Lukijalta: Huoli leikkauksista
Kainuun Vesaisia huolettaa sosiaalipuolen leikkauksien osuminen lapsiperheisiin, opiskelijoihin, osa-aikaista työtä tekeviin ja työttömiin. Nämä leikkaukset aiheuttavat tilanteita, joissa osa-aikatyön tekeminen ei ole kannattavaa eikä rahaa ei jää elämän välttämättömyyksiin.
Lastensuojelun kasvavat ongelmat ja muuttuvat resurssit saavat aikaan lisääntynyttä pahoinvointia ja entisestään kasvavia mielenterveys- ja päihdeongelmia perheissä.
Opiskelijoiden pääasiallinen työ eli opiskelu käy liki mahdottomaksi, kun opiskelijoihin kohdistetaan leikkauksia, vaikka alun alkaenkaan ei ole paljoa, josta leikata.
Lapsiperheissä rahan arvon heikkeneminen näkyy erityisesti, sillä jokaisesta lapsesta maksettava lapsilisä ei ole sidottu indeksiin, ja kustannusten nousu näkyy erityisesti, kun on useampi suu ruokittavana.
Vesaisten Kainuun piirin ry:n syyskokous
puheenjohtaja Antti Heikkinen
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia.
Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/