Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

11.2.2026 22:18
Lue lisää 
Eduskunta
Karhu (Ursus arctos) Kuhmon rajavyöhykkeellä 17. elokuuta 2022. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

"Seisokaa vaikka päällänne siellä" – poliittisista petojahdeista kitkerä väittely eduskunnassa

Pekka Pohjolainen 14.5.2025 18:07, muokattu 14.5.2025 18:07
a– a+
Eduskunta

Kannanhoidolliseksi metsästykseksi kutsutuista poliittisista petojahdeista leimahti kiivas väittely eduskunnan keskiviikon istunnossa.

Vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat tuomitsivat hallituksen suunnitelmat jahtien sallimiseksi luontovihamielisinä. Hallituspuolueet ja keskusta ottivat puolestaan yhteen siitä, päästäänkö  suurpetoja metsästämään hallituspuolueiden linjauksilla vai ei.

– Ei pidä antaa kuvaa, että tällä lainsäädännöllä voitaisiin ensi syksynä metsästää kannanhoidollisesti sutta tai ilvestä, ei todellakaan. Ei pidä antaa kuvaa, että tällä lainsäädännöllä voidaan ensi syksynä kannanhoidollisesti metsästää karhua tihentymäalueilla Satakunnassa, Keski-Suomessa. Ei todellakaan voida, keskustan Anne Kalmari julisti.

Kalmari sanoi toivoneensa, että hallitus olisi noudattanut asiassa omaa hallitusohjelmakirjaustaan, ja tarvittaessa ministerin tai viimeistään valiokunnan olisi pitänyt kävellä ministeriön virkamiesten yli.

– Meidän olisi pitänyt säätää suotuisan suojelutason arvot. Meidän olisi pitänyt laittaa se päämäärä niin selkeästi, että kun KHO totesi valiokuntakuulemisessa, että näillä spekseillä ei voi yhtään tietää, minkälaiset päätökset valituksiin tulevat, niin näin ei olisi käynyt, mutta ei. 

Keskustan Anne Kalmari moitti hallituksen esitystä löperöksi. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Hallitus esittää sääntelyä edellytyksistä, joiden täyttyessä Suomen riistakeskus voi myöntää luvan poiketa rauhoituksesta, kiellosta tai rajoituksesta.

Keskusta vaati maa- ja metsätalousvaliokunnan mietintöön jättämässään vastalauseessa, että suotuisan suojelutason määrittely hallituksen esittämällä tavalla ei riitä, vaan lakiin on kirjattava viitearvojen perusteet tarkasti.

Maa- ja metsätalousvaliokunnan puheenjohtaja Jenna Simula (ps.) kimpaantui Kalmarin ja muiden keskustaedustajien kritiikistä.

– Minun puolestani keskusta voi jatkaa ihan rauhassa sitä omien käsien päällä seisomista tai istumista tai ihan miten vaan, seisokaa vaikka päällänne siellä, koska näillä teidän ehdotuksilla, mitä te olette vastalauseessanne tehneet, ei metsästettäisi ihan varmasti ensi syksynä yhtään mitään, hän puuskahti.

Kalmari jatkoi tiukkaamalla, lupaako Simula, että hallituksen esittämällä lainsäädännöllä metsästetään karhua Satakunnassa, Keski-Suomessa ja muilla karhutihentymäalueilla ympäri Suomen.

– Lupaatteko sen? Lupaatteko?

Simula vetosi vallan kolmijakoon, ja huomautti oikeuden päättävän siitä, kestävätkö luvat mahdolliset valitukset.

– Oikeus päättää, en minä, ei valiokunta, eivät ministerit. Jos se teille on uusi asia, niin sitten kannattaa mennä takaisin sinne perehdytyskursseille, mitä uusille kansanedustajille pidetään, kun tänne taloon pääsee, hän sivalsi viidettä kauttaan eduskunnassa istuvaa keskustaedustajaa.

Simula selvitti, että sutta hallituksen esitys ei enää koske, koska suojelutason alentaminen etenee EU:n kautta ja siitä annetaan syksyllä erillinen hallituksen esitys.

– Tämä koskettaa nyt ilvestä ja karhua. Karhun kannanhoitosuunnitelma on jo valmis, ja siellä on se viitearvo, siellä ovat päämäärät.

Perussuomalaisten Jenna Simula esittelemässä puolueen maaseutupoliittista ohjelmaa 25. marraskuuta 2022. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Puolueista vasemmistoliitto ja vihreät jäivät yksin puolustamaan suurpetoja. Suurin oppositioryhmä SDP ei vastusta esitystä, ja sen edustajat käyttivät puheenvuoroja petojahtien helpottamisen puolesta.

Vasemmistoliiton Mai Kivelä piti hallituksen esitystä kestämättömänä niin ekologisesti, oikeudellisesti kuin eettisestikin.

– Tämä on suoraa jatkoa hallituksen hyvin luontovastaiselle linjalle, politiikkaa, jossa räikeästi viitataan kintaalla luonnonsuojelulle ja tutkitulle tiedolle.

Erityisen räikeästi tämä näkyy Kivelän mukaan halussa aloittaa Suomessa erittäin uhanalaisen suden metsästys.

– On myös hyvä muistaa, että luonnonsuojelua ei tehdä pelkästään muita lajeja varten vaan myös ihmistä varten, koska me olemme täysin riippuvaisia kestävistä ekosysteemeistä. 

Vihreiden Tiina Elo piti valitettavana, että hallituksen esitys ei huomioi riittävällä tavalla suurpetojen merkittävää roolia ekosysteemeissä.

– Lisääntyvän metsästyksen ilmeisenä riskinä on Suomen susikannan romahtaminen. Näin kävi, kun kannanhoidollista metsästystä viimeksi kokeiltiin.

Elo piti esityksen ongelmana myös sitä, että valtuudet suurpetojen suotuisaa suojelutasoa kuvaavan viitearvon määrittelyyn ollaan luovuttamassa maa- ja metsätalousministeriölle.

-Viitearvon määrittely on keskeinen lajien suojelua ja jopa niiden säilymistä Suomessa ohjaava päätös, jonka tulee perustua parhaaseen tutkittuun tietoon, eikä sitä tule määrittää poliittisesti.

Elon mukaan samaan aikaan ministeriöön kohdistuu valtava paine asettaa viitearvo mahdollisimman pieneksi ekologisista ja geneettisistä perusteista piittaamatta.

– Valitettavasti metsästyslain muutoksen valmistelu ei vakuuta, että päätös suotuisan suojelutason viitearvosta pystyttäisiin ministeriössä tekemään objektiivisesti tutkitun tiedon pohjalta.

Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä eduskunnassa 12. joulukuuta 2022. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Elo piti ongelmallisena myös ilveksen niputtamista samaan pakettiin suden ja karhun kanssa. Hänen mukaansa suomalaisten sietokyky ilvestä kohtaan on tutkitusti hyvä ja kasvanut viime vuosina, ja metsästyksen perustelut nojaavat ainoastaan siihen, että kasvaessaan ilveskanta aiheuttaisi mahdollisesti samanlaisia ongelmia kuin karhukanta.

– Ilveksen vuosittain aiheuttamat haitat ovat yksilömäärään suhteutettuna varsin pieniä, eikä ilves aiheuta vaaraa ihmiselle.

Elon mukaan haittoja ja vaaraa aiheuttavien suurpetojen poistaminen on poikkeusluvilla mahdollista ja sitä on jo helpotettu.

Vasemmistoliiton Veronika Honkasalo näki, että Suomessa erittäin uhanalainen susi on ennen kaikkea poliittinen eläin.

– Tällä tarkoitan sitä, että huolimatta siitä, kuinka vähän konkreettista vahinkoa susi aiheuttaa ihmiselle, sen saama huomio ei ole missään mittasuhteessa vahinkoihin, hän summasi.

Lue myös

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä

Saksa on pitkään ollut varovainen hyökkäävän kybertoiminnan suhteen, mutta nyt maa on valmis...
11.2.2026 22:18

Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset

Matkustajien ostokset Tallink Silja Linen laivoilla painottuivat viime vuonna tunnettuihin brändeihin, pohjoismaiseen designiin...
11.2.2026 21:56

Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä

Keväällä 1976 Geneven autonäyttelyssä esiteltiin auto, joka sai useimmat muut automallit näyttämään heppoisilta...
11.2.2026 21:09

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Äänestäjät hämmentyivät tuplavaaleissa – näin keskustalaiset jakoivat äänensä
Uutiset | 11.2.2026 19:17
Ajokeli jatkuu huonona eteläisessä Suomessa lumisateiden ja jäätävän tihkun takia
Uutiset | 11.2.2026 18:07
Nato aloitti Arctic Sentry -operaation, joka lisää sotilasliiton läsnäoloa arktisella alueella
Uutiset | 11.2.2026 17:30
FT: Ukraina aikoo järjestää presidentinvaalit ja kansanäänestyksen rauhansopimuksesta
Uutiset | 11.2.2026 17:02
Liian vähän, liian myöhään – Ikosen sote-korjaussarja ei vakuuttanut oppositiota
Uutiset | 11.2.2026 17:00
”Populismia” – Keskustan Mehtälä lyö faktat pöytään turpeesta
Uutiset | 11.2.2026 16:45
Askon ja Sotkan taustayhtiö ei pysty maksamaan työntekijöidensä palkkoja – haetaan palkkaturvan kautta
Uutiset | 11.2.2026 15:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste