Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perustuslakivaliokunta näyttää vihreää valoa rajaturvallisuuslain jatkolle

16.10.2026 12:12
Lue lisää 
Ukrainan sota
Valko-Venäjän itsevaltainen johtaja Aljaksandr Lukashenka ei ole vielä ilmoittanut julkisesti liikekannallepanosta, mutta mediatietojen mukaan Valko-Venäjä suunnittelee alkuun 2  000 miehen kutsumista palvelukseen. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Mediatieto: Valko-Venäjä aloittanut pienimuotoisen liikekannallepanon – tutkijan mukaan maa tuskin lähtee mukaan Venäjän hyökkäyssotaan

STT/Ville Väänänen, Ayla Albayrak 14.10.2022 17:23, muokattu 14.10.2022 17:51
a– a+
Ukrainan sota

Venäjän liittolainen Valko-Venäjä on aloittanut pienimuotoisen liikekannallepanon, kertoo riippumaton valkovenäläismedia Nasha Niva. Asiasta kertoo myös Kyiv Independent Nasha Nivaa lainaten.

Nasha Nivan mukaan liikekannallepano on aloitettu jo olemassa olevien taisteluyksiköiden miehittämistä varten. Nasha Nivan useiden nimettömien lähteiden mukaan aluksi palvelukseen kutsutaan väkeä maaseudulta.

Valko-Venäjän itsevaltainen johtaja Aljaksandr Lukashenka ei ole vielä ilmoittanut julkisesti liikekannallepanosta, mutta Nasha Nivan mukaan Valko-Venäjä suunnittelee alkuun 2  000 miehen kutsumista palvelukseen.

Joukkojen lähettäminen sotaan Ukrainassa olisi Lukashenkalle ”poliittinen itsemurha”, arvioi Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Arkady Moshes STT:lle perjantaina. Siksi näin tuskin käy, hän sanoo.

–  Valko-Venäjällä vallitsee konsensus siitä, ettei omien joukkojen tule suoraan osallistua sotaan. Se olisi Lukashenkalle nopein tie menettää valtansa ja kirvoittaisi maassa valtavat mielenosoitukset, Moshes sanoi.

Moshesin mielestä Lukashenka on täysin tietoinen tästä, eikä ottaisi riskiä etenkään nyt, kun Venäjän voitto ei näytä enää yhtä todennäköiseltä kuin sodan alussa.

Valko-Venäjän armeija myös koostuu enimmäkseen varusmiehistä. Ammattimaisten sotilaiden lukumäärä on luultavasti vain noin 6 000–8 000 sotilasta, Moshes arvioi.

–  Joten paitsi että (joukkojen lähettäminen sotaan) olisi poliittinen itsemurha, olisi se myös sotilaallisesti merkityksetöntä, hän uskoo.

Valko-Venäjä ei ole tähän asti osallistunut suoraan Venäjän hyökkäykseen Ukrainassa. Valko-Venäjä kuitenkin hermostutti Ukrainan ilmoittamalla perustavansa Venäjän kanssa yhteiset ”alueelliset puolustusjoukot”, jotka sen mukaan ovat pelkästään puolustautumista varten.

Valko-Venäjä väitti maanantaina Ukrainan valmistelevan hyökkäystä sen alueelle, minkä Ukrainan ulkoministeriö on kiistänyt.

Lukashenka haluaa osoittaa Venäjän presidentille Vladimir Putinille olevansa hänelle hyödyllinen ja lojaali.

–  Olemme ymmärtäneet, että Lukashenka auttaa jo Venäjää toimittamalla aseita Valko-Venäjän varastoista Venäjän joukoille. Tämä varmasti jatkuu, Moshes sanoi.

–  Joukkojen vahvistamisella olisi merkitystä jonkin verran siinä mielessä, että Ukraina joutuisi pitämään omia joukkojaan kiinni Valko-Venäjän rajalla eikä näin ollen voisi käyttää niitä vastahyökkäysoperaatioissaan Ukrainan etelä- ja itäosissa.

Moshesin mukaan Lukashenka saa Venäjän auttamisesta myös taloudellista hyötyä.

– Venäjä on luvannut Lukashenkalle noin 1,5 miljardia dollaria niin kutsuttuja tuontikorvauksia. Sillä ei ole väliä miksikä tätä rahaa kutsumme, mutta se tarkoittaa sitä, että Venäjä pitää Lukashenkaa ja hänen asemaansa hyödyllisenä, Moshes arvioi.

Valko-Venäjällä suhtautuminen sotaan Ukrainassa ei ole täysin yhtenäinen, Moshes muistuttaa.

Hänestä maassa on ihmisiä, jotka seuraavat Venäjän näkökantoja, katsovat Venäjän televisiota ja ovat venäjämielisiä. Siitä huolimatta valtaosa Valko-Venäjällä ajattelee lähes yksimielisesti, että Valko-Venäjän ei tule itse osallistua sotaan suoraan ja valtaosa on myös sitä mieltä, ettei edes Valko-Venäjän maaperää tulisi käyttää sodassa.

–  Ihmiset voivat kyllä ymmärtää Venäjän näkökannan mutta he eivät halua olla suoraan mukana sodassa. Lukashenka tietää kyllä tämän, Moshes sanoo.

– On myös tärkeä panna merkille, että kaikesta huolimatta Valko-Venäjä ei ole virallisesti ja laillisesti tunnustanut Venäjän äskettäin valtaamia alueita tai Venäjän valtaa Krimin niemimaalla. Lukashenka on kyllä sanonut näin ääneen, mutta virallista ja laillista tunnustamista ei ole tehty. Tämä on tärkeä ottaa huomioon, koska se olisi niin paljon vähäpätöisempi askel kuin mobilisoida omat joukot (sotaan Ukrainassa).

Lue myös

Tutkija France24:lle: "Venäjän paine alkaa olla liian vahva" – Liittyykö Valko-Venäjä täysimittaisesti Ukrainan sotaan?

Valko-Venäjää vuodesta 1994 diktatorisesti hallinnut presidentti Aleksandr Lukasenka ilmoitti maanantaina 10. lokakuuta, että...
13.10.2022 23:00

Aihetunnisteet

alexandr lukashenko arkady moses Ukrainan sota Ulkomaat Valko-Venäjä Vladimir Putin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
EU-maiden johtajat riensivät Ukrainan tueksi huippukokouksessaan
Uutiset | 15.10.2026 17:40
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Kiova rakentaa liikuteltavia suojia bussipysäkeille
Uutiset | 16.10.2026 15:19
SK: Keskusrikospoliisi epäilee toimittajaa avunannosta salassapitorikokseen
Uutiset | 16.10.2026 15:08
Helsingin poliisilaitoksen ex-poliisia epäillään raiskauksesta ja ihmiskaupasta
Uutiset | 16.10.2026 14:34
Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen
Uutiset | 16.10.2026 14:17
Ukrainan Patriotit ovat lopussa, Trump kiristää satelliittiyhteyksillä
Uutiset | 16.10.2026 13:47
Espanjan syyskuu oli maan mittaushistorian lämpimin
Uutiset | 16.10.2026 13:07
Puoluebarometri: Suomalaiset suhtautuvat myönteisimmin SDP:hen ja keskustaan – Orpon hallitukselle vaalikauden heikoin tulos
Uutiset | 16.10.2026 12:41
Täysi rähinä päällä: PS:n Mäkelältä tiukka sivallus Orpolle
Uutiset | 16.10.2026 12:26
Perustuslakivaliokunta näyttää vihreää valoa rajaturvallisuuslain jatkolle
Uutiset | 16.10.2026 12:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Kiova rakentaa liikuteltavia suojia bussipysäkeille
Uutiset | 16.10.2026 15:19
SK: Keskusrikospoliisi epäilee toimittajaa avunannosta salassapitorikokseen
Uutiset | 16.10.2026 15:08
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste