Keskusta jyrähti demariministerille
05.10. 18:31

Hallitus iskee ammattikorkeakouluihin ideologisista syistä, keskusta epäilee. Eniten aloituspaikkoja leikataan Kemi-Tornion ammattikorkeakoululta. Kuva: Maria Seppälä
Keskustan tyrmää opetusministeri Jukka Gustafssonin (sd.) esityksen ammattikorkeakoulujen aloituspaikkojen leikkaamisesta.
Ministeri aikoo karsia yli sata aloituspaikkaa muun muassa Jyväskylän, Keski-Pohjanmaan, Savonian, Pohjois-Karjalan ja Satakunnan ammattikorkeakouluilta.
Monissa lakkautetaan kokonaisia koulutusaloja.
– Hallituksen keskittävä linja näkyy nyt koulutuspolitiikassa. Keskustan rakentamaa alueellisesti kattavaa korkeakouluverkkoa ajetaan alas viemällä maakuntakorkeakouluilta suhteessa kaikista eniten aloituspaikkoja, puolueen varapuheenjohtaja Tuomo Puumala sanoo.
Kovimmin leikkaus kohtelee Kemi-Tornion ammattikorkeakoulua, jonka paikoista viedään 40 prosenttia.
Puumala pelkää, että pahimmillaan tämä voi tarkoittaa koko oppilaitoksen lakkautusta.
Kemi-Tornion ammattikorkeakoulu on pienestä opiskelijamäärästään huolimatta menestynyt valtakunnallisissa laatuvertailuissa sijoittuen parhaaseen kolmannekseen, Puumala huomauttaa.
– Jos korkea opetuksen laatu ja työllistyminen ei tuo turvaa oppilaitokselle, on vedettävä se johtopäätös että leikkaukset on tehty täysin ideologisin perustein. Keskitetään keskittämisen ilosta.
Tällä vaalikaudella on tulossa merkittäviä ammattikorkeakouluverkkoa koskettavia muutoksia. Samaan aikaan hallitus aikoo toteuttaa kymmenien miljoonien euron säästöt muun muassa leikkaamalla aloituspaikkojen määrää.
– Keskusta aikoo varmistaa, että uudistustyössä muistetaan ammattikorkeakoulujen lakiin kirjattu tehtävä alueiden kehittäjänä, Puumala lupaa.
Ammattikorkeakoulujen aloituspaikoista kiistellään eduskunnassa koko syksyn. Asia ratkeaa lopullisesti vasta, kun valtion ensi vuoden budjetti valmistuu.
SUOMENMAA
- 16.05. 18:20 Kerola: Yhteiskuntatakuu koskee myös vammaisia nuoria
- 16.05. 17:41 Savola: Varusmiesten päivärahat eduskunnan päätettäviksi
- 16.05. 17:02 ”Yhä useampi metsäkone sammutetaan”
- 16.05. 15:57 Keskustan jäsenäänestyksessä 1465 ennakkoääntä
- 16.05. 15:47 Lestadiolaisjohto haluaa tavata arkkipiispan
- 16.05. 15:47 Keskusta Turkuun 2014
- 16.05. 12:35 Vetoomus: Puolustusvoimien palvelukeskus Joensuuhun
- 16.05. 06:00 Kansanliike veti Mikko Jämsän keskustaan
- 15.05. 16:38 Kreikka uusiin vaaleihin
- 15.05. 15:41 Tiilikainen: Kumpi antaa periksi, kokoomus vai Sdp?
- 27.04. 12:15 Luopuva Pekkarinen hermostui Kiviniemeen ja Laaniseen
- 08.05. 15:53 Suomen alkoholivero on kummajainen
- 24.04. 17:18 Laaninen: Erikoinen tilanne
- 28.04. 20:32 Keskustan kampanjakoneet käyvät jo kuumina
- 28.04. 20:12 Puoluevaltuusto kuuli pikkusalaisuuksia
- 18.04. 10:08 Keskusta niukasti kakkosena
- 18.04. 12:21 Sirkka-Liisa Anttila vetoaa Elsi Kataiseen
- 27.04. 13:00 Puumala harmittelee Pekkarisen luopumista
- 18.04. 11:25 Kanerva valittaa hoviin, eduskuntapaikka vaakalaudalla
- 16.05. 15:47 Lestadiolaisjohto haluaa tavata arkkipiispan

