Keskustan Kettunen: Hallitus lupailee löysiä yrittäjille – "Onneton käsienpesuyritys"
Keskustan varapuheenjohtajan Tuomas Kettunen syyttää päähallituspuolueita kokoomusta ja perussuomalaisia löysistä lupauksista veronkevennysten ja maksujen alennusten suhteen.
Kettunen hämmästelee tiedotteessaan, ettei hallituspuolueiden lupaamia perintöveron puolittamisia ja yrittäjien eläkemaksujen alennuksia näy hallituksen eduskuntaan tuomassa vuoden 2025 budjetissa.
Kokoomus väläytti lokakuun lopussa perintöveron väliaikaista puolittamista ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) lupaili maanantaina yrittäjien eläkemaksuihin alennuksia.
– Valtapuolueiden fanfaarein julkistetut ulostulot herättävät yrittäjien parissa odotuksia, mutta näyttävät jäävän fantasiaksi. Herääkin kysymys, ovatko nämä vain hallituspuolueiden löysiä vaalipuheita, Kettunen tylyttää.
– Kyseessä on onneton käsienpesuyritys kokoomukselta ja perussuomalaisilta, joiden vahtivuorolla työnteon ja yrittämisen saldo on Suomessa käännetty surkeaan suuntaan, hän lisää.
Kettunen huomauttaa tiedotteessaan, että tänä vuonna konkurssiin päätyneiden yritysten määrä on noussut ennätyslukemiin.
– Edellinen ennätys oli myös Orpon hallituksen nimissä viime vuodelta. Vaikka vuotta 2024 on jäljellä vielä yli kuukausi, konkurssiin on ajautunut jo tässä vaiheessa vuotta lähes 2 700 yritystä, Kettunen äimistelee.
Hän kummastelee, miksi hallitus kaikesta huolimatta heikentää yrittämisen edellytyksiä kiihtyvällä tahdilla.
– Hallituksen saldo yrittäjiä kohtaan on susisurkea. PS:n ja kokoomuksen kannatus on sukeltanut ja luottamus yrittäjien suunnasta laskenut. Petteri Orpon (kok.) ja Purran nimet on kirjoitettu konkurssiennätysten kärkeen.
Kettusen mukaan hallituksen lupaukset sadastatuhannesta lisätyöllisestä näyttävät karkaavan mahdottoman kauas.
Hän viittaa tilastokeskuksen tietoihin, joiden mukaan saldo on pelkästään Orpon viimeiseltä 12 kuukaudelta 54 000 työllistä vähemmän.
– Hallitus runttaa silti läpi yrittämistä ja työntekoa kuristavia veronkorotuksia, kun vuodenvaihteessa kotitalousvähennys romahtaa ja arvonlisäveroa taas kiristetään. Jos tämä meno jatkuu, kasvaa talouden sijaan jatkossa vain työttömyys, konkurssit ja velka.