Tiilikainen: Mitähän vielä kysyisin?
01.12. 17:58

Ministeriaitiossakin oli hauskaa torstaina eduskunnan kyselytunnilla. Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen ravisteli torstaina hallitusta niin ponnekkaasti, että häneltä katkesi hetkeksi oma ajatuksenkulkukin.
Tiilikainen muistutti tomerasti, että keskusta on esitellyt oman vaihtoehtonsa hallituksen linjattomalle talouspolitiikalle.
– Miksi keskustan esitykset eivät kelpaa? Tiilikainen ihmetteli kyselytunnilla.
– Keskustan mielestä nyt ei ole aika alentaa suurituloisten verotusta velkarahalla. Myös kulutusta pitäisi verottaa kunhan ruoka ja lääkkeet jätetään ulkopuolelle.
Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) mielestä hallitus tekee juuri sellaista talouspolitiikkaa kuin nyt pitääkin.
Parhaiten lisätään luottamusta niin, että tehdään, mistä on yhdessä sovittu, ministeri muistutti.
– Hallitus ei ole keventämässä suurituloisten verotusta. Kiristämme pääomaverotusta ja nostamme veroja, joihin moni voi oman elämänsä valinnolla vaikuttaa. Arvioimme maaliskuussa kehysriihessä, riittääkö tämä, Urpilainen selosti.
Hallituksen esitys ja keskustan vaihtoehto ovat parhaillaan eduskunnan valtiovarainvaliokunnan käsittelyssä.
Tiilikaista ihmetytti kovasti hallituspuolueiden edustajien käyttäytyminen eduskunnassa: jo joukolla vaaditaan, että hallituksen linjaa pitää muuttaa.
– Yksi esittää suurituloisten verotuksen keventämistä, toiset väläyttelevät arvonlisäverotuksen korottamista. Asiat voidaan tehdä kun budjetti on vielä eduskunnassa.
Tiilikainen kuumeni keskustelun jatkuessa.
– Teidän ministeri Urpilainen ja meidän kansanedustajien tulotasolla verotus kevenee ensi vuonna. Minusta me olemme suurituloisia! Miksi ette toimi nyt kun se voidaan eduskunnassa vielä tehdä?
Ja sitten eduskuntasali hiljeni, kun kaikki odottivat, mitä Tiilikainen vielä sanoo.
– Ja ministeri Urpilainen, mitähän vielä kysyisin? kuului lopulta.
Tilanne nauratti niin oikealla kuin vasemmalla laidalla istuvia edustajia ja myös ministereitä.
– Edustaja Tiilikainen totesi, että Euroopan talouskriisi on vakava ja sen hoitaminen vie paljon aikaa. Se on totta. Kaikki ne toimet, joita teemme Euroopassa, ovat toimia myös Suomen talouden puolustamiseksi, ministeri vastasi kohteliaasti.
Keskustan puheenjohtaja Mari Kiviniemi muistutti, ettei hänen johtamansa puolue ulottaisi veronkiristyksiä alle 70 000 euroa ansaitseville.
– Valtiovarainministerin puheesta sai käsityksen, että nyt ei puututa suurituloisimpien verotukseen. Onko kynnyskysymyksiä niin paljon, että talouspolitiikassa ei osata tehdä aikaan sopivia muutoksia?
– Mitä useampi suomalainen tekee työtä, sen parempi. Tämä hallitus on kiristämässä rikkaiden verotusta: pääomatuloveroa sekä perintöverotusta. Mitä suuremmat tulot, sen enemmän maksetaan veroja, Urpilainen sanoi.
Kyselytunnin positiivisin oli ehdottomasti Sdp:n kansanedustaja Mikael Jungner.
Hän ihasteli suureen ääneen suomalaisten herraonnea eurooppalaisen talouskriisin velloessa ympärillä.
Jungnerin ihastelu kohdistui ministeriaitioon, jossa eniten äänessä olivat Urpilaisen lisäksi pääministeri Jyrki Katainen.
PIRJO KONTIO
Suomenmaa
- 21.05. 17:56 Isopalkkaisille satasia, pienipalkkaisille kymppejä
- 21.05. 16:47 Etelä-Savon nuoret Puumalan puolesta
- 21.05. 14:17 ”Pieni, säästetty ja korostetusti Nato-yhteensopiva armeija”
- 21.05. 11:59 Kilpeläinen: Viidennes ehdokkaista nuoria
- 21.05. 11:19 Vehviläinen kannattaa Sipilää
- 21.05. 08:17 Puumala: Päättäjät eivät kuule heikkojen ääntä
- 18.05. 11:59 Talvitie kaipaa mielikuvitusta Venäjän suhteisiin
- 16.05. 18:20 Kerola: Yhteiskuntatakuu koskee myös vammaisia nuoria
- 16.05. 17:41 Savola: Varusmiesten päivärahat eduskunnan päätettäviksi
- 16.05. 17:02 ”Yhä useampi metsäkone sammutetaan”
- 27.04. 12:15 Luopuva Pekkarinen hermostui Kiviniemeen ja Laaniseen
- 16.05. 15:47 Lestadiolaisjohto haluaa tavata arkkipiispan
- 08.05. 15:53 Suomen alkoholivero on kummajainen
- 24.04. 17:18 Laaninen: Erikoinen tilanne
- 28.04. 20:32 Keskustan kampanjakoneet käyvät jo kuumina
- 28.04. 20:12 Puoluevaltuusto kuuli pikkusalaisuuksia
- 27.04. 13:00 Puumala harmittelee Pekkarisen luopumista
- 15.05. 15:41 Tiilikainen: Kumpi antaa periksi, kokoomus vai Sdp?
- 25.04. 16:55 Kansanedustaja huolestui veroilmoituksista
- 24.04. 19:06 Kiviniemen shokki-ilmoitus sai Kauniston kampanjoimaan

