Presidenttiratkaisu vielä auki
27.12. 16:11

Onko Linnan juhlien isäntänä ensi kerralla Sauli Niinistö, Paavo Väyrynen vai joku muu? Kuva: Petra Pöyliö
Presidentinvaaleihin ei ole enää edes neljää viikkoa, mutta ensimmäisen kierroksen ratkaisut ovat vielä täysin auki, puoluesihteeri Timo Laaninen kirjoittaa Suomenmaan Verkkoapilan kolumnissaan.
Hän myöntää, että olisi suuri ihme, jos Sauli Niinistö putoaisi ensimmäiseltä kierrokselta. Laaninen huomauttaa kuitenkin, että myös galluptähden suosio on alkanut valua alaspäin, kun muut ehdokkaat ovat päässeet vaaliväittelyssä samalla viivalle.
Puoluesihteeri päättelee, että toisesta finaalipaikasta ottelevat Paavo Väyrynen, Timo Soini, Paavo Lipponen ja Pekka Haavisto. Hän katsoo, että Sari Essayahin, Paavo Arhinmäen tai Eva Biaudetin nousu edellyttäisi aivan häikäisevää loppukiriä.
Laanisen mielestä Niinistön takana punnertavan kvartetin jäsenillä on kilvassa mahdollisuutensa, mutta myös heikkoutensa.
Hän arvioi, että vaikka Pekka Haavisto on esiintynyt vaalikeskusteluissa hyvin, vihreiden kannatuspohja on sittenkin alueellisesti liian kapea koko Suomessa käytäviin vaaleihin.
– Pelkästään yliopistokaupunkien liberaaliäänillä ei presidentinvaaleissa pitkälle pötkitä, Laaninen uskoo.
Paavo Lipposen tukena on Laanisen mukaan ammattitaitoinen puoluekoneisto ja käytännössä ammattiyhdistysliikkeen laaja tuki, vaikka ay-johtajat välttelevätkin avoimia kannanottoja SDP:n ehdokkaan puolesta.
– Kysymys kuuluu, ehtiikö SDP:n kuulu punakone käynnistyä ollenkaan näissä vaaleissa.
Timo Soini on Laanisen mielestä vahvoilla, jos tämä saisi taakseen kaikki perussuomalaisia viime kevään eduskuntavaaleissa äänestäneet.
– Tässä on myös Soinin kampanjan heikkous, hän ei yritäkään vedota muihin kuin oman puolueensa äänestäjiin, keskustan puoluesihteeri analysoi.
Laanisen oma ehdokas Paavo Väyrynen on kivunnut jo useissa mittauksissa kakkoseksi Niinistön jälkeen.
– Se on Suomen historiassa ennen näkemättömän ahkeran kampanjoinnin ansiota.
Väyrynen on jo kuukausien ajan kiertänyt maata keskimäärin kuuden tilaisuuden päivävauhdilla. Tilaisuuksissa on käynyt paljon myös muiden puolueiden kannattajia. Laanisen mukaan näin tapahtuu, koska Väyrynen on monilla paikkakunnilla ainoa presidenttiehdokas, jota on mahdollisuus tavata kasvotusten vaalikampanjan aikana.
– Väyrysen kampanjassa kierrokset vain kovenevat loppua kohti. Tammikuussa järjestetään suurten vaalijuhlien sarja kaikissa maakunnissa, yhteensä 20 tilaisuutta.
Laaninen muistuttaa, että keskustan Uudenmaan piirin entinen toiminnanjohtaja Antti Tuomikoski teki aikoinaan lisensiaattityön, jossa hän selvitti järjestötyön vaikutusta vaalituloksiin.
– Väyrysen kampanjassa on ainekset jopa väitöskirjatason tutkimukseen. Nyt nähdään, miten ahkera maanlaajuinen kampanjointi vaikuttaa presidentinvaalien tulokseen.
Laanisen mielestä syksyn aikana on ilmassa alkanut olla Väyrys-ilmiön oireita. Yhtenä merkkinä hän pitää Paavo ja Vuokko –mukin huikeaa menestystä:
– Joulun alla jouduimme myymään jo puoluetoimistollakin välillä eioota ihmisille, jotka kävelivät kadulta kyselemään tätä joulun hittituotetta.
Puoluesihteeri uskoo, että ”näistä asetelmista” on hyvä lähteä vaalien ratkaisuviikoille.
PENTTI MANNINEN
Suomenmaa
Timo Laanisen kolumni- 21.05. 17:56 Isopalkkaisille satasia, pienipalkkaisille kymppejä
- 21.05. 16:47 Etelä-Savon nuoret Puumalan puolesta
- 21.05. 14:17 ”Pieni, säästetty ja korostetusti Nato-yhteensopiva armeija”
- 21.05. 11:59 Kilpeläinen: Viidennes ehdokkaista nuoria
- 21.05. 11:19 Vehviläinen kannattaa Sipilää
- 21.05. 08:17 Puumala: Päättäjät eivät kuule heikkojen ääntä
- 18.05. 11:59 Talvitie kaipaa mielikuvitusta Venäjän suhteisiin
- 16.05. 18:20 Kerola: Yhteiskuntatakuu koskee myös vammaisia nuoria
- 16.05. 17:41 Savola: Varusmiesten päivärahat eduskunnan päätettäviksi
- 16.05. 17:02 ”Yhä useampi metsäkone sammutetaan”
- 27.04. 12:15 Luopuva Pekkarinen hermostui Kiviniemeen ja Laaniseen
- 16.05. 15:47 Lestadiolaisjohto haluaa tavata arkkipiispan
- 08.05. 15:53 Suomen alkoholivero on kummajainen
- 24.04. 17:18 Laaninen: Erikoinen tilanne
- 28.04. 20:32 Keskustan kampanjakoneet käyvät jo kuumina
- 28.04. 20:12 Puoluevaltuusto kuuli pikkusalaisuuksia
- 27.04. 13:00 Puumala harmittelee Pekkarisen luopumista
- 15.05. 15:41 Tiilikainen: Kumpi antaa periksi, kokoomus vai Sdp?
- 25.04. 16:55 Kansanedustaja huolestui veroilmoituksista
- 24.04. 19:06 Kiviniemen shokki-ilmoitus sai Kauniston kampanjoimaan

