Yhdysvallat pidätti venäläisen geenitutkijan – oli paennut Venäjältä kritisoituaan Putinia
Yhdysvaltain maahanmuutto- ja tulliviranomaiset ovat pidättäneet Harvardin yliopistossa työskentelevän venäläisen geenitutkijan Ksenia Petrovan, Guardian kertoo.
Asiasta Facebookissa kirjoittavan Petrovan tutkijakollegan Cora Andersonin mukaan Petrova oli saapunut Ranskan-lomaltaan Bostonin kansainväliselle lentokentälle 16. helmikuuta, kun Yhdysvaltain viranomaiset pysäyttivät hänet, peruuttivat hänen työviisuminsa ja kertoivat, että hänet karkotetaan Venäjälle.
Kun Petrova sanoi pelkäävänsä joutuvansa Venäjällä vankilaan Ukrainan sodan julkisesta vastustamisesta, viranomaiset lähettivät hänet pidätyskeskukseen odottamaan turvapaikkakäsittelyä.
− Meillä ei aluksi ollut aavistustakaan, mitä hänelle oli tapahtunut, koska hän ei pystynyt lähettämään viestejä tai soittamaan puheluita pidätyksen jälkeen, Anderson kirjoittaa.
Hänen mukaansa Petrovaa pidetään sellissä yli 80 muun naisvangin kanssa.
− Huolimatta siitä, että hänellä on asianajajia ja siitä, ettei hän alun perinkään ole tehnyt mitään laitonta, hän on edelleen siellä, eikä meillä ole aavistustakaan, milloin hän pääsee ehdonalaiseen vapauteen (tai hänet vapautetaan, mikä on epätodennäköistä), hän lisäsi.
Petrovan esimies Leon Peshkin sanoi torstaina, että Petrovalla oli hyvä syy pelätä palautusta Venäjälle, koska hän oli julkisesti vastustanut Venäjän hyökkäystä Ukrainaan sekä vaatinut Venäjän presidentti Vladimir Putinin eroa, minkä jälkeen hänet oli pidätetty.
Petrova onnistui pakenemaan ensin Georgiaan ja sieltä Yhdysvaltoihin jatkaakseen tutkimustyötään.
Peshkinin mukaan Petrova oli tehnyt Ranskan-matkalta palatessaan jonkinlaisen virheen tulli-ilmoituslomakkeessa, joka koski hänen mukanaan olleita sammakon alkionäytteitä. Petrovan oli tarkoitus tuoda ranskalaistutkijoilta saamansa näytteet esimiehensä pyynnöstä laboratorioon Harvardiin.
Näytteiden tuominen Yhdysvaltoihin oli laillista, Peshkin huomauttaa. Lakisääteinen rangaistus virheellisestä tulli-ilmoituksesta olisi ollut 500 dollarin sakko, mutta maahanmuuttoviranomaiset päättivät estää Petrovan palaamisen Yhdysvaltoihin.
Viime viikkoina Yhdysvaltain viranomaiset ovat pidättäneet kourallisen muita yliopistotutkijoita ja -opiskelijoita – mukaan lukien pysyvän oleskeluluvan haltijoita – jotka ovat protestoineet palestiinalaisten puolesta Gazan sodassa.
Aiemmin tässä kuussa ranskalaiselta tutkijalta evättiin pääsy Yhdysvaltoihin sen jälkeen, kun maahanmuuttoviranomaiset tutkivat hänen puhelintaan ja löysivät sieltä Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia arvostelevia viestejä.
Petrova ei ole koskaan protestoinut Trumpia vastaan tai Gazan palestiinalaisten puolesta, Peshkin sanoo.
Petrovan anomus päästä ehdonalaiseen vapauteen hylättiin 14. maaliskuuta, samoin kuin hänen turvapaikkahakemuksensa ja pyyntönsä työviisumin pidentämiseksi.
Hänen asiansa käsittely tuomioistuimessa alkaa 7. toukokuuta, ja oikeusprosessin odotetaan kestävän useita kuukausia, Moscow Times kirjoittaa.