Suomenmaa Facebookissa RSS

Vihriälä sanoo joutuneensa oikeusmurhan kohteeksi

24.01. 16:26

– Koen saaneeni tässä asiassa epäoikeudenmukaista kohtelua, Jukka Vihriälä sanoo. Arkistokuva: Jari Laukkanen

Keskustan entinen kansanedustaja Jukka Vihriälä kokee joutuneensa oikeusmurhan kohteeksi, kun häntä epäillään törkeästä lahjuksen ottamisesta ja törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.

– En ymmärrä, kuinka taulujen myyminen vaalirahoitusta varten voi olla rikollista toimintaa. Vuosikausia vaalirahaa on jokainen ehdokas kerännyt tällä tavalla. Kyllä tästä melkoinen ennakkopäätös tulee, hän puuskahtaa Suomenmaalle.

Vihriälä myöntää tehneensä virheen, kun hän Raha-automaattiyhdistyksen puheenjohtajana myönsi avustusta nuorisosäätiölle, joka sitten osti hänen vaaliorganisaatioltaan tauluja.

– Mutta tällä kriminalisoidaan poliittinen työ. Kaikki järjestöt antoivat rahaa menneinä vuosina, ja nyt tätä kriminalisointia tehdään taannehtivasti. Oikeusmurhan kohteeksi olen joutunut, hän sanoo.

Vihriälä korostaa, että hän ei ole ottanut taulukaupoista rahoja itselleen.

– Jokainen sentti on mennyt vaalityöhön ja yhdistyksen kautta. Minun tililleni ei ole tullut senttiäkään rahaa, vaan kaikki taulukaupalla saadut rahat menivät poliittiseen toimintaan.

TIMO MIKKILÄ

Suomenmaa

Aiheesta enemmän tiistain Suomenmaassa

SÄÄ