Trump vannoi virkavalansa, valta vaihtui Yhdysvalloissa – "Maalaisjärjen vallankumous" lähti käyntiin heti
Yhdysvaltain uusi republikaanipresidentti Donald Trump on vannonut virkavalansa kongressitalolla Washingtonissa. Hän on maan 47. presidentti ja astuu virkaan toisen kerran.
Trump sanoi virkaanastujaispuheensa alussa, että Yhdysvaltain kultainen aika alkaa juuri nyt. Trump lupasi, että Yhdysvaltain alamäki on nyt lopussa ja että hänen johdossaan Yhdysvaltoja kunnioitetaan jälleen maailmalla. Presidentti myös lupasi laittaa aina Yhdysvallat ensimmäiseksi.
Trumpin mukaan ”´tänään alkaa maalaisjärjen vallankumous”. Hän sanoi julistavansa kansallisen hätätilan Meksikon rajalle.
Trump julisti virkaanastujaispuheessaan myös ”kansallisen energiahätätilan”. Hän lupasi pumpata öljyä ja kaasua enemmän kuin koskaan ja että Yhdysvalloista tulee jälleen autonvalmistuksen suurvalta.
Trump lupasi myös muuttaa Meksikonlahden nimen Amerikanlahdeksi. Hän myös kritisoi Panaman kanavan luovuttamista Panamalle.
Donald Trump lupasi virkaanastujaispuheessaan ponnistella ihmisoikeustaistelija Martin Luther Kingin unelman toteuttamiseksi. Trump kiitti mustia ja latinotaustaisia äänestäjiä heidän äänistään ja luottamuksestaan.
Trumpin mukaan hänen hallintonsa tekee Yhdysvalloista ”värisokean” ja lopettaa rodun ja sukupuolen liittämisen joka asiaan. Jatkossa sukupuolia on kaksi, mies ja nainen.
Ennen Trumpia virkavalansa vannoi Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance.
Yhdysvaltojen perinteen mukaisesti myös maan väistyvä presidentti Joe Biden on osallistunut Trumpin virkaanastumisseremoniaan.
Virkaanastujaiset pidetään poikkeuksellisesti sisätiloissa kylmän sään takia.
Yhdysvaltojen perinteen mukaisesti myös maan väistyvä presidentti Joe Biden on osallistunut Trumpin virkaanastumisseremoniaan.
Perinteitä kunnioitettiin myös siltä osin, että Joe Biden ja hänen vaimonsa Jill Biden vastaanottivat Donald Trumpin ja tämän vaimon Melania Trumpin Valkoisessa talossa, jossa he joivat teetä yhdessä ennen yhteistä matkaa virkaanastumisseremoniaan. Biden ja Trump myös saapuivat yhdessä samalla autolla Trumpin kongressitalolle.
Trump itse ei kuitenkaan osallistunut Bidenin virkaanastujaisiin kongressitalossa vuonna 2021, vaan syytti presidentinvaalit voittanutta Bidenia vaalivilpistä.
Kongressitalolla monen huomion kiinnitti se, että paikalla oli näkyvästi teknologiamiljardöörejä. He osallistuivat seremoniaan samassa osassa, jossa Trumpin perhekin oli.
Joukko teknologiamiljardöörejä saapui tätä ennen myös virkaanastujaisia edeltävään jumalanpalvelukseen, kertoi Britannian yleisradioyhtiö BBC.
Paikalla olivat miljardööri Elon Musk, Amazonin perustaja Jeff Bezos, Metan toimitusjohtaja Mark Zuckerberg, Applen toimitusjohtaja Tim Cook ja Googlen toimitusjohtaja Sundar Pichai.
St. John’sin kirkossa Washingtonissa nähtiin lisäksi muun muassa mediamoguli Rupert Murdoch, kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan presidentti Gianni Infantino ja Britannian entinen pääministeri Boris Johnson.