Presidentti Stubb kysyi Elon Muskilta kiperän kysymyksen tekoälystä – Näin miljardööri vastasi
Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja Helsingin hiippakunnan piispa Teemu Laajasalo keskustelivat tiistai-iltana arvoista, ja puheeksi tulivat tekoäly sekä miljardööri Elon Muskin ristiriitainen persoona.
Laajasalo kysyi Stubbilta, mitä Muskista pitäisi ajatella, kun hän on toisaalta tehnyt ekologisen kehityksen kannalta radikaaleja asioita kuten valtavirtaistanut sähköautot, ja nyt hänellä on ”toiseen suuntaan reippaita ajatuksia”.
Stubb totesi, että Elon Musk on kiistatta ollut uskomaton yrittäjä, jonka suuria saavutuksia ei voi vähätellä.
Stubb kertoi tavanneensa Muskin Notre-Damen katedraalin avajaisissa Pariisissa joulukuussa. Keskustelun Muskin kanssa hän kävi presidentti Emmanuel Macronin virka-asunnossa Élysée-palatsissa.
– Kyllä ne visiot olivat edelleen aika isoja, Stubb totesi Muskista.
Stubbin mukaan ”silmät liikkuivat aika vilkkaasti siinä keskustelussa ja aika nopeasti mentiin fysiikan lakien puolelle”.
Stubb kertoi kysyneensä Muskilta, eikö tekoälyn kehitys ollenkaan huolestuta.
– Hän sanoi, että ”ei ollenkaan, mehän olemme siinä tilanteessa, jossa käytämme omasta älykkyysosamäärästämme vain yhden prosentin – ja se, että tekoäly pystyy käyttämään paljon enemmän, on pelkästään hyvä asia”, Stubb kertasi.
– Olin että okei, jos näin sanot, presidentti totesi.