Neljän tuulen tie suljettu Kilpisjärvellä – aura-auto poikittain rajalla
Tie 21 on suljettu Kilpisjärvellä valtakunnan rajalla Norjan puolella vallitsevan huonon ajokelin vuoksi. Asiasta kertoo liikenteenohjausyhtiö Fintrafficin tieliikennekeskus.
Päätöksen tien sulkemisesta teki Norjan liikennevirasto, Fintrafficista sanotaan STT:lle.
Fintrafficista ei osata kommentoida, kuinka kauan tiesulun voi odottaa kestävän. Myöskään Norjan liikenneviraston sivuilla ei arvioida sulun kestoa.
Tie 21 on lähiseudun ainut valtakunnan rajan ylittävä tie.
Fintrafficin liikenneoperaattori Sami Räihän mukaan Suomessa ei pääsääntöisesti suljeta teitä huonon ajokelin takia, mutta Norjassa se on yleistä.
Suomessa tieliikennekeskus ei myöskään normaalisti tiedota teistä, jotka on suljettu Norjan puolella, mutta tässä tapauksessa ilmoitus annettiin, koska sulkukohta tulee valtakunnan rajalle.
Räihän mukaan tieosuus Norjan Skibotndalenista Suomen rajalle on jostain kohdasta poikki noin kerran vuodessa.
– Nyt siellä on aura-auto poikittain ihan valtakunnan rajalla sulkemassa liikennettä. Ei ainakaan omalle kohdalleni ole aikaisemmin tällaista tilannetta sattunut, hän lisää.