Suomenmaa Facebookissa RSS

Pienet taukopaikat sinnittelevät suurten varjossa

31.07. 15:00

Pasi Hirvonen tarjoaa samovaariteetä tai pannukahvia. Kuva: Päivi Vento

ABC-liikennemyymälät valtaavat nykyisin suomalaisten maanteiden varsia ja houkuttavat oransseilla torneillaan autoilijoita pysähtymään. Isojen ja mahtavien puristuksessa sinnittelee kuitenkin pieniä kesäkahviloita ja kahvilakioskeja, jotka tarjoavat persoonallisempaa palvelua.

Yhä useammat autoilijat ovatkin kyllästyneet isoihin konsepteihin ja hakevat kotoisia makuja.

Etelä-Savossa Punkaharjulla Cafe Rantakiven ja Juvan Särkämäisen levähdysalueen Kahvila-Etapista kerrotaan, että asiakkaita ja kiirettä piisaa. Työtä on enemmän, mihin kädet riittää.

Rantakiven yrittäjinä toimivat veljekset Pasi ja Ilkka Hirvonen..

Ravintolassa tarjotaan lähiruokaa. Ruokalista on kalavoittoinen, ja kala tulee paikkallisilta kalastajilta paikallisista järvistä. Kaikki leivotaan ja valmistetaan paikan päällä, näin vältetään lisäaineita.

Oman kylän pikkupojat kauppaavat itsepoimimiaan mansikoita kahvilan sisääntulossa.

Asiakas voi pukata veneen vesille ja mennä soutelemaan – maksutta.

Juvan lähellä Särkämäisen levähdysalueen kahvilan yrittäjät Kalle Reidla ja Urve Tamm pyörittävät kahvilaa toista kesää. Leivokset he tekevät itse.

– Asiakkaita riittää. Kun aamulla olemme täällä ja aukaisemme ulko-oven kuudelta, savukalan ostajia ilmaantuu heti, vaikka avaamme vasta kahdeksalta. Samoin illalla, jos ovi vaan on auki, koko ajan tulee asiakkaita, Tamm kertoo.

Päivittäin paikallinen kalastaja tuo muikkuja 20–30 kiloa, niiden lisäksi savustetaan lohta, joskus siikaan. Tamm kertoo valmistaneensa myös muikkuja uunissa katajanmarjan tai rosmariinin kanssa haudutettuna.

Päivi Vento

Aiheesta myös perjantain Suomenmaassa

SÄÄ
TUOREIMMASSA SENTTERISSÄ