Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Ei ole mitään järkeä vaikeuttaa toimivaa käytäntöä” – Kaikkonen hämmästelee etätyön vastustamista

9.12.2025 10:39
Lue lisää 

Presidentti Niinistö tapaa Pietarissa Putinin, aikoo keskustella Euroopan neuvostosta ja ukrainalaisista merimiehistä

STT 8.4.2019 17:44, muokattu 8.4.2019 17:53
a– a+
Venäjä

Suomen presidentti Sauli Niinistö ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaavat tiistaina Pietarissa arktisen konferenssin yhteydessä.

Niinistö kertoo aikovansa keskustella Putinin kanssa esimerkiksi Euroopan neuvoston tilanteesta.

– Siellähän ollaan vähän niin kuin ihmettelemässä, että jääkö Venäjä kokonaan pois Euroopan neuvostosta, junalla Pietariin maanantaina matkustanut Niinistö sanoi suomalaistoimittajille.

Euroopan neuvosto on yhteistyö- ja ihmisoikeusjärjestö. Päätökset neuvostossa tekee ministerikomitea, jonka puheenjohtajana Suomi parhaillaan toimii.

Venäjä ei ole maksanut jäsenmaksujaan järjestölle, jonka pitäisi valita seuraava pääsihteeri ensi kesäkuussa.

Maa keskeytti jäsenmaksujen maksamisen vastalauseena sille, että Venäjän valtuuskunnan äänestysoikeus Euroopan neuvoston parlamentaarisessa yleiskokouksessa jäädytettiin Krimin miehityksen jälkeen.

– Nyt on kyse sitten siitä, voiko Venäjä tehdä jotain sellaista, jolla heidät voitaisiin palauttaa tuohon työhön mukaan, mikä venäläisten kansalaisjärjestöjen mukaan ainakin olisi hyvin toivottavaa.

Niinistö kertoo, että kahdenvälisiä suhteita käytäneen läpi tavalliseen tapaan.

Venäjän lähtö estäisi venäläisiä hakemasta oikeutta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimesta ja loisi Eurooppaan taas uuden jakolinjan.

– Euroopan neuvostohan on nimenomaan ihmisoikeuksia valvova elin. Jos Venäjä poistuu tuostakin, dialogin määrä alkaa olla nolla suhteessa Eurooppaan. Meidän puheenjohtaja-aikanamme tuota asiaa ei lopullisesti päästä ratkaisemaan, mutta olemme pyrkineet siihen, että se (kysymys Venäjän mukanaolosta) pysyy avoimena. Eli että sellainen mahdollisuus kuitenkin vielä säilyy.

Niinistö kertoo, että kahdenvälisiä suhteita käytäneen läpi tavalliseen tapaan.

– Ukrainan tilannetta totta kai kyselen. Oikeastaan sitten myöskin Kertshinsalmen tapahtumia ja ennen kaikkea sitä, mitä näille vangeille tapahtuu. Ukrainalaisille merimiehille siis.

Venäjän joukot valtasivat aseita käyttäen kolme ukrainalaista alusta ja pidättivät yli 20 merimiestä Kertshinsalmessa marraskuussa.

Salmi on Mustanmeren ja Asovanmeren välissä kulkeva kapea vesiväylä.

Niinistö kertoo kantavansa huolta siitä, että kansainvälinen järjestys murenisi ja maailma palaisi kylmän sodan kaltaiseen tilanteeseen.

– Sitä kohden ollaan menossa. Viimeisimmät ovat näitä asevalvontasopimuksien kysymysmerkkejä. Tunnen vähän huolta siitä, että viimeksi me elimme kylmässä sodassa 1960-luvulla. Siitä sitten seuraavien vuosikymmenten aikana edettiin jossain määrin kontrolloituun kylmään sotaan, oli sopimuksia. Sitten kylmä sota päättyi kokonaan Neuvostoliiton kaatumisen myötä. Nyt ollaan etenemässä niin, että ne vanhat sopimuksetkin romuttuvat, Niinistö pohtii.

Arktisessa foorumissa ovat paikalla muun muassa Ruotsin pääministeri Stefan Löfven ja Norjan pääministeri Erna Solberg. Niinistöltä kysyttiin, ovatko Ruotsin ja Norjan pääministerit konsultoineet häntä ennen matkaa.

– He ovat kyllä olleet yhteydessä meihin päin, Niinistö vastasi.

Niinistö arvioi, että viime aikoina paljon puhuttanut gps-häirintä on yksi keskustelunaihe Pietarissa.

– En ole varma, kuinka pitkälle he (pohjoismaiset johtajat) tällä ensi tapaamisella keskusteluissa olettavat pääsevänsä.

Niinistö uskoo aiheen nousevan esille myös kahdenvälisissä keskusteluissa.

–  Siitä on puhuttu jo moneen kertaan ja ehkä tälläkin kertaa, Niinistö sanoo.

Viime syksynä Norja ja Suomi sanoivat Venäjän häirinneen gps-signaaleja Naton Trident Juncture -sotaharjoituksen yhteydessä.

Myös alkuvuodesta Norjan viranomaiset ovat varoittaneet häiriöistä gps-paikannuksessa Pohjois-Norjassa.

Venäjä on kiistänyt tarkoituksellisen gps-häirinnän. Helmikuussa Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi, ettei asiaa ole tutkittu, ”koska mielikuvituksellisia asioita ei ole mahdollista tutkia”.

 

Lue myös

Maa- ja metsätalousministeriö kyseenalaistaa karhun ja ilveksen ottamisen kiintiömetsästyksen piiriin

Ministeriö kommentoi tiukasti maa- ja metsätalousvaliokunnan haluja lisätä karhu ja ilves poikkeaman piiriin.
9.12.2025 15:16

Parahdus hallitukselle: "Apteekkilain perustuslainmukaisuus on aidosti epäselvä"

Myös Apteekkariliitto vaatii, että hallituksen esitys apteekkilain uudistamisesta on vietävä takaisin perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi.  Oppositiopuolueet...
9.12.2025 14:56

Oppositio vaatii apteekkilakia välittömästi takaisin perustuslakivaliokuntaan – "Vakava virhe"

Oppositioryhmien mukaan lakia ei voi tuoda eduskunnan täysistuntoon ennen kuin sen perustuslainmukaisuus on tarkistettu
9.12.2025 14:30

Aihetunnisteet

arktinen Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
PS-edustajalta tyly tölväisy Krista Kiurulle: ”En varmasti toivota pikaista paranemista”
Uutiset | 8.12.2025 10:04
Zelenskyiltä paljastus: Haluaa erillissopimuksen
Uutiset | 8.12.2025 14:15
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Suomen liput nousevat tänään salkoon – tässä syy
Uutiset | 8.12.2025 8:01
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Neljä Husin lääkäriä teki kantelun Lasse Lehtosesta Oikeuskanslerinvirastoon
Uutiset | 2.12.2025 16:25
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uusimmat

Maa- ja metsätalousministeriö kyseenalaistaa karhun ja ilveksen ottamisen kiintiömetsästyksen piiriin
Uutiset | 9.12.2025 15:16
Parahdus hallitukselle: ”Apteekkilain perustuslainmukaisuus on aidosti epäselvä”
Uutiset | 9.12.2025 14:56
Oppositio vaatii apteekkilakia välittömästi takaisin perustuslakivaliokuntaan – ”Vakava virhe”
Uutiset | 9.12.2025 14:30
Keskustan Kalmari kehuu uusia petolinjauksia: ”Ihmisarkuus lisääntyy”
Uutiset | 9.12.2025 14:03
Käytöstä poistetun sairaalan arkaluontoisia asiakirjoja päätyi Tiktokiin
Uutiset | 9.12.2025 14:00
ICC määräsi militanttijohtajalle 20 vuotta vankeutta sotarikoksista – Tuomiota kuvailtiin symbolisesti tärkeäksi
Uutiset | 9.12.2025 13:47
Perustuslakivaliokunta: Jari Råman ja Mikko Sarja parhaat ehdokkaat eduskunnan oikeusasiamiehen tehtävään
Uutiset | 9.12.2025 13:28
Kokoomuksen ja perussuomalaisten ministerit eri mieltä Länsiradan tilanteesta
Uutiset | 9.12.2025 13:23
Tutkimus: Lääkärihelikopteripalvelu on kansalaisten silmissä julkishallinnon hyvämaineisin
Uutiset | 9.12.2025 12:40
Savonlinnan tulipalosta epäiltyä 22-vuotiasta miestä vaaditaan vangittavaksi
Uutiset | 9.12.2025 12:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maa- ja metsätalousministeriö kyseenalaistaa karhun ja ilveksen ottamisen kiintiömetsästyksen piiriin
Uutiset | 9.12.2025 15:16
Parahdus hallitukselle: ”Apteekkilain perustuslainmukaisuus on aidosti epäselvä”
Uutiset | 9.12.2025 14:56
Oppositio vaatii apteekkilakia välittömästi takaisin perustuslakivaliokuntaan – ”Vakava virhe”
Uutiset | 9.12.2025 14:30
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi säästötoimien jälkeen
Mielipide | 9.12.2025 13:04
Lukijalta: Suomen asepalvelusta uudistettava kohti kansalaispalvelusta
Mielipide | 9.12.2025 11:10
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Matematiikka ja fysiikka työelämän takana – mistä tekijöitä?
Mielipide | 8.12.2025 13:26
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste