Suomenmaa Facebookissa RSS

Keskustassa ei ole rintamakarkureita

02.09. 08:47

Keskustan puoluevaltuuston puheenjohtaja Juho Mattila olisi valmis lyömään vetoa siitä, ettei Paavo Väyrynen saa vastaehdokasta, eikä keskustan tarvitse järjestää jäsenvaalia. Kuva: Paula Åström

Keskustan puoluevaltuuston puheenjohtaja Juho Mattila ei syytä puolueen presidenttipelistä kieltäytyneitä henkilöitä rintamakarkuruudesta. Hän luottaa jokaisen kisasta vetäytyneen omaan arvostelukykyyn.

Vajaan vuoden puoluevaltuustoa johtaneen Mattilan mielestä kenenkään ei tarvitse lähteä ehdolle pelkästään asemansa vuoksi.

– Kaikki esillä olleet nimet ovat varmasti harkinneet asiaa ja tehneet omalta osaltaan oikean päätöksen. Tehtävään pyritään sen takia, että tehtävä kiinnostaa olipa se presidentin virka tai joku muu. En puhu rintamakarkuruudesta, antaa muiden puhua, Mattila sanoo.

Mattila sanoo ymmärtävänsä hyvin myös puolueen puheenjohtajan Mari Kiviniemen kielteistä päätöstä.

– Jos Mari Kiviniemi on niin katsonut, että tämä ei ole nyt se paikka, jolla hän presidentin tehtävää havittelee, niin se on hänen päätöksensä, jota ainakin itse kunnioitan. Mihinkään painostustoimiin en aio lähteä, Mattila toteaa.

Tultuaan viime marraskuussa valituksi puoluevaltuuston johtoon Mattila lupasi toimia keskustan kenttäväen tulkkina ja ukkosenjohdattimena puoluejohtoon päin. 29-vuotias Mattila opiskelee tietojenkäsittelyä Oulun yliopistossa.

SEPPO KUISMA

Suomenmaa/Helsinki

Juho Mattilan haastattelu perjantain Suomenmaassa.

SÄÄ
NÄKÖISLEHTI