Suomenmaa Facebookissa RSS

Vaaliasetelmiin saatiin päivitystä keskustapiireistä

02.09. 04:00

Toiminnanjohtajien neuvottelupäivillä puhuttiin vaaleista ja kunkin piirin tämänhetkisestä tilanteesta. Kuva: Pirkko Määttälä

Vantaalle neuvottelupäivilleen kokoontuneet keskustapiirien toiminnanjohtajat ja muut työntekijät kuvasivat seikkaperäisesti omien alueidensa vaaliasetelmia. Osassa piirejä keskustan vaalilistat ovat jo käytännössä valmiit, muutamissa vielä odotellaan lopullisia vahvistuksia sekä äänestellään lähiaikoina ehdokkaista.

Isoissa keskustapiireissä, kuten Pohjois-Pohjanmaalla myös jäsenvaali on todellinen ja kova vaali jo ehdokkaaksi pääsemisessä.

Puoluesihteeri Timo Laaninen totesi toiminnanjohtajia kuultuaan saaneensa uskonvahvistusta vaaliasetelmiin.

– Kampanjointiin on nyt aivan oikea asenne. On tärkeää kuulla, että myös ehdokkaiden profilointia on mietitty tarkasti. Pitää myös muistaa, että vaalit käydään jokaisessa vaalipiirissä erikseen. Pitää siis käydä kaikkiaan 14 eri vaalitaistelua, Laaninen kuvasi.

Puoluejohto sai myös toiminnanjohtajilta terveisiä siitä, että retoriikkaa on hyvä selventää ja selkeää viestiä pitää vielä muistaa toistaakin yhä uudelleen.

Keskustan toiminnanjohtajien ja työntekijöiden neuvottelupäivät jatkuvat perjantaihin asti. Lähipäivinä käsitellään niin vaaliteemoja kuin käytännön kampanjointiniksejäkin.

Pirkko Määttälä

Aiheesta lisää torstain Suomenmaassa.

SÄÄ
TUOREIMMASSA SENTTERISSÄ