Suomenmaa Facebookissa RSS

YLE: Pekkarista kiinnostaa

26.01. 14:19

Mauri Pekkarinen ennustaa, että keskustan johdossa tullaan lähiaikoina näkemään monenlaisia henkilöratkaisuja. Kuva: Jari Laukkanen

Kansanedustaja Mauri Pekkarinen on kiinnostunut palaamaan keskustan johtotehtäviin, kertoo YLE Uutiset. Pekkarisen mielestä puolueessa tullaan lähiaikoina tekemään monia tärkeitä henkilöratkaisuja.

Pekkarinen ei kuitenkaan täsmennä, mitkä paikat häntä erityisesti kiinnostavat. Keskustan Antti Rantakangas kaipasi aiemmin aamulla Pekkarista keskustan eduskuntaryhmän johtoon. Ryhmäjohtajana on viime eduskuntavaaleista asti toiminut Kimmo Tiilikainen.

– En ole vielä päättänyt tai pohtinut sen kummemmin, että kiinnostaako, ja mikä näistä eniten kiinnostaisi, Pekkarinen kommentoi YLElle.

Pekkarinen sanoo, että ensisijainen kiinnostus tällä hetkellä on siihen, miten keskustan politiikkaa terävöitetään sen työn pohjalta, jota Paavo Väyrynen presidenttikisan yhteydessä teki.

SUOMENMAA

Pekkarinen pohdiskelee
SÄÄ
NÄKÖISLEHTI