Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Presidentti Stubb on kutsuttu mukaan Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon – Kreml: Myös Putin kutsuttu

19.1.2026 12:28
Lue lisää 
Blogi: Mauri Pekkarinen
Mauri Pekkarinen:

Kiihkeä kilpailu rikkoo sääntöjä

27.4.2023 18:45, muokattu 27.4.2023 18:45
a– a+
Blogi

Maailmassa on meneillään suuri kauppasota, kisa kriittisistä raaka-aineista ja teknologioista. Niiden hallinta ratkaisee sen, mikä maa tai mitkä alueet pärjäävät tulevaisuudessa, jossa energian rooli on toisenlainen kuin tänään ja jossa digitalisaatio on kaiken uuden kehityksen perusta.

EU:n hyväksyttyä julkisten yritystukien käytön USA:ssa kehitettiin IRA (Inflation Reduction Act). USA:n tarkoitus on ottaa tällä 369 miljardin dollarin tuella pitkä harppaus USA:n omien yritysten kilpailukyvyn parantamiseksi ”vihreän ja digitaalisen” teollisuuden aloilla.

Lisäksi USA osoitti puolijohdeteollisuuden nousun vauhdittamiseen 62 miljardia dollaria. Kapitalistisen markkinatalouden linnake luopui aidon kilpailun opista. Se valitsee valtion tuella voittajat.

USA:n IRA:n innostamana EU valmistelee nyt omaa Net Zero Industry Act-ohjelmaa, vihreän teollistamisen ohjelmaa.

Ilmastoasiat, uusiutuva energia ja sen varastointi, hiilen talteenotto, vetytalous ja liikenteen ja teollisuuden sähköistäminen ovat aloja, joihin Eurooppa aikoo satsata valtavasti. Olen oman ryhmäni varjoesittelijä aluekehitysvaliokunnassa valmistelemassa esitystä tästä asiasta.

USA:n tapaan myös EU pyrkii vähentämään riippuvuuttaan muusta maailmasta, toisin sanoen Kiinasta. Tätä tarkoittava lainsäädäntö, Chips Act, on hyväksytty. Julkista tukea käytetään tarkoitukseen myös EU:ssa yli 10 miljardilla eurolla.

Vihreän ja digitaalisen teollistamisen tavoitteissa onnistuminen edellyttää sitä, että EU kykenee parantamaan radikaalisti kriittisten raaka-aineiden hankintaa. Tähän tähtää myös parlamentin käsittelyssä oleva esitys, Critical Raw Material Act.

Esittäessään siirtymiä yrityksille myönnettävillä julkisilla tuilla sekä USA:ssa että EU:ssa halutaan hillitä ilmasto-ongelmaa.

Mutta yhtä paljon kysymys on myös siitä, että juuri noilla aloilla, muun muassa aurinko- ja tuulivoima, akkuteollisuus ja puolijohdetuotanto, molemmat läntiset mahdit ovat jääneet viimeisten kahden vuosikymmenen aikana Kiinan jalkoihin. Ja maailmanpolitiikan kärjistyessä riippuvuus on riski.

Lännen menetyksiä voi kuvata esimerkein. Kun vielä vuonna 1990 amerikkalaisen Intelin osuus oli maailman puolijohteista 37 prosenttia, osuus vuonna 2022 oli enää 12 prosenttia.

Näin siksi, että USA:ssa tehtiin väärät teknologiavalinnat ja Taiwan meni menojaan. Se hallitsee maailmassa tänään noin 90 prosenttia alan kehittyneimmistä siruista. Ne, jotka tuottavat näitä ja jotka hallitsevat näiden teollisen hyödyntämisen, voittavat. Siksi USA tavoittelee nyt nopeaa paluuta 30 prosentin markkinaosuuteen.

EU pyrkii nostamaan omalla Chips Actillaan osuutensa 10 prosentista 30 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä.

Aurinkopaneelit ovat esimerkki EU:n menetyksistä. Vielä 2000-luvun alussa EU:lla oli noin 30 prosentin siivu. Kiina aloitti valtavan kehittämistyön ja otti ryminällä markkinaosuuksia.

EU yritti suojella omaa tuotantoaan ja asetti kasapäin tuonnin esteitä. Kiina paransi entisestään juoksuaan ja EU:n oli otettava pois tuonnin esteet.

Tänään EU:n osuus paneeleissa on noin 10 prosenttia ja raaka-aineissa sitäkin vähemmän. EU:ssa on asetettu nyt tavoite saavuttaa 20 prosentin osuus vuoteen 2030 mennessä.

Tilanne tuulivoiman tuotantoketjussa on paljossa samanlainen. Ero on siinä, että tuulimyllyjen lopputuotteiden kokoamisessa EU:n osuus on tänään 58 prosenttia, mutta raaka-aineketjun alkupäässä osuutemme on 1-2 prosentin välillä.

Näiden menetysten paikkaamisen sekä USA että EU katsovat nyt antavan oikeutuksen sekä yritysten valtaviin valtiontukiin, reilun vapaakaupan turmelemiseen, ja etenkin USA:n tapauksessa, Kiinan eristämiseen. Samalla EU ja USA ovat ajautuneet myös keskinäiseen valtiontukisotaan. Kun ratkaisuja perustellaan lisäksi ilmastokysymyksellä, USA:n ja EU:n pokka pitää tai sen uskotaan pitävän.

Suomen kannalta meneillään oleva sisältää sekä suuria mahdollisuuksia että haasteita.

Suurilla valtiontuilla kilpailu – sisämarkkinoiden rapauttaminen – ei ole Suomen etu. Positiivista on kuitenkin se, että nyt Eurooppa joutuu kääntymään eurooppalaisten raaka-aineiden suuntaan. Samoin niiden jalostamiseen Euroopassa.

Tässä Suomen ehdoton ja suuri etu on meidän kohta halvassa sähkössä. Kaikki sähköistyy. Vihreän siirtymän investointeihin tarvitaan valtavasti päästötöntä sähköä ja EU:n näkökulmasta kriittisiä raaka-aineita.

Vuoden 2010 suurella uusiutuvan ja päästöttömän energian paketilla polkaisimme käyntiin osaamisen ja investoinnit, joiden turvin Suomi nousee erittäin haukuttavaksi investointikohteeksi kaikille sille uudelle, vihreälle ja digitaaliselle, missä tarvitaan runsaasti sähköä. Samoin vetytaloudelle. Suomi on edelläkävijöitä myös sähkön varastoimisen eri teknologioissa.

Tämän lisäksi Suomi on jo nyt EU:n ykkönen tai kakkonen siirtymien raaka-aineiden tuottajana. Kaivostoiminnan mittavaan laajentamiseen on hyvät edellytykset, kunhan se tehdään ympäristökestävällä tavalla. Raaka-aineiden jatkojalostuksen pysyminen Suomessa on nyt tärkeä asia.

Mauri Pekkarinen Pitkän linjan keskustapoliitikko Mauri Pekkarinen on moninkertainen ministeri, joka toimi kansanedustajana vuosina 1979–2019 ja Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2019–2024. Pekkarinen sai ministerin arvonimen vuonna 2020.

Lue myös

Blogi
Mauri Pekkarinen:

Voi tätä Eurooppaa!

Entinen espanjalainen ryhmätoverini EU-parlamentista, nykyinen taloustieteen professori Luis Garicano ja suomalainen professori Bengt Holmström...
20.11.2025 9:45
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Innovaatiokuilu on kurottava kiinni

Muistan kuinka ensin vuoden 2011 vaalien ja sitten toistamiseen vuoden 2015 vaalien alla...
31.10.2025 15:22
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Trump Putinin jalanjäljillä

Alaska oli komea näytös. Ensin Yhdysvaltain presidentti Donald Trump myönsi sotarikoksista pidätettäväksi määrätylle...
1.9.2025 9:18

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Outi Lankia:
Itämeri ei saa olla akkuteollisuuden kaatopaikka 
Blogi | 14.1.2026 8:59
Katri Kulmuni:
Tästäkään vuodesta ei taida tulla helppoa
Blogi | 12.1.2026 17:44
Näytä lisää

Uusimmat

Entinen kansanedustaja Pirkko Ikonen on kuollut
Uutiset | 19.1.2026 13:41
Syntyvyys Kiinassa ennätyksellisen alhainen
Uutiset | 19.1.2026 12:56
IMF nosti ennustettaan maailman talouskasvusta
Uutiset | 19.1.2026 12:47
EU-lähde: EU pyrkii yhä dialogiin USA:n kanssa, mutta valmistelee myös vastatoimia
Uutiset | 19.1.2026 12:33
Presidentti Stubb on kutsuttu mukaan Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon – Kreml: Myös Putin kutsuttu
Uutiset | 19.1.2026 12:28
Häkkänen: Grönlanti-kiistely on poikkeuksellista – ”Amerikkalaiset joutuvat pohtimaan, millaisia rajoja heillä on”
Uutiset | 19.1.2026 12:15
Britannian Starmer: Tullisota ei kenenkään etujen mukainen – ei suunnitteilla vastatulleja Yhdysvalloille
Uutiset | 19.1.2026 12:09
Ortodoksisen kirkon entiselle arkkipiispalle vaaditaan ehdollista vankeutta törkeistä rikoksista
Uutiset | 19.1.2026 10:55
Trump Norjan pääministerille: ”En ajattele enää vain rauhaa”
Uutiset | 19.1.2026 10:28
Helsingin pörssi avautui laskuun Trumpin tulliuhkausten jälkeen
Uutiset | 19.1.2026 10:20
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Kaunis ja nopea tekniikan ihme oli kaupallinen katastrofi – Concorde aloitti yliäänimatkailun 50 vuotta sitten
Uutiset | 17.1.2026 21:15
Toteuttaako Trump natsiteoreetikon visiota? – Näin vastaa tutkija
Uutiset | 18.1.2026 21:23
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Nasa siirsi laukaisupaikalle aluksen Artemis II -avaruuslentoa varten
Uutiset | 17.1.2026 17:53
Unitutkijat löysivät suojan masennusta vastaan
Uutiset | 17.1.2026 23:10
Muistokirjoitus: Taisto Tähkämaa – isänmaan mies
Uutiset | 18.1.2026 8:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Entinen kansanedustaja Pirkko Ikonen on kuollut
Uutiset | 19.1.2026 13:41
Syntyvyys Kiinassa ennätyksellisen alhainen
Uutiset | 19.1.2026 12:56
IMF nosti ennustettaan maailman talouskasvusta
Uutiset | 19.1.2026 12:47
EU-lähde: EU pyrkii yhä dialogiin USA:n kanssa, mutta valmistelee myös vastatoimia
Uutiset | 19.1.2026 12:33
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”
Uutiset | 10.1.2026 15:16

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen