Suomenmaa Facebookissa RSS

Kääriäinen uskoo keskustan puoltavan miinakieltoa

13.08. 10:00

Seppo Kääriäinen toimi puolustusministerinä Vanhasen ensimmäisessä hallituksessa. Kuva: Antti Vierola

Hallituksen lakiesitys henkilömiinat kieltävän Ottawan sopimuksen hyväksymisestä tullee eduskuntakäsittelyyn lähiaikoina.

– Uskon, että eduskunta hyväksyy sopimuksen. En ymmärrä, minkä vuoksi keskustan pitäisi olla poikkihankaan. Mehän olimme päättämässä asiasta vuosina 2003–2007, lausuu puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Seppo Kääriäinen.

Kääriäinen muistelee, että ensimmäisen kerran päätöksen liittymisestä teki jo Lipposen toinen hallitus. Vanhasen hallitus jatkoi asian eteenpäin viemistä.

Salaisuus ei ole, että päätökseen oli vahvasti myötävaikuttamassa nykyinen tasavallan presidentti Tarja Halonen.

Ottawan sopimuksen hyväksymistä vastustaa ainakin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö (ps.). Kääriäisen mukaan sopimuksen hylkäämisestä olisi kiusallisia seurauksia.

– Herättäisihän se melkoisen huomion, että Suomi ottaisi taka-askelia tällaisessa herkässä asiassa.

Pioneeri- ja suojelutarkastaja, eversti Harri Kauppinen kertoo, että miinoista luopumisen jättämää aukkoa puolustuskykyyn on jo alettu tilkitsemään modernisoimalla panssarimiinoja sekä hankkimalla kotimaisia viuhkapanoksia.

Viuhkapanos laukaistaan vasta, kun kohde on tunnistettu ja havaittu viholliseksi. Näin vältytään siviiliuhreilta.

Tulevina vuosina puolustusvoimat hankkivat tiedusteluvalvonnan ja tulenjohdon välineitä, kuten pimeälaitteita ja minilennokkeja.

Korvaavien järjestelmien hankkimiseen on varattu rahaa parisataa miljoonaa euroa. Kauppinen kiittelee sitä, että sopimukseen liittymiseen varattiin pitkä siirtymäaika. Sen kuluessa miinakiellon aiheuttamat pahimmat puutteet puolustuskyvyssä ehditään korjata.

Kokonaisarvio on silti tyly.

– Kaiken kaikkiaan ei tämä jalkaväkimiinoista luopuminen mitenkään puolustuskykyämme tehosta. Se on ihan selvä, Kauppinen virkkoo.

SAMULI NISSILÄ

Suomenmaa

SÄÄ
NÄKÖISLEHTI