Suomenmaa Facebookissa RSS

Virkkunen: kuntauudistus tulee liian myöhään

06.10. 12:59

Hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkusen mielestä kuntauudistus on välttämätön. Kuva: Jari Laukkanen

Hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkusen (kok.) mielestä kuntauudistus olisi pitänyt käynnistää jo 10-25 vuotta sitten.

– Pahasti ollaan myöhässä. Hyvä, että nyt sentään päästään aloittamaan, hän totesi Helsingissä torstain toimittajatapaamisessa.

Hallitus on päättänyt toteuttaa kiistellyn kuntauudistuksen, joka tulee sähköistämään syksyn aikana myös eduskunnan täysistuntoja. Vuoden 2012 helmikuussa uudistus lähtee aluekierrokselle, jolloin esimerkiksi kunnat voivat ottaa kantaa hallituksen uudistukseen.

Hallituksen tavoite on, että kuntauudistukseen liittyvät päätökset olisi tehty vuoteen 2014 mennessä.

Virkkusen mukaan nyt vireille laitetun kuntauudistuksen taloudelliset hyödyt alkavat jo nyt näkyä, kun kuntapäättäjät arvioivat tulevaisuutta jo muutaman vuoden päähän.

Virkkunen totesi,m että vuoteen 2013 saakka kuntia saatetaan yhteen porkkanaratkaisulla, eli yhdistyminen tuo mukanaan uudelle, suurentuneelle kunnalla taloudellista hyötyä.

– Tavoite on, että maahan saadaan mahdollisimman elinvoimaisia kuntia. Suomessa on paljon useita köyhiä kuntia, jotka eivät selviä jatkossa lakisääteisten palveluiden hoitamisesta, hän sanoi.

Sanomaansa komppaamaan Virkkunen oli kutsunut paikalle valtiosihteeri Raimo Sailaksen (sd.) valtiovarainministeriöstä. Sailas tyytyi lähinnä peesaamaan ministeriä.

Yksi Sailaksen perussanomista oli, että suomalainen kuntarakenne on historiansa aikana korostunut liikaa kotiseutuidentiteettiin. Nyt on sitten muutoksen aika, jotta menestyksellinen kuntahistoriamme saisi jatkoa.

–Kunnissa tarvitaan säästöjä, jotta edessä olevista infrastruktuurin korjauksista selvitään. Säästöt syntyvät pienistä puroista, Sailas pohdiskeli.

TIMO MIKKILÄ

Helsinki

SÄÄ
NÄKÖISLEHTI