Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Myyräkuumetapausten huippu lähestyy – populaatio paikoin ennätyksellinen

8.12.2025 8:01
Lue lisää 
Britannia
Jo ennen Ukrainan sodasta seurannutta energian hinnannousua Britanniassa alkoi kiihtyä elinkustannuskriisi, jonka taustalla ovat muun muassa EU-eron ja koronapandemian talousvaikutukset sekä inflaatio. (Kuva: Tolga Akmen / AFP / Lehtikuva)

Britannian harakoille annetaan entistä kalliimpaa lämpöä – kotona oleillaan takki päällä ja kirjastoihin mennään lämmittelemään

STT – Anne Salomäki 2.1.2023 14:00, muokattu 2.1.2023 15:34
a– a+
Britannia

Kun käyttää sisällä eri takkia kuin ulkona, ulos mennessä on helpompi pysyä lämpimänä.

–  Ennen käytimme samaa takkia (sisällä ja ulkona), mutta oli niin kylmä, ettei siitä ollut hyötyä ulkona. Meidän oli pakko hankkia eri takit sisäkäyttöön, jotta kaikki pysyvät lämpiminä, perheenäiti kertoi brittiradiokanava LBC:n James O’Brienille viime tammikuussa.

Jo ennen Ukrainan sodasta seurannutta energian hinnannousua Britanniassa alkoi kiihtyä elinkustannuskriisi, jonka taustalla ovat muun muassa EU-eron ja koronapandemian talousvaikutukset sekä inflaatio. Käytännössä kriisissä on kyse siitä, että ihmisten käytettävissä olevat tulot eivät ole kasvaneet hintojen nousun tahdissa.

Jos rahat oli ennenkin vaikeaa saada riittämään, nyt ihmiset nipistävät pienimmästäkin. Maaliskuussa Iceland-supermarketketjun johtoon kuuluva Richard Walker kertoi BBC Radio 4:n haastattelussa kuulleensa, että ruokapankkien käyttäjät eivät halua ottaa vastaan perunoita ja juureksia, koska heillä ei ole varaa niiden keittämisen viemään energiaan.

Haavoittuvimmassa asemassa oleville köyhille valinta kiteytyykin h-kirjaimeen: heating (lämmittäminen) vai eating (syöminen)?

Britannian kotien energiahukka ei ole marginaalista. Institute for Government -ajatuspajan syyskuussa julkaiseman raportin mukaan Britannian kodit ja yleensä rakennukset ovat energiatehokkuudeltaan Euroopan huonoimpia. Merkittävä syy tähän on se, että raportin mukaan esimerkiksi Englannissa yli puolet kodeista on rakennettu ennen vuotta 1965 ja lähes viidennes ennen vuotta 1919.

Elinkustannuskriisin alettua kuluttajia suojasi hintakatto, mutta tukkuhintojen nousun myötä Britannian sähkö- ja kaasumarkkinaa sääntelevä Ofgem nosti kattoa merkittävästi.

Parlamentin alahuoneen kirjaston tuottaman, marraskuussa julkaistun raportin mukaan vuoden 2022 hinnannousut ovat viime vuosikymmenten suurimpia. Raportissa todetaan, että huhtikuun hinnannousu tarkoitti keskimääräiselle kotitaloudelle 700 punnan (noin 815 euron) hinnannousua vuodessa.

Lokakuulle suunniteltu korotus olisi raportin mukaan nostanut keskivertosummaa vielä lähes 1  600 punnalla (noin 1  860 eurolla). Hallitus kuitenkin tuli apuun energian hintatakuulla, jolloin alun perin 80-prosenttiseksi suunniteltu hintakaton nosto kutistui kuluttajille 27 prosenttiin – mikä on köyhälle valtava muutos sekin. Keväälle on jälleen luvassa uusi korotus.

Yrityksiä energian hintakatto ei koske, mutta myös niille heruu tukea. Se ei kuitenkaan ratkaise kaikkia ongelmia.

Aiemmin tänä vuonna sairaalat varoittelivat BMJ:ssä kasvavien energiakustannusten vievän rahaa hoitotyöstä. Britannian panimo- ja pubialaa edustavan British Beer and Pub Association sanoi marraskuussa, että kuukausittain kymmenet pubit lopettavat toimintansa kustannusten nousun vuoksi.

Pubien kaltaiset paikat voisivat energiakustannuskriisissä nousta arvoon arvaamattomaan – saahan tuopin hinnalla myös ympärilleen lämpöä. Kotona paleleminen onkin saanut britit turvautumaan luoviin ratkaisuihin.

Viime toukokuussa eläkeläisköyhyyden symboliksi nousi 77-vuotias Elsie. Good Morning B ritain -ohjelmassa silloisen pääministerin Boris Johnsonin haastattelussa toimittaja Susanna Reid kertoi Elsien kuukausittaisten energialaskujen nousseen 17 punnasta (noin 20 eurosta) 85 puntaan (noin 100 euroon). Lisäksi Elsien kerrottiin syövän vain yhden aterian päivässä sekä käyttävän iäkkäille ja vammaisille tarkoitettua ilmaista bussilippua istuakseen päivät busseissa, jotta hän ei käyttäisi kotonaan energiaa.

Britanniassa tunnettu säästeliäisyyden asiantuntija Martin Lewis kertoi Twitterissä viime kesänä pohtineensa, tarvitaanko maassa tulevana talvena – eli nyt – ruokapankkeja vastaavia lämpöpankkeja. Lounais-Englannissa sijaitsevan Bristolin kaupungin pormestari Marvin Rees kertoi tuolloin jo aloittaneensa vastaavan verkoston perustamisen koko kaupunkiin.

Sittemmin lämpimiä tiloja on perustettu pitkin Britanniaa. Warm Welcome -kampanjan verkkosivujen mukaan paikkoja oli joulukuun puolivälissä jo reippaasti yli 3  000 muun muassa kirjastoissa, kirkoissa ja järjestöjen toimitiloissa.

Institute for Governmentin raportissa todetaan, että vetoisat ja energiatehokkuudeltaan huonot kodit on jo pitkään tunnistettu Britanniassa mittavaksi ongelmaksi.

Kampanjaryhmä Insulate Britain on ajanut kotien parempaa lämpöeristämistä ja energiatehokkuutta sekä vaatinut maan johdolta kansallista ohjelmaa parannusten toteuttamiseksi vuoteen 2030 mennessä. Kampanjoinnin keskiössä on ilmastokriisin hillitseminen.

Kampanjaryhmän aktivistit ovat muun muassa tukkineet teitä, ja joitakuita on tuomittu lyhyisiin vankeustuomioihin. Helmikuussa ryhmä julkaisi tiedotteen, jossa se kertoi epäonnistuneensa tavoitteessaan saada hallitus toimimaan, mutta lupasi seuraavan kampanjansa olevan entistä kunnianhimoisempi.

Jonkinlaisia edistysaskeleita on kuitenkin otettu. Hallitus on muun muassa kaavaillut vuokrattavien kotien energialuokitusvaatimusten kiristämistä.

Marraskuussa elinkeino- ja energiaministeri Grant Shapps ilmoitti miljardin punnan (yli 1,16 miljardin euron) hankkeesta, jonka myötä satojatuhansia koteja eristetään, haavoittuvimmassa asemassa olevia tuetaan ja lisäksi ihmisille jaetaan säästövinkkejä. Hallitus neuvoo esimerkiksi pitämään tyhjät huoneet viileinä sekä tiivistämään ovet ja ikkunat.

Hanke tulee jo aiemmin ilmoitettujen tukitoimien päälle.

Lue myös

Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Antonio Costa sanoo, että Yhdysvaltojen tulee pidättäytyä puuttumasta eurooppalaisten liittolaistensa politiikkaan ja...
8.12.2025 23:02

Lasten harrastaminen on monille jo liian kallista – näin hinnat ovat nousseet

Hintojen nousu näkyy yhä selvemmin lapsiperheiden arjessa. Monet joutuvat nyt tinkimään lasten harrastuksista. LähiTapiolan...
8.12.2025 22:24

Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – "10 vuoden ikääntyminen"

Lihavuuslääkehoidot voivat johtaa nopeaan vähärasvaisen lihasmassan menetykseen, joka vastaa lähes vuosikymmenen ikääntymistä, kirjoittaa...
8.12.2025 22:10

Aihetunnisteet

Britannia Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
Silminnäkijä: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut
Uutiset | 6.12.2025 22:52
PS-edustajalta tyly tölväisy Krista Kiurulle: ”En varmasti toivota pikaista paranemista”
Uutiset | 8.12.2025 10:04
Tutkimus: Tämä helppo kotikonsti auttaa korkeaan verenpaineeseen
Uutiset | 7.12.2025 22:15
Avaruuteen ei pidä kylvää elämää, varoittaa väitöstutkimus
Uutiset | 6.12.2025 22:23
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35

Uusimmat

Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Lasten harrastaminen on monille jo liian kallista – näin hinnat ovat nousseet
Uutiset | 8.12.2025 22:24
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Kysely: Näin moni suomalainen turvautuu jouluna luottokorttiin
Uutiset | 8.12.2025 22:05
Kreml ylistää ”vahvan” Trumpin tylyä linjausta
Uutiset | 8.12.2025 22:02
Nämä ovat kolme vaarallisinta tulipalopäivää – Edes yleistyvä ilmiö ei käännä trendiä
Uutiset | 8.12.2025 21:45
Eräät ovat mestareita joululahjojen ostamisessa – ”Yllätys on laiha lohtu, jos pukki tuo turhakkeen”
Uutiset | 8.12.2025 21:31
Helpottava tieto nuorilta
Uutiset | 8.12.2025 21:15
EU-maat sopivat merkittävistä maahanmuuttotiukennuksista
Uutiset | 8.12.2025 19:08
IS: Hallituspuolueet haluavat helpottaa myös saukon, ilveksen ja karhun metsästystä
Uutiset | 8.12.2025 18:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Kirjat | Suomi on siirtymässä veteraaniajasta perinneaikaan
Uutiset | 7.12.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Lasten harrastaminen on monille jo liian kallista – näin hinnat ovat nousseet
Uutiset | 8.12.2025 22:24
Varoitus: Nämä lääkkeet voivat aiheuttaa lihasmassan menetyksen – ”10 vuoden ikääntyminen”
Uutiset | 8.12.2025 22:10
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Matematiikka ja fysiikka työelämän takana – mistä tekijöitä?
Mielipide | 8.12.2025 13:26
Lukijalta: Verkkotutkinnot ovat tärkeä työllisyys- ja aluepoliittinen työkalu
Mielipide | 8.12.2025 13:13
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Keskustanaisten Uudenmaan piiri kannustaa etenkin naisia lähtemään ehdokkaiksi eduskuntavaaleihin 2027
Mielipide | 1.12.2025 15:42
Lukijalta: Miksi Belgia jarruttaa Ukrainan tukemista?
Mielipide | 2.12.2025 9:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste