Lukijalta: Maakuntien välinen kiskobussiliikenne on tärkeää
Suomessa on ollut varsin hyvin toiminut rataverkosto. Maakuntien väliset junayhteydet olivat vielä viisi vuosikymmentä sitten toimivat ja osin jopa varsin hyvätkin niin sinisillä pikajunavaunuilla kuin silloisilla sinisillä kiskobusseillakin hoidettuina. Tällä liikenteellä oli myös paikallisliikenteenkin merkitystä.
Nyt liikennepolitiikka korostaa kaikkialla yksipuolisesti vain Helsingin yhteyksiä, jotka ovat toki myös tärkeät ja välttämättömät. Mutta puu ei kasva, ellei ole oksia. Nyt vaikuttaa siltä oksat on leikattu pois ja maakuntien keskinäinen raideliikenne toimii varsin vajaasti.
Olen huolestunut tilanteesta. Tarvitaan ajattelun muutosta ja kokonaisnäkemystä, jotta raideliikenne voisi olla vaihtoehto niin matkustamisessa kuin kuljetuksissakin kaikkialla siellä, missä on ratoja. Maassamme on ruuhkautuvia siksi, että kokonaisuus ei nyt toimi.
Mielestäni nyt emme tarvitse iinkään uusia ratoja, vaan kaikkien ratojen tehokkaampaa käyttöä tulisi edistää sellaiseen suuntaan, kuin aiemmin hyvin tuloksin toimittiin.
Pidän maamme leveimmällä kohdalla Porin, Kaskisten ja Vaasan satamista Haapamäen risteysaseman kautta Jyväskylään, Pieksämäelle ja edelleen Karjalan radalle Joensuuhun ja Savonlinnaan menevän Poikittaisradan kunnostamista kaikilta osin tärkeänä.
Maakuntien keskinäisen vuorovaikutuksen edistämiseksi nykyinen kiskobussiliikenne on turvattava ja mahdollista lisäämistä tulee edistää muualta maastamme mahdollisesti vapautuvilla kiskobusseilla tai muulla soveltuvalla junakalustolla.
Myös henkilöliikenteen palauttamista radalle Haapajärvi–Pihtipudas–Saarijärvi-Jyväskylä tulisi selvittää muuhun junaliikenteeseen liittyen.
Maassamme on myös muualla ratoja, joilla ei ole henkilöliikennettä, ja maantiet kuluvat ja ruuhkautuvat. Näin syksyn pimeinä aikoina ei todellakaan ole kiinnostusta lähteä autolla seikkailemaan maanteille.
Kun henkilöjunaliikenne toimii vajaasti tain puuttuu kokonaan, kuihtuu yllättävästi myös bussiliikenne, kuten myös taksipalvelut. Maaseutu ja maakunnat menettävät elin-, pito- ja vetovoimaa.
Siksi haluan muutosta ja paluuta siihen, mikä toimi onnistuneesti ennen. Vaikka aika entinen ei koskaan enää palaakaan, voidaan tässä ajassa silti toimia junaliikenteen tehostamiseksi ja palauttamiseksi, jos vain on poliittista tahtoa.
Väitän, että kansantalouden kokonaisuuden kannalta on mielekästä, että maakuntien Suomi voi hyvin kaikkialla. Maakuntien Suomi oli edesmenneen Keskisuomalaisen päätoimittajan Erkki Laatikaisen luoma käsite. Siinä yhdistyvät jo sanassa maakunnat ja Suomi. Rataverkosto muodostaa elinvoiman suoniston.
Siksi on toimittava määrätietoisesti, jotta junaliikennettä olisi kaikilla radoilla ja ihmisillä mahdollisuus matkustaa junilla. Silloin koko Suomi myös säilyä paremmin asuttuna ja elinvoimaisena.
Maakuntien välinen junaliikenne tarvitsee lisää junakalustoa. Voisiko liikenteestä poistuvista sähkövetoisistä junista kunnostaa maakuntien väliseen liikenteen kalustoa?
Mielestäni on tervettä politiikkaa puolustaa koko Suomen elinvoimaisuuden edellytyksiä, ja siihen kuuluu tulevaisuudessakin ihmisiä palveleva junaliikenne.
Lauri Oinonen
Keuruu/Haapamäki
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat ja muut toimijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/