja mahdollisesti paheksuntaa voi herättää se, ettei Belousovilla ole minkäänlaista sotilastaustaa – hän ei ole edes suorittanut varusmiespalvelusta.

Belousovin nimitys kuitenkin kuvastaa Lassilan mukaan puolustusministeriön hallinnonalan merkityksen kasvamista Venäjän valtiontaloudessa.

– Belousovin tehtävä on nyt Putinin silmissä ilmaisesti kehittää tätä sotataloutta ja sotateollista kompleksia puolustusministeriön alaisuudessa, Lassila sanoo.

Työnajako voi hänen mukaansa toimia, jos asevoimat jatkossa huolehtii sotimisesta Ukrainassa komentajansa Valeri Gerasimovin johdolla ja jos puolustusministeriön ei-sotilaallinen toiminta keskitetään Belousoville. Tämä olisi muutos aiempaan, sillä Shoigu huseerasi molemmilla puolilla.

Lassilan mukaan Belousov on ollut Venäjän talouseliitissä viimeisiä Putinin linjoilla olevia henkilöitä, jotka haikailevat takaisin menneeseen neuvostotalouteen eivätkä niinkään arvosta tai ymmärrä markkinataloutta, kuten ”järjen äänet” esimerkiksi Venäjän keskuspankissa.

Tuoreimpien henkilövaihdosten jälkeenkin on Lassilan mukaan selvää, että Putin luottaa yhä vanhaan kaartiin eivätkä päät ole alkaneet putoilla. Hallitukseen on tehty hyvin vähän muutoksia, ja esimerkiksi ulkoministeri Sergei Lavrov istuu yhä tiukasti pallillaan.

– Se kertoo siitä, ettei tilalle tunnu löytyvän ketään yhtä luotettavaa ja taitavaa valehtelijaa, joka osaisi myös englantia, Lassila sanoo.

Hänen mukaansa voi jopa kysyä, onko eri ministeriöiden ja neuvoston johtopestien haltijoiden henkilöillä mitään suurempaa merkitystä Venäjällä.

– Kukaan ei pysty tekemään itsenäisiä päätöksiä, koska koko systeemi toimii kuitenkin Putinin odotusten mukaisesti ja häntä miellyttäen, Lassila perustelee.

Lue myös

ISW: Shoigu sai arvonalennuksen, mutta pysyy edelleen Putinin käytettävissä

Ajatushautomon mukaan Putin hyötyy siitä, että lojaali alainen on edelleen mukana turvallisuusasioissa, vaikkakaan ei suoraan komentoketjussa.
13.5.2024 10:47

BBC: Venäjä väittää tunkeutuneensa Vovtshanskin kaupunkiin – Viranomaiset: Venäjä käyttää liukupommeja asutuskeskuksia vastaan

Ukrainan mukaan alueella on meneillään kiivaita taisteluja
13.5.2024 18:53

Aihetunnisteet

Sergei Shoigu Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Witkoff esitteli Putinille ”uusia ideoita” sodan lopettamiseksi Ukrainassa ja sai myös vapaaksi yhdysvaltalaisen opettajan
Uutiset | 21.10.2026 12:38
Wall Street Journal: Elon Musk antoi määräyksen Starshield-yhteyksien rajoittamisesta Ukrainassa
Uutiset | 21.10.2026 5:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Tutkimus: Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä – ”Osasta vaiettiin”
Uutiset | 21.10.2026 20:31
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Tätä suomalaiset googlasivat viime lokakuussa jopa 165 000 kertaa
Uutiset | 20.10.2026 21:10
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Kysely: Tätä suomalaiset toivovat kirkoilta
Uutiset | 22.10.2026 8:55
Saako Helsinki yleisurheilun EM-kisat? – Päätös tulee pian
Uutiset | 22.10.2026 8:50
Petteri Orpo nyt Kiovassa
Uutiset | 22.10.2026 8:42
Afrikkalainen sikarutto painaa Atriaa – naudanteurastus Jyväskylässä lopetetaan
Uutiset | 22.10.2026 8:29
Kevan eläkesijoitusten arvo nousi ensi kertaa yli 80 miljardiin euroon
Uutiset | 22.10.2026 8:07
Kiovaan iskettiin yöllä, Moskovaa kohti satoja drooneja
Uutiset | 22.10.2026 7:06
Kysely: Lähes puolet lapsista ja nuorista käyttää tekoälyä joka päivä – monella vaikeuksia tunnistaa sisällöt
Uutiset | 22.10.2026 0:01
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Kysely: Tätä suomalaiset toivovat kirkoilta
Uutiset | 22.10.2026 8:55
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itseluottamuksen puute omiin kykyihin – yksi koulumenestyksen jarru
Mielipide | 22.10.2026 9:49
Lukijalta: Vantaa päätti pysyä Vantaana
Mielipide | 22.10.2026 9:37
Lukijalta: Riittävät kotiin vietävät palvelut kuuluvat jokaiselle ikääntyneelle
Mielipide | 22.10.2026 9:32
Lukijalta: Kulttuuri ja urheilu tekevät hyvää aivoille – matematiikka antaa myös tehokkaita välineitä aivojen käytölle
Mielipide | 22.10.2026 9:30
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata