Ukraina kumppaniksi, Grönlanti neuvotteluihin – JEF-johtajat lähettivät symbolisia viestejä
Oslossa torstaina ja perjantaina kokoontuneet JEF-ryhmän johtajat kutsuivat Ukrainan vahvennettuun kumppanuusyhteistyöhön ryhmän kanssa. Asiasta kertoi kokousta isännöinyt Norjan pääministeri Jonas Gahr Störe.
Presidentti Alexander Stubbin mukaan ele on ensi sijassa symbolinen.
– Osoitetaan, että Ukraina on osa meitä ja että tuemme Ukrainaa. Jotain konkreettisia toimia voi tulla, mutta JEFin laajentuminen ei ole kartalla, Stubb sanoi tavatessaan suomalaisia toimittajia.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi osallistui perjantain JEF-kokoukseen etäyhteydellä. Jo torstaina JEF-johtajat soittivat, Stubbin ja Stören aloitteesta, sekä Zelenskyille että Yhdysvaltain presidentille Donald Trumpille.
Stubbin mukaan oli myös ”mielenkiintoista ja hyvä”, että Grönlannin ja Färsaarten johtajat – hekin etäyhteydellä – oli kutsuttu ensi kertaa mukaan JEFin huippukokoukseen
– Siinä on myös tiettyä symboliarvoa, että JEF-maat osoittavat vahvan tukensa muun muassa Grönlannille, Stubb sanoi.
Stubbin mukaan se paine, jonka kohteeksi Tanskan ja Grönlannin hallinnot ovat viime aikoina joutuneet, ei tunnu oikealta.
Stören mukaan muuta maailmaa on välillä hyvä muistuttaa, ettei arktinen alue ole mikään ”ei kenenkään maa”, vaan että lait ja alueellinen koskemattomuus pätevät myös siellä.
– Se ei ole kyseenlaista, ja jos se joutuisi kyseenalaiseksi, teemme tämän itsestäänselvyyden kyllä hyvin selväksi, Störe sanoi.
Tanskalle kuuluvien itsehallintoalueiden johtajien saamasta kutsusta iloitsi erityisesti pääministeri Mette Frederiksen.
– Tämä on hyvin selkeä viesti siitä, että kaikki tämän (JEF) pöydän ääressä aikovat sitoutua enemmän arktiseen alueeseen, Frederiksen sanoi.
Stubb seisoi Stören rinnalla kokouksen päätöslehdistötilaisuudessa, koska Britannian johtaman JEFin seuraavan huippukokouksen järjestää Suomi. Stubbin mukaan ajankohta päätetään kesäkuussa pidettävän Haagin Nato-huippukokouksen jälkeen. Rivien välistä voi lukea, että Nato-kokouksen onnistuminen tai epäonnistuminen vaikuttaa suunnitelmiin.
Vuonna 2014 perustettuun JEFiin kuuluvat Britannian lisäksi Pohjoismaat, Baltian maat ja Hollanti. Suomi on ollut mukana vuodesta 2017.
Hollannin puolustusministerin Ruben Brekelmansin mukaan kontrasti JEF-kokouksen ja Venäjän voitonpäivän juhlien välillä ei olisi voinut olla suurempi.
– Toinen esittelee imperialismiaan, kun me liittolaiset ja ystävät kokoonnumme vahvistaaksemme vapautta Euroopassa, Brekelmans sanoi.
Stubbin osalta perjantai Oslossa alkoi reippaasti. Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson kertoi heti aamusta olleensa ”fantastisella” juoksulenkillä presidentin kanssa.