Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?

17.7.2025 21:05
Lue lisää 
Alkoholipolitiikka
Kuvassa vahvoja oluita Ruoholahden Alkossa Helsingissä 28. helmikuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva)

Vahvempien alkoholijuomien tulo ruokakauppaan viivästymässä hallituksen aikataulusta – uusi tavoite kesäkuussa

STT – Sanna Nikula 8.5.2024 8:50, muokattu 8.5.2024 10:42
a– a+
Alkoholipolitiikka

Nykyistä vahvemmat alkoholijuomat saapuvat ruokakauppoihin mutkan kautta, mutta vain hieman myöhässä hallituksen toivomasta aikataulusta. Näin ainakin hallituspuolueissa uskotaan. Laki voisi nykyisen arvion mukaan olla voimassa mahdollisesti kesäkuun alussa, mutta viimeistään juhannuksena.

Käsittely mutkistunee, koska eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan enemmistö todennäköisesti vastustaa esitystä. Hallituspuolue kristillisdemokraattien Päivi Räsänen on kertonut aikovansa äänestää sitä vastaan opposition rinnalla. Tämä ei tullut yllätyksenä, sillä kristillisdemokraatit saivat jo Säätytalon hallitusneuvotteluissa luvan äänestää hallituksen lakiesitystä vastaan.

Helsingin Sanomat kertoi Räsäsen aikeista ja valiokunnan koko opposition vastustuksesta viime viikolla. Räsänen voisi halutessaan antaa valiokuntaäänestyksessä paikkansa jollekin hallituspuolueen varaedustajalle, mutta tätä ei pidetä todennäköisenä.

Aivan selvää ei tiettävästi ole ollut, koskiko kristillisdemokraattien vapautus hallituspuolueiden ryhmäkurista myös valiokuntaäänestyksiä.

Puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Peter Östmanin mukaan kristillisdemokraattien tulkinta on ollut hallitusneuvotteluista lähtien, että heillä on oikeus näin tehdä.

– Säätytalon keskusteluissa ei noussut erikseen esille, miten toimitaan valiokunnissa. Eduskuntatyö tehdään sekä valiokunnissa että suuressa salissa, Östman sanoo.

Hän toteaa että kristillisdemokraateilla on asiassa omantunnon vapaus niin kuin yleensäkin vastaavissa kysymyksissä eduskunnassa.

Hallituspuolueiden enemmistö riittää ilman kristillisdemokraattejakin viemään lain läpi suuressa salissa. Hallitus saanee esitykselleen jonkin verran tukea myös oppositiosta.

Sosiaali- ja terveysvaliokunta saa tällä viikolla kuultavakseen sosiaali- ja terveysministeriön (STM) vastineen ja päättää sitten jatkosta. Mietinnön käsittely voi olla aikaisintaan ensi viikon lopulla tai sitä seuraavalla viikolla.

Vaikka valiokunta ei mietinnössään puoltaisi hallituksen esitystä, se voidaan silti hyväksyä suuressa salissa vastalausemenettelyn kautta.

Se tarkoittaa, että ensimmäisessä käsittelyssä täysistunnossa joku hallituspuolueen edustaja tekee vastaesityksen hallituksen esityksen hyväksymisestä. Jos vastaesitys saa riittävästi kannatusta, se käy suuren valiokunnan käsittelyssä kääntymässä ensimmäisen ja toisen käsittelyn välissä.

Vastaava menettely tarvittiin vuonna 2017, kun Juha Sipilän (kesk.) hallitus nosti vähittäistavarakaupoissa myytävän alkoholin rajan 5,5 prosenttiin. Tuolloinkin sosiaali- ja terveysvaliokunta kannatti rajan pitämistä ennallaan 4,7 prosentissa. Ensimmäisessä äänestyksessä korkeampi prosenttiraja voitti niukasti luvuin 98–94.

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Atte Harjanne sanoo osanneensa odottaa, että sosiaali- ja terveysvaliokunta vastustaa esitystä nytkin.

– Meillä ainakin veikattiin etukäteen kristillisdemokraattien toimivan niin, että tämä tulee tosiasiallisesti pyörähtämään suuren valiokunnan kautta. Lisäksi kaikista puolueista sosiaali- ja terveysvaliokunnassa tyypillisesti istuu ihmisiä, jotka painottavat kansanterveydellistä näkökulmaa. Rundi viivästyttää voimaantuloa jonkin verran.

Harjanne on itse alkoholin myynnin vapauttamisen kannalla, mutta vihreiden ryhmässä on erilaisiakin näkemyksiä asiasta. Ryhmäkuria ei vihreillä Harjanteen mukaan ole.

Vihreiden puoluekokous on linjannut puolueen tavoitteeksi, että viinien myynti ruokakaupoissa sallittaisiin. Harjanne huomauttaa, että 8-prosenttisten alkoholijuomien tulo ruokakauppaan tarkoittaa, että myös mietoja viinejä tulee kauppoihin uutena tuotekategoriana.

– Tässä tehdään jo aika syvälle menevä askel pidemmälle alkoholipolitiikkaan kuin mitä esitys ehkä antaa ymmärtää. On ihan hyväkin, että nyt käydään laajempaakin keskustelua alkoholipolitiikan suunnasta ja siitä, mihin kukin puolue ja poliitikko pidemmän päälle haluaisi systeemin menevän.

Myös keskustan eduskuntaryhmässä kannat jakautuvat puolesta ja vastaan, mutta näillä näkymin enemmistö on vastaan. Keskustan eduskuntaryhmässä on sovittu, että asiassa on vapaat kädet äänestää.

Nyt käsittelyssä oleva alkoholilain muutos sallisi enintään kahdeksan prosentin vahvuisten käymisteitse valmistettujen alkoholijuomien myymisen ruokakaupoissa.

Keskustassa ja vihreissä on kansanedustajia, joita ihmetyttää esityksen rajaus vain käymisteitse tehtyyn alkoholiin.

– Valmistustaparajoite on syytä poistaa, summaa Harjanne.

Myös Euroopan komissio on huomauttanut asiasta ja todennut, ettei valmistustavan rajoittamiselle ole riittävästi perusteita. Lakimuutoksesta on valmisteltu esitys, jossa valmistustavan rajoitus olisi poistettu, mutta se ei saanut kristillisdemokraateilta kuittausta.

Muutos olisi pieni ja sinänsä helppo toteuttaa, mutta se ei tällä hetkellä ole pöydällä, STT:lle kerrotaan.

Kristillisdemokraatteja huolestuttaa eniten, että seuraavaksi ruokakauppoihin tulevat 15-prosenttiset viinit ja sen jälkeen lopulta vahvatkin alkoholijuomat, kun Alkon monopoli murtuu.

– Valmistustavan rajoitteen poistaminen johtaa aina samansuuruisten viinojen vapauttamiseen eli ei ole mitään ”viinit ruokakauppaan” -mallia edes olemassa. Jos valmistustavan rajoitteen poistaa, viinat tulevat ruokakauppoihin, Östman sanoo.

– Tässä ei ole siis huolena vain se, että nyt ruuvataan prosenttiluku vajaasta kuudesta prosentista 7,9 prosenttiin, vaan mihin se voi johtaa pidemmällä tähtäimellä.

Lue myös

Suoraa puhetta kansanedustajilta: Alkoholilain uudistus romuttaa Alkon monopolin – "Armotonta sekoilua"

Keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska katsoo, että eduskunnan käsittelyssä oleva alkoholilain uudistus vaatisi laajemman...
16.4.2024 14:25

Professori uskoo 8-prosenttisten lonkeroiden tulevan ruokakauppoihin lakimuutoksen myötä – "Se on iso bisnes"

Ruokakaupoissa saatetaan nähdä vahvempia alkoholijuomia jo tänä keväänä, kun uusi alkoholilaki tulee voimaan. Hallitus...
28.3.2024 9:09

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Historia | Stalin joutui perääntymään – uusjako muutti maailmaa 80 vuotta sitten
Uutiset | 17.7.2025 22:30
Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?
Uutiset | 17.7.2025 21:05
Venäjä: EU:n uudet pakotteet ovat laittomia ja kostautuvat unionille
Uutiset | 18.7.2025 13:50
Mustikkamättäitä tuhoava sieni leviää hurjaa vauhtia – havaintoja sataa kymmenittäin
Uutiset | 18.7.2025 15:10
Saksa ei enää ole turvapaikanhakijoiden ykköskohdemaa EU:ssa – moni ulkomaalainen harkitsee lähtöä maasta
Uutiset | 18.7.2025 13:00
Kurvinen hälyttää: Suomi jakautuu miesten ja naisten maakuntiin – keskustapomolta neljän keinon lista suunnan kääntämiseksi
Uutiset | 19.7.2025 10:39
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Kuuttien hukkuminen kalaverkkoihin tekee valtavan loven norppakantaan, sanoo Metsähallitus
Uutiset | 19.7.2025 21:00
Lapsilta ei yleensä enää poisteta koko nielurisoja, vaan vain osa niistä
Uutiset | 19.7.2025 20:00
Oslossa ammuttiin kauppakeskuksessa, ainakin yksi viety sairaalaan
Uutiset | 19.7.2025 16:34
Gazan viranomaisten mukaan Israel iski taas avustuskeskusten lähelle – yli 20 kuolonuhria
Uutiset | 19.7.2025 13:38
El Salvador kotiutti kaikki maahan Yhdysvalloista karkotetut venezuelalaiset
Uutiset | 19.7.2025 13:29
Kongon demokraattisen tasavallan ja M23-kapinallisten välille uusi aselepo
Uutiset | 19.7.2025 12:58
Jämijärvellä on tapahtunut ilmaliikenneonnettomuus
Uutiset | 19.7.2025 11:41
Syyrian väliaikainen presidentti ilmoittaa välittömästä tulitauosta as-Suwaydassa
Uutiset | 19.7.2025 11:04
Kurvinen hälyttää: Suomi jakautuu miesten ja naisten maakuntiin – keskustapomolta neljän keinon lista suunnan kääntämiseksi
Uutiset | 19.7.2025 10:39
Tarkkailujärjestö: Syyrian hallinnon edustajat teloittaneet toistasataa druusia
Uutiset | 19.7.2025 10:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuuttien hukkuminen kalaverkkoihin tekee valtavan loven norppakantaan, sanoo Metsähallitus
Uutiset | 19.7.2025 21:00
Lapsilta ei yleensä enää poisteta koko nielurisoja, vaan vain osa niistä
Uutiset | 19.7.2025 20:00
Oslossa ammuttiin kauppakeskuksessa, ainakin yksi viety sairaalaan
Uutiset | 19.7.2025 16:34
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Teknologiaa tulee käyttää hoidon laadun parantamiseen, ei heikentämiseen
Mielipide | 17.7.2025 12:00
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Lännen aseavulla ja Venäjä-pakotteilla Ukrainan sotaa tuskin saadaan loppumaan
Mielipide | 14.7.2025 12:35
Lukijalta: Terveyttä vai todennettua sairastavuutta – soten rahoitusmalli korjattava
Mielipide | 14.7.2025 12:41
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Katri Kulmuni asteli avioon – Pariskunta saa kesällä toisen lapsensa
Uutiset | 29.12.2023 16:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste